Voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee is 2014 een jubeljaar 1 BUITEN 5 ,5' rf a m L_ Stichting Cultureel I Erfgoed Zeeiancl Professor mr. Pieter van Vollenhoven heeft op 9 april de Nieuwe Kerk in Zierikzee opnieuw in gebruik gesteld door het overhandigen van de openingspar tituur. Het scheelde een haar of de Nieuwe Kerk had de status 'vervallen of vergeten waarde vol erfgoed' gekregen. Jaren geleden name lijk was er door lekkage en condensvor- ming zwamvorming ontstaan met als zicht baar gevolg dat stucwerk losliet en later een groot stuk ornament naar beneden kwam. De kapvoet en een deel van het ge welf bleken aangetast door de zich voort- vretende (feitelijk drinkende) zwam en het hele dak zou daardoor in beweging kun nen komen. Met als gevolg... sluiting van de kerk op niet al te lange termijn. Draconi sche maatregelen waren nodig. De doorbraak begon in 2010 met een work shop over de (culturele) toekomst van de omgeving, te weten de dikke toren, het plein en de kerk. Alle neuzen wezen vanaf dat moment één kant op voor de Nieuwe Kerk: de kerk moet blijven en we gaan dat varkentje wassen. Op de valreep kon de stichting meedoen in de Restauratierege- ling van het Rijk. Daarmee ben je er niet, want elders moest nog 30 procent van de investering worden gevonden. Dat lukte vrij snel zodat nog in 2011 alle middelen 'rond' waren voor de restauratie. De kapvoet van het dak wordt op afstand permanent in de gaten gehouden. Op kri tieke punten worden de komende jaren het vochtpercentage en het temperatuur- verloop gemeten en indien nodig wordt het verwarmingslint op de muurbalken aangezet. Als gevolg van landelijke aandacht voor de herbestemming van religieus erfgoed, kwam de Nieuwe Kerk voor de provincie Zeeland als eerste daarvoor in aanmerking. Echter, in aanmerking komen is één; de be schikbaarheid van geld is een andere. Een mooi, gedenkwaardig moment voor de (toekomst van de) Nieuwe Kerk is dat er tij dens dit project een aanzienlijke som geld beschikbaar kwam via een gift. Nu konden de ideeën concreet worden gemaakt met een praktische herinrichting. Uitgangspun ten hierbij: comfortverbetering, akoestiek minimaal behouden en liefst verbeteren, breed gebruik van het gebouw en het ver binden van het historisch interieur met een moderne inbouw en hedendaagse faci liteiten. Met ruim 500 zitplaatsen heeft Schouwen-Duiveland er, na twee jaar ver bouw, een prima voorziening bij. Het jaar 2014 kan voor de Nieuwe Kerk worden beschouwd als het 'jubeljaar'. De Nieuwe Kerk dient daarmee als voorbeeld voor andere, bedreigde erfgoederen. Johan Maliepaard Stichting Oude Zeeuwse Kerken keten en filtert veel voedingsstof fen uit het water." Verder speelt zandhonger een rol, vertelt hij. Bruinvissen eten graag kleinere vissoorten zoals sprot, zandspiering, grondels, maar ook haring, wijting, inktvissen. Door het afkalven van de zandplaten en het opvullen van de gaten in de bodem is er minder turbulen tie, wordt er minder voedsel opge- warreld voor vislarfjes en kleine visjes, wat iets verder in de voed selketen weer gevolgen heeft. Zee honden en vogels verdwijnen. „Gezonde bruinvissen zijn dus een indicatie voor een evenwichti ge ecologie", zegt Zanderink. En voor Stichting Rugvin houdt hij het nauwlettend in de gaten. Hoewel individuele verschillen bij bruinvissen lastig te herken nen zijn, weet hij een bruinvis met een opmerkelijk uiterlijk, ver telt hij enthousiast: „Willem, een vrouwtje met een kalfje, in de buurt van Zierikzee. Zij heeft een rugvin met een driehoekige inke ping. Een scheurtje dat niet meer is aangegroeid." Hij rijdt dus nog even door naar de vernieuwde havenhoofden daar, zegt hij, want wie weet, duikt Willem dichtbij op en kan hij haar verschijning voor de web site vastleggen. ir~ WOENSDAG 23 APRIL 2014 Meld vervallen of vergeten waardevol erfgoed: www.meldpunterfgoedzeeland.nl M De afgelopen jaren is de sterfte onder bruinvissen in de Oosterschelde hoog. Meer informatie: www.rugvin.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41