■'mms J BUITEN 3 m Midden in het (nieuwe) gedeelte van Terneuzen staat aan de Axelsestraat een boerenhuis uit on geveer 1900. Een mooi klassiek Zeeuws boeren huis, typisch in de stijl van eind 19e eeuw - twee ramen, grote deur, twee ramen, sierelementen en stucwerk zo als dat ;oen in de mode was. Het staat er alleen wat ver loren bij tussen de nieuwbouw. Het huis en de plek maken deel uit van een lange, bewo gen historie, die teruggaat tot 1583. In dat jaar, midden in de beginjaren van de donkere periode der Tachtigjari ge Oorlog, dreigde Terneuzen onder de voet gelopen te worden door de Spanjaarden. Axel, Hulst en Sas van Gent waren al gevallen. In die uiterste nood stuurde Willem van Oranje (niet lang voor zijn dood) zijn zwa ger Filips von Hohenlohe met 300 man Duitse huurtroe pen naar Terneuzen. (Die Von Hohenlohe kenden we al langer in Zeeland; later zou hij op Noord-Beveland ook weer opduiken). In de stad Terneuzen aangekomen begon Von Hohenlo he vrijwel onmiddellijk met het opwerpen van een schans. Ter verdediging van de stad en z'n mannen en als uitvalsbasis voor toekomstige uitvallen/raids op de vijand. De grote schans met wallen en loopgraven werk te effectief. De Spaanse troepen trokken zich terug en werden in een aantal gevechten steeds verder terugge drongen. Terneuzen was-gered, bleef behouden en kreeg stads rechten. De schans, door Duitse soldaten dus gebouwd, kreeg al gauw de naam Moffenschans en bleef die ook houden tot nu toe. Mof is dus al een oud scheldwoord blijkbaar. De krijgskansen keerden snel in 1583, en tien jaar later was de schans niet meer nodig en werd ge woon verkocht. De burgemeester kocht hem - die zat dicht bij het vuur - en maakte er een buitenplaats van. Letterlijk buiten, want de schans lag een kwartier lopen buiten de oude bebouwing. Johan Serlippens, de burge meester, was er met z'n echtgenote en verdere aanhang vaak te vinden. Al gauw kwam daar nog een speciale gast bij: de nieuwe jonge dominee, een vrijgezel met literaire begaafdheid en een grenzeloze kennis van botanie. Petrus de Hond (die zich Hondius noemde) kwam graag en veel op de nieuwe buitenplaats van de burgemeester. Hij mocht er zelfs een tuin aanleggen. Die lusthof, gedeeltelijk moestuin, proeftuin en bloe menhof, werd de beroemdste van Zeeland en bekend door heel Nederland. Zelfs prins Maurits kwam er een paar maal op bezoek. Hondius, die er later (waarschijn lijk) permanent woonde, was een wat merkwaardig man; in zichzelf gekeerd, hooghartig, verbitterd (zijn he le familie was uit Vlaanderen gevlucht, berooid en ach tervolgd) en via Duitsland in Zeeland terechtgekomen. Pa was predikant in Vlissingen en zoon Petrus was met een beurs van de stad gaan smderen in Leiden. Als do minee in Terneuzen legde hij zich volledig toe op bota nische experimenten en literatuur. De eerste aardappel en maïsplanten in Nederland groeiden op de Moffen schans. Hondius kreeg enige beroemdheid, maar was en bleef een beetje een misantroop (mensenhater). Al snel na zijn dood en die van Lippens veranderde de buitenplaats in een hoeve. Die kreeg een nieuw huis, zo als gezegd rond 1900. De stad naderde langzaam en kocht steeds meer grond. In 1930 werd de laatste grond onteigend. De boerderij bleef intact en fungeerde als opslagplaats voor vlas- en aardappelhandel. In i960 brandde de schuur af, en daarna bleef het huis wat verweesd achter te midden van de stedelijke bebou wing. Moffenhuis bestond alleen nog maar als naam op een boerenhuis in de stad. SI WOENSDAG 23 APRIL 2014 door Gerard Smallegange Zanddijk vanuit de lucht. Bovenaan, aan het Veerse Meer, ligt Veere. foto Sky Pictures Ook fietsers weten Zanddijk te vinden. foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39