t m 4 BUITEN Bedreigd erfgoed Bruinvissen lijken op schuwe dolfijnen. Ze werden in de middeleeuwen gegeten. Toen alle rivieren nog uitmondden in zee, trokken deze sierlijke zwemmers diep landinwaarts en doorkliefden de Amsterdamse grachten en de Rijn. En hoewel de Phocoena phocoena nu nauwelijks meer op het me nu staat, zijn de, zorgen niet voorbij. Het is bijna wind stil op één van de zinderend warme dagen in het voor jaar. De lucht is be dekt, het zonlicht diffuus. De contou ren van de Zeelandbrug overspan nen een heiige Oosterschelde, waarvan de lome golfslag soms fel schittert en dan weer grijs is, zover het oog kan reiken. ZEELAND „Foto's maken is lastig", merkt Frank Zanderink (52) op. „Mijn ca mera heeft moeite om scherp te stellen in deze nevelige omge ving. Alleen als de bruinvissen zich even laten zien, kan ik iets doen." Hij hangt over de glazen borstwe ring die het terras omsluit van Restaurant 't Oliegeultje bij de jachthaven van Burghsluis. Ook vroege toeristen met kijkers staan er. Op de dijk stappen fietsers af, turen in de verte, langs de kering richting Noord-Beveland, en sto ten elkaar aan. Want in het rusti ge water lijkt een zevental bruin vissen te dommelen; hun glim mende ruggen die doorgaans voor waarts rollende bewegingen ma ken zodat de driehoekige vinnen de golven doorsnijden, drijven nu langzaam wentelend naast elkaar, verdwijnen vloeiend uit het zicht en komen veel later en meters ver der weer talmend boven. De op winding onder de toeschouwers is groot. „Toch is de gewone bruinvis een normale verschijning in de Neder landse wateren", zegt Zanderink. „Naast de Noordzee en Wadden- zee zien we ze hier al jaren. En het is misschien nog maar zo'n honderd jaar geleden dat ze ook in het Haringvliet voorkwamen. Ze zwemmen ongeveer tien kilo meter per uur, hebben niet voort durend zoutwater nodig, maar uit eindelijk gaan ze altijd terug naar zee." Zanderink is werkzaam bij ARK, Natuurontwikkeling en leidt pro jecten in Letland en Bulgarije: „Daar werken we aan de koppe ling tussen natuurherstel en toe risme. Met meer natuur leeft ook de plaatselijke economie op; door de herintroductie van wisenten en edelherten komen meer men sen naar die gebieden toe; zo blijkt een bed and breakfast tus sen de wilde paarden in trek te zijn." Bij Stichting Rugvin is Zanderink coördinator: „We willen de bruin vis en andere walvisachtigen wat meer onder de aandacht brengen, het gedrag onderzoeken en daar mee een bijdrage leveren aan hun bescherming en die van hun om geving - ook door bijvoorbeeld be leidsmakers te ondersteunen met deze gegevens." Al negen jaar lang vaart hij daar toe met een groepje collega's maandelijks met de Stena Line van Hoek van Holland naar Har wich, om steekproeven te nemen: „Wij monitoren van Oost naar West en terug, inclusief de Engel se wateren." Over de situatie in de Oosterschel de klinkt hij zorgelijk: „Sinds 2009 onderzoeken wij de bruinvis sen hier. Hoeveel zijn het er? Hoe komen ze door de kering? Aanvan kelijk nam de groei toe en kregen ze zelfs jaarlijks hier hun kalfjes, maar sinds 2011 is de sterfte groot; er spoelen zo'n veertig dode bruinvissen aan per jaar - wellicht ook omdat er vanuit de Noordzee binnendrijven." Alle kadavers worden verzameld en geregistreerd door de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ), en vervolgens voor een necropsie (snij sessie) naar de Veterinaire af deling van de Faculteit Dierge neeskunde aan de Universiteit van Utrecht getransporteerd. De belangrijkste doodsoorzaak voor bruinvissen in de Oosterschelde is verhongering: „De dieren zijn sterk vermagerd", zegt Zanderink. „We zijn dit momenteel aan het onderzoeken. Het zou misschien kunnen komen doordat de Japan se oester hier enorm uitdijt. Deze staat aan het begin van de voedsel- Historische'schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. De Nieuwe Kerk in Zie- rikzee beleeft in 2014 een jubeljaar, foto's architect GROUP A/foto's Digidaan v De rugvinnen komen talmend boven water door Jacoline Vlaander Het Wereld Natuur Fonds en ARK Natuurontwikkeling laten met de serie Zeeland, wilder dan je denkt zien dat Nederland een unieke delta heeft. De reeks artikelen neemt u mee op een reis langs veertien bijzondere en span nende diersoorten. Het gaat steeds beter met de natuurlij ke rijkdom van ons land. Allerlei dier soorten komen terug, ook in Zeeland. Het Wereld Natuur Fonds en ARK zet ten zich in voor een natuurlijke, kli- maatbestendige en economisch vitale delta. De Nederlandse delta kan een voorbeeld zijn voor delta's wereldwijd wat betreft de problematiek rondom veiligheid en natuurlijk herstel. Omgeving Zierikzee. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40