Van Gaal getipt als opvolger van Moyes Strafmaatregelen na vuurwerk in De Kuip 28 SPORT Atlético kan afbraakvoetbal van Chelsea niet afstraffen: 0-0. Het puptige bericht op de website van United zorgde niet voor een schokgolf. Moyes stond al zodanig onder druk dat een voortijdig af scheid een kwestie van tijd was. Lang bestond de overtuiging dat de Schot in elk geval het seizoen zou mogen afmaken. Een neder laag tegen Everton (2-0) in het weekeinde bracht de zaak in een stroomversnelling. De directie vond hem niet langer te handha ven. Assistent/speler Ryan Giggs neemt zijn taken tijdelijk over. Uitgerekend tegen zijn oude club kreeg Moyes een spiegel voorge houden. Op Goodison Park, waar hij ruim elf jaar werkte, wees zijn opvolger Roberto Martinez de ge breken van zijn werkwijze aan. De Spanjaard heeft Everton in zijn eerste seizoen veranderd in een voetbalmachine die de harten van de fans in record tempo won. Vooral de fitheid van de ploeg, on der Moyes een terugkerend pro bleem, baart opzien, ki een tijdperk van gedoseerd trai nen geldt Moyes als een represen tant van de oude stempel. Waar Martinez minutieus de belastbaar heid van zijn spelers in de gaten houdt, hanteert hij een ouderwet se methode. Moyes gelooft nog al tijd in het aloude adagium dat noeste arbeid loont, zelfs als het merendeel van de selectie diep in het rood zit. Het verklaart de bles- suregolven in zijn periode bij Everton en, dit seizoen, bij Man chester United. Robin van Persie geldt in dit ver band als het meest aansprekende voorbeeld van zijn weinig moder ne werkwijze. Door hem na een oefentrip met Oranje door Azië di rect voluit te laten meetrainen, viel de international van de ene in de andere kwetsuur. Het pijn lijkste incident had plaats in de cember, toen de coach Van Persie, amper fit, tegen de afspraken in negentig minuten liet spelen. Hierdoor stond de ster andermaal enige tijd langs de kant. Dergelijke vreemde beslissingen hielden gelijke tred met uiterst te genvallende prestaties. De man, op voorspraak van Alex Ferguson en Bobby Charlton voor zes jaar aangesteld, mislukte op alle vlak ken. Deelnames aan de FA Cup en de League Cup liepen op een sof uit. In de Premier League ging het nog slechter. United staat mo menteel zevende, dertien punten verwijderd van een plek die recht geeft op deelname aan de Cham pions League. Door deze klassering ontbreekt de ploeg straks voor het eerst in negentien jaar in het toernooi waarin het dit seizoen, dankzij een hattrick van Van Persie in de return tegen Olympiakos, nog reikte tot de kwartfinale. Nadien kon de aanvaller de manager niet meer redden. Kort voor het einde van het duel met de Griekse tegenstander viel hij uit met een zware blessure aan zijn knie. Of Van Persie hem nog had willen helpen, is een an der verhaal. De aanvoerder van Oranje vertel de recentelijk onder te sneeuwen door de warrige tactiek. Het maakt de onderonsjes tussen Van Gaal en de spits, die revalideert in Zeist, tijdens twee wedstrijden in de eredivisie extra pikant. Op dat moment had de trainer vrijwel ze ker al zijn eerste gesprekken met eigenaars Joel en Avram Glazer achter de rug. Mocht Van Gaal tot een akkoord komen dan wacht hem een inte ressante klus. Naar verwachting mag de nieuwe manager ruim tweehonderd miljoen pond inves teren om het verouderde en rela tief kwaliteitsarme team op krach ten te brengen. En daarbij hoeft hij niet over zijn schouder te kij ken of Ferguson, adviseur van de club, zijn beslissingen goedkeurt. DEN BOSCH - De Spaanse kroon prins Felipe geeuwde en keek gis teravond bij Atlético Madrid - Chelsea (o-o) in de halve finale van de Champions League voort durend op zijn klok. Net zoals zo velen in stadion Vicente Calderon snakte hij naar het einde. Een spektakelstuk zoals de kwart finale tussen Atlético en Barcelo na een paar weken geleden viel niet te verwachten. Beide clubs winnen zelden met royale cijfers in de eigen competitie. De defen sie is heilig. Maar dat Chelsea zo onbeschaamd op de nul zou spe len had toch niemand verwacht. Chelsea leek even een andere weg in te slaan. Geldschieter Roman Abramovitsj was blij met de ge wonnen prijzen, maar ergerde zich aan de kritiek op het saaie voetbal. De Rus zou minder gaan investeren. Chelsea moest weer spelers gaan opleiden en vooral aantrekkelijker spelen. Mourinho gaat sinds zijn terug keer begin dit seizoen op Stam ford Brigde dwars door die nieu we richtlijnen heen. Dat bleek al snel toen hij Samuel Eto'o naar Londen haalde en de talentvolle Romelu Lukaku negeerde en bij Everton liet zitten. Ook gisteravond greep Mourinho terug op de succesformule die hem met FC Porto en Inter Mil aan al een gewonnen Champions League-finale opleverde. Voor een creatieve speler als Oscar - naast Nathan Aké en Marco van Ginkel op de bank - was geen ruimte. Dat Eben Hazard, van talent in middels een vedette geworden, met een kuitbeenblessure in Lon den achterbleef kwam niet eens zo slecht uit. De Portugese coach stelde brekers op met als doel At lético Madrid het voetballen on mogelijk te maken. Ook spelers als Frank Lampard, Jo hn Terry en Ashley Cole, waar van coach Andre Villas-Boas twee seizoenen geleden al afscheid pro beerde te nemen, doen weer pro minent mee bij het huidige Chel sea. De verjonging van de ploeg is alweer met een seizoen uitge steld. Atlético voetbalde ook al met de handrem erop. David Villa - een van de smaakmakers tegen Barce lona - begon samen met Adna Tu- ran op de bank. In de nieuwe sa menstelling slaagde Atlético er nauwelijks in de defensie van Chelsea te breken. De Londense club kwam niet tot een serieuze doelpoging. Spits Fernando Tor res, die voor het eerst sinds 2007 terugkeerde in Vicente Calderon, liep er maar verloren bij. Voor de pauze was er maar één opmerkelijk moment. Doelman Peter Cech raakte al snel gebles seerd toen hij een hoge bal onder de lat wegwerkte. Hij werd ver vangen door de onzekere Mark Schwarzer, die met zijn 41 jaar de gemiddelde leeftijd bij Chelsea nog verder opkrikte. Even stond Thibaut Courtois, de huurling van Chelsea onder de lat bij Atléti co, in de schijnwerpers. De Belg, die eerst volgens afspraken niet maar op last van de Uefa wel mocht spelen, deed stoïcijns het weinige werk dat hij op moest knappen. In de slotfase wankelde Chelsea heel even. De enkelblessure die Jo hn Terry bij een botsing met ploegmaat David Luiz opliep was niet in het strijdplan van Mourin ho opgenomen. Dat waren wel de minuten die het met zijn blessure behandeling pakte. Zo bleef het na een draak van een wedstrijd 0-0. De tickets die zijn geblokkeerd, waren voor een deel in handen van de ongeveer 400 supporters die voor straf na het vuurwerkin cident in De Kuip niet naar de mogelijke kampioenswedstrijd van de Amsterdamse club mogen. Ajax kocht 485 kaarten voor het bezoekersvak van het Polmansta dion in Almelo. De geblokkeerde kaarten komen niet opnieuw op de markt. Onduidelijk blijft hoe de politie gaat voorkomen dat Ajax-fans komende zondag toch massaal naar Almelo afreizen om daar mogelijk de 33e landstitel voor Ajax te gaan vieren. Suppor ters van Heracles verkopen op gro te schaal hun seizoenskaart aan fans van de lijstaanvoerder. De club uit Almelo laat dit ooglui kend toe. De schade die zondag in De Kuip werd aangericht tijdens de beker finale tussen PEC Zwolle en Ajax, strekt verder dan alleen het veld. Ook muren, stoelen, toiletten, wc-brillen, wasbakken en lampen moesten het ontgelden. De scha de wordt voorlopig op 60.000 eu ro geschat. De rekening gaat naar de KNVB omdat die het stadion huurde, maar de voetbalbond pro beert het bedrag via Ajax op indi viduele toeschouwers te verhalen. door Ceert Langendorff MANCHESTER - De Premier League krijgt met Louis van Gaal mogelijk een extra attractie. De bondscoach van het Nederlands elftal geldt als de belangrijkste kandidaat om de gisteren ontslagen David Moyes na het WK in Brazilië op te volgen bij Manchester United. De Amerikaan se eigenaren zijn zeer gecharmeerd van de 62-jarige oefenmeester en willen een poging wagen hem er toe te verleiden de afgegleden top club bij de hand te nemen. Halve finale is een door Wilber Hack ROTTERDAM - De problemen die Ajax-supporters zondag in De Kuip veroorzaakten, hebben al tot de eerste strafmaatregelen geleid. Ajax blokkeerde gisteren tussen de 100 en 150 kaarten van fans voor het uitduel. Ook komen er preven tieve acties bij de uitwedstrijd zon dag van Ajax tegen Heracles Alme lo. Daar worden zondag alle toe schouwers gefouilleerd. Ook komt er extra cameratoezicht. Arjen Robben vindt dat Bayern München niet langer favoriet is voor het winnen van de Champions League. foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28