Kan de strandwacht ook met minder auto's? Werk bewoners te zien bij zorgcentrum Simnia Proef met nieuw Zeeuws jeugdbeleid 20 WALCHEREN WMO-BELEID SWCW ziet meer kansen om dingen gedaan te krijgen met uitvoering WMO-beleid door gemeenten. Beeld van Jezus Raadslid Wim Hirdes van de LPV somt op: een terreinwagen, een pickup-truck, een transportwa gen, drie vaartuigen. „Ze hebben heel veel voertuigen, maar het aantal stranden is minimaal, al leen het Badstrand, het Nolle strand, Westduin en Ritthem. Als je dat vergelijkt met de stranden in Sluis of in Veere en je ziet hoe veel materieel ze hebben, dan vraag ik me af of het echt alle maal nodig is." „We willen weten hoeveel het be heer van de stranden jaarlijks kost en wie dat betaalt", zegt Hir des. „Is dat alleen de gemeente?" Uit de begroting van de gemeente blijkt dat Vlissingen dit jaar 564.000 euro uitgeeft aan het strandbeheer. Onduidelijk is waar dat geld allemaal aan wordt uitge geven en of er daarnaast door an deren nog wordt meebetaald. Hir des vindt het overtrokken om zo veel geld aan het strand uit te ge ven. „Het is wel je visitekaartje, maar toch: ook aan zoiets als de Blauwe Vlag is de gemeente veel geld kwijt." Navraag bij de gemeente zelf le verde dinsdag niets op. „Als de Lo kale Partij Vlissingen vragen heeft gesteld beantwoorden we die eerst. En daar staan tien dagen voor. Voor die tijd geven we geen informatie", klinkt het op het stadhuis. Buurgemeente Veere geeft dit jaar ruim een miljoen uit aan het strandbeheer, 1.059.000 euro, voor 28 kilometer strand. Vlissingen heeft ongeveer zes kilo meter, iets meer dan een kwart van het strand van Veere dus. Hirdes heeft niet alleen kritiek op het aantal voertuigen, maar ook op de manier waarop ermee wordt omgesprongen. Zelfs op drukke dagen wordt er met de wa gens over het strand gereden, zegt hij. En dat vindt hij gevaar lijk. „Als je ziet hoe dat er aan toe gaat: het lijkt Parijs-Dakar wel af en toe." In Simnia vinden wel vaker expo sities plaats, maar nooit eerder is werk van eigen bewoners ge toond. Toen de twee dames bena derd werden, waren ze direct en thousiast en kozen hun mooiste werk uit. Dat is nu dagelijks tus sen 9.30 en 17.30 uur gratis te be zichtigen. Boetseren doet Bouwens inmid dels al lang niet meer, omdat ze slecht kan zien en last heeft van artrose. Ook Kelvink is gestopt met schilderen, omdat ze er geen zin meer in heeft. Toch hebben de dames in de loop der jaren heel wat werk verzameld en dat was ook de medewerkers van Sim nia opgevallen. Bouwens: „Ik werkte vanuit een gevoel. Vooraf wist ik nooit wat ik wilde maken. Het idee ontstond pas tijdens het boetseren." Bou wens heeft nooit lessen gevolgd, Kelvink wel. Zij tekende vooral dingen die ze zag. Ze weet nog goed hoe moeilijk het was om schelpen na te tekenen. Een van de beelden waar Bouwens erg trots op is, heet Bangladesh. „De moeder en haar kind stralen wan hoop uit. De moeder kan al het leed niet meer dragen, waardoor haar schouder uit de kom is." Het werk van Bouwens is overigens niet te koop, want ze maakte haar beeldjes, die verschillende ge moedstoestanden uitdrukken, puur voor zichzelf De twee dames denken dat het een goed idee is om werk van be woners te exposeren want, zo zeg gen ze, er is genoeg talent te vin den bij Simnia. VLISSINGEN - Er wordt druk gelast bij de lift voor mensen met een handicap bij de ingang van het stadhuis van Vlissingen. De da mes van Stichting Werkgroep Ge handicapten Walcheren (SW- GW) bekijken de werkzaamhe den met enige trots. „Om naar bo ven te kunnen, moet je een knop indrukken en vasthouden. Dat is bijna niet te doen als je weinig kracht in je handen hebt. Daarom hebben we het probleem bij de ge meente aangekaart en wordt er nu gewerkt aan een oplossing", vertelt Puck Kögeler van de stich ting die dit jaar tien jaar bestaat. Het klinkt simpel: de vrijwilli gers van de werkgroep komen in een openbaar gebouw of op straat een probleem tegen en het wordt opgelost. Maar zo simpel werkt het in de dagelijkse praktijk na tuurlijk niet. Vaak zijn hoge kos ten de belangrijkste reden om tij dens de bouw of achteraf geen aanpassingen meer door te voe ren. Kögeler denkt echter dat het nieu we WMO-beleid, dat per 2015 overgaat naar gemeenten, de stich ting kansen zal bieden om meer gedaan te krijgen. „In de wet die dan gaat gelden, staat dat de toe gankelijkheid van voorzieningen, diensten en ruimten voor men- MIDDELBURG - Kunsthistorica Karin Braamhorst spreekt mor gen, donderdag, in De Hoeksteen in Middelburg over het beeld van Jezus in de kunst. De lezing over zijn ware gelaat begint om 20 uur. sen met een beperking gewaar borgd dient te worden. Wij zijn blij met die wetgeving, want daar mee in de hand verwachten we meer gedaan te krijgen bij ge meenten. Dat betekent ook dat we het drukker krijgen en dat kan met negen vrijwilligers wel eens een probleem worden. We hopen dan ook dat nieuwe mensen zich bij ons willen aansluiten." Speer punt van de stichting is toeganke lijkheid. Daarom zullen de vrijwil ligers vooral ingezet worden om die functie in openbare gelegenhe den te testen. Dat er nog veel te doen valt voor de stichting, ondervinden de drie dames, die alledrie kampen met een lichamelijke beperking, dage lijks. Zo vindt Lies de Jonge van de 'stichting het vervelend dat ze in de gemeente Veere eerst de dui nen over moet om bij de strand- rolstoellen te komen. Marieke Rie- chelman, ook vrijwilliger bij de stichting, ergert zich aan het feit dat er ter hoogte van de Bloemen- laan in Vlissingen paden met houtsnippers zijn aangelegd en dat ze vaak niet op de glooiing kan omdat er zo veel zand ligt. Wat de dames van de stichting ho pen, is dat gemeenten en andere organisaties hen weten te vinden zodat ze in een vroeg stadium bij beslissingen betrokken kunnen worden. Dat voorkomt hoge kos ten achteraf. Riechelman: „Ik was laatst bij de Belgische loodsenso- ciëteit. Daar lieten ze met trots hun nieuwe invalidentoilet zien, maar ik kon er met mijn rolstoel niet in. Dat was sneu, want ze hadden echt hun best gedaan. De aannemer had gezegd dat het vol deed aan de richtlijnen. Als wij er bij waren betrokken, was dit niet gebeurd." Kögeler: „We weten wel dat we niet de hele wereld kunnen veranderen en daar stre ven we ook niet naar, maar som mige aanpassingen kunnen men sen met een beperking wel een hoop levensvreugde bezorgen." WMO PER 2015 25 Jaar 2 0 1 4 Per 1 januari 2015 zijn de gemeen ten verantwoordelijk voor het jeugdbeleid en om zich daarop voor te bereiden hebben alle der tien Zeeuwse gemeenten de kop pen bij elkaar gestoken en is een plan bedacht om het jeugdbeleid in Zeeland vorm te geven. Op drie plaatsen in Zeeland wordt daar het komende jaar mee proefgedraaid, en de samenwer king van de gemeenten Kapelle, Reimerswaal en Schouwen-Duive land is daar één van. In grote lij nen komt het er op neer dat de ge meenten inzetten op 'maatwerk'. Van geval tot geval bekijken wel ke hulp nodig is en deze hulp ook weer zo snel mogelijk afbouwen. N Het streven is er op gericht dat kinderen en gezinnen vaker op vrijwillige basis hulp ontvangen en dat de rechter er minder vaak aan te pas moet komen. De drie gemeenten hebben ook uitgespro ken dat met de hulp die geboden wordt rekening wordt gehouden met de geloofsovertuiging van de ouders. Vanaf juni wordt proefge draaid met de nieuwe werkwijze. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Hebben de strand- wachten op het Badstrand en het Nollestrand echt al die auto's en bootjes nodig? De Lokale Partij Vlis- singen wil dat het college aangeeft of er bezuinigd kan worden op het beheer van de stranden. Willemien Bouwens (I) en Susan Kelvink exposeren bij Simnia. foto Ruben Oreel door Wendy de Jong DOMBURG - Bewoonsters Susan Kel- vink-Lampers en Willemien Bou wens lopen trots door de gangen van zorgcentrum Simnia in Dom burg. Tot eind juni is daar werk van hun hand te zien. Bouwens maakte de afgelopen jaren tientallen beeld jes en Kelvink stelt enkele van haar aquarellen tentoon. Stichting blij met WMO door gemeenten door Wendy de Jong Vanaf 2015 gaan gemeenten ta ken uitvoeren die nu nog onder Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) vallen. In de nieuwe WMO zijn gemeen ten verantwoordelijk voor onder steuning van burgers, zodat die kunnen participeren. Deze ondersteuning is voor ver schillende doelen beschikbaar, zo als begeleiding en participatie. In de nieuwe wet is er een vang net waarmee gemeenten steun kunnen bieden, ofwel via WMO- voorzieningen ofwel inkomens steun via de bijzondere bijstand. Het budget hiervoor loopt op tot ruim 700 miljoen in 2017. De hui dige landelijke regelingen voor in komenssteun verdwijnen. Over twe tmnacleo beslaat c Vuoralixwur iWar» fes W «wwi«aWowtogUw Maak fcjdig u ifeprarti op «Kknöwnsl ItVfomwwmirtt 0113~SI2«*S <N>a««K£i H— UHi KJ><X 'K-S - ixairSwattH*.»! www 4 K»i tlJion ime.t il ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland doet samen met de gemeenten Rei- merswaal en Kapelle mee aan een proef om het nieuwe jeugdbeleid vorm te geven in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20