Griekenland Fusie van provincies verder weg dan ooit Rondreizen IN HET NIEUWS 3 1119 De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 8 dagen v.a. Ga naar Kras.nl/rondreizen of bel 0900-9697, ding typeert het probleem dat vrijwel ongemerkt in Nederland is ontstaan. De populariteit van de fiets en 'fietsachtige' vervoer middelen is ongekend. Binnenste den zijn met de auto soms amper bereikbaar, dus wordt massaal ge kozen voor fiets, snorfiets, bak fiets of elektrische speedbike. Al die vervoermiddelen worden over hetzelfde stuk asfalt gestuurd. Fietspaden slibben vol. Fietsen stallingen hebben vaker plaatsge brek. In Utrecht is jarenlang de fiets gepromoot. Nu leidt het tot overlast van geparkeerde tweewie- Iers bij het station. Vorig jaar werd het al geconstateerd in de ongevalcijfers. Terwijl het aantal verkeersdoden afneemt, groeit het aantal ongelukken met fiet sers. Vooral ouderen zijn vaker het slachtoffer. De elektrische fiets wordt daarbij vaak als oor zaak aangewezen. Mensen blijven dankzij deze fiets langer mobiel. Het fietsgebruik groeide mede hierdoor van 13,7 tot 14,8 miljard kilometer in de periode 2010-2012. Maar meer kilometers leiden ook tot meer ongevallen. Zeker in de kwetsbare groep ouderen die na een valpartij sneller in de catego rie 'ernstig gewonden' terechtko men. Het is niet alleen de 'elektrische grijze golf die lijdt onder de popu lariteit van de fiets. Ook onder wielrenners bepaalt de leeftijd mede het risico. De stijging van het aantal ongelukken is vooral bij de oudere groep zichtbaar. Van de 4200 wielrenners die zich in 2012 bij de Spoedeisende Hulp van een ziekenhuis meldden na een ongeluk, is 80 procent tussen de 35 en 65 jaar. Een paar jaar gele den was dat nog 'maar' 59 pro cent, constateert VeiligheidNL. In de periode 2007-2010 lag het jaar lijks aantal wielrenners dat zich bij het ziekenhuis meldde rond de 2000. De groei in het aantal on gelukken komt vooral doordat fiet sers vaker tegen elkaar botsen. Het feit dat mensen vaker de tweewieler nemen, heeft zeker ook positieve effecten, vinden des kundigen. Het maakt mensen fit ter en gelukkiger. Dat compen seert de onveiligheid weer wat. Gisteravond trokken de drie be trokken provincies hun steun aan het plan - voorlopig - in. De drie Commissarissen van de koning (CdK's) missen visie in de kabi netsplannen. „Geen fusie zonder visie. Wij zullen de Staten, onder het motto 'zo niet', voorstellen niet akkoord te gaan", zei de Noord-Hollandse commissaris Jo- han Remkes. De provincies nemen geen genoe gen met het 'uitgummen van de provinciegrenzen' zonder de over dracht van extra bevoegdheden naar het te fuseren landsdeel. „Ik moet aan burgers en bedrijven uit kunnen leggen dat ze er beter van worden", aldus CdK Leen Ver beek van Flevoland. De provincies willen taken overnemen die nu nog bij het Rijk zijn onderge bracht, zoals het snelwegennet en het economisch beleid. Het is nog maar de vraag hoe defi nitief het 'nee' van de provincies is. De provincies weten dat het ka binet de fusie graag ziet gebeu ren. Het is een van de belangrijk ste opdrachten van minister Ro nald Plasterk (Binnenlandse Za ken, PvdA) en premier Mark Rut- te treedt als regisseur op in deze kwestie. Rutte herhaalde onlangs nog stellig dat de fusie er komt. De dwarse opstelling van de pro vincies kan functioneel zijn: het verzet kan het kabinet ertoe ver leiden alsnog over de brug te ko men. Maar tot dusver is het en thousiasme voor het plan ver te zoeken. Ook in de Eerste Kamer gloort nog geen meerderheid. De provincies willen geen fusie zonder de overdracht van extra bevoegdheden naar het nieuwe landsdeel Maak kennis met eeuwenoude cultuur, slaperige dorpjes, prachtige stranden en een heerlijke zon. Altijd inclusief Nederlandse reisleiding, excursies en garante vertrekdata! Rondreis Klassiek Griekenland Met Athene, Epidaurus, Delphi, Olympia en meer. Vele highlights, strandverlenging mogelijk Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/35656 Rondreis Grand Tour Griekenland Met Athene, Meteorakloosters, Zagoria en meer. Cultuur snuiven en nagenieten aan de kust Ktantbeoordeling 8,0 Zie: Kras.nl/38462 Rondreis De Idyllische Cycladen Met Santorini, Paros, Mykonos en meer. Ontspannen reis, deel uw eigen dagen in Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/35658 Rondreis Voetsporen van Ottomanen Ontdek 5 landen in één reis: Griekenland, i Albanië, Macedonië, Bulgarije én Turkije. Nieuw bij Kras Zie: Kras.nl/38800 8 dagen v.a. 15 dagen v.a. 13 dagen v.a. 15 dagen v.a. 719 I i I Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. reserveringskosten en CasamitfUcnfonds WOENSDAG 23 APRIL 2014 door Laurens Kok en Niels Klaassen DEN HAAG - Het kabinet geeft de moed nog niet op, maar de fusie van Noord-Holland, Flevoland en Utrecht tot één superprovincie be gint steeds meer te lijken op trek ken aan een dood paard. l: foto Jan de Groen/HH onveilig en te druk Van de 4200 wielrenners die zich in 2012 bij de Spoedeisende Hulp van een ziekenhuis meldden na een onge luk, is 80 procent tussen de 35 en 65 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3