ïFZC Revalideren na hersenletsel v I T A A L GEZOND 9 10&11 Medisch Leven je vader en moeder nog? Hoe oud zijn ze? Hoe gaat het met ze? Heb je broers en zus sen? Met vier vragen weet ik te genwoordig alles." Yvonne Kroonenberg (1950) kan het niet laten af te tasten hoe zwaar de (potentiële) last is van de mantelzorger die zij voor zich heeft. Voor haar boek Wees blij dat je ze nog hebt voerde ze gesprekken met honderden kinderen van hulpbehoe vende senioren. Het beeld dat ze op grond van hun ervarin gen schetst, stemt niet bepaald vrolijk. De schrijfster geeft talloze voorbeelden van zichzelf opofferende kinderen die door hun ouders tot wanhoop worden gedreven. Zoals deze, over een hulp biedende doch ter en haar hulpbehoevende moeder: „Als ik binnenkom, zegt ze: 'Die jurk staat je niet, dat grijs maakt je vaal. Je hebt toch al zo'n bleke huid.' Als ik me van haar af wend om haar niet te laten zien dat ik me erger, hoor ik achter me: 'Ben je aangeko men?' Ik laat me niet uitdagen en zeg dus niks terug. Ik heb ook medelijden met haar. Ze gaat nooit meer iets meemaken, nooit meer zelf boodschappen doen. Eigen lijk is haar leven voorbij. Dat vind ik zo erg! Want ik hou toch van haar." Mensen die hun ouders nog hebben, zijn lang niet altijd te benijden, weet Kroonen berg inmiddels. In plaats van dankbaar te zijn dat anderen hen helpen, zijn veel se nioren boos dat zij zelf niet meer veel kun nen. „Het slechte nieuws is dat iedereen ge zien de huidige regelgeving te maken zal krijgen met de zorg voor ouders, nu het de bedoeling is dat zij zolang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen. Niet elke moe der of vader wordt dement, maar wollig in het hoofd wordt iedereen. Heb jij kinde ren? Dan zijn die straks de pineut." De schrijfster heeft overwogen staatssecre taris Martin van Rijn (Volksgezondheid) in haar boek op te nemen. „Ik heb gehoord dat hij de zorg voor een ouder familielid aan zijn vrouw overlaat. Dat betekent dat hij geen enkele notie heeft van de impact van zijn beleid." Dat voorziet in opheffing in snel tempo van bejaardencentra. De be windsman vindt dat 'er weer echte zorg zaamheid vanuit de samenleving moet worden gegenereerd'. „Hij zou eens in de samenleving moeten gaan kijken", reageert Kroonenberg verontwaardigd. „Dit gaat heel verkeerd lopen. Juist in de eigen wo ning zijn er risico's voor vergeetachtige mensen; er is gas, elektriciteit, er zijn drem- Meegaan naar de huisarts, boodschappen doen en de was verzorgen. Veel vijftigers en zestigers hebben het druk met de zorg voor hun ouders. In plaats van dank baarheid voor goede zorgen, krijgen zij vaak een grauw en een snauw. „Soms is het proberen bij windkracht 10 overeind te blijven" zegt Yvonne Kroonenberg. Yvopne reageren? pels waarover ze kunnen struikelen. De druk op mantelzorgers is nu al ontoelaat baar en wordt met de aanstormende grote groep babyboomers alleen maar groter." Kroonenberg bestempelt de inspanningen van kinderen en andere verzorgers en ver pleeghulpen als 'proberen om in wind kracht 10 overeind te blijven'. Zelf heeft ze slechts tijdens de laatste vier weken van haar moeders leven intensief voor haar hoe ven zorgen. Dat deed ze om de beurt en in harmonieuze samenwerking met haar broers en zussen. Daarvoor redde haar moe der, die multiple sclerose had in een milde vorm, zich uitstekend. Op die keer na dat zij in windkracht 9 tijdens een wandeling met haar rollator was omgewaaid en haar pols had gebroken. „We kregen met moeite voor elkaar dat zij zich door de thuiszorg liet wassen en aan- en uitkleden. De rest van de taken deden wij. Maar het was even goed een heel gedoe. Je zet je bejaarde moe der niet zingend op de wc." Haar moeder was volstrekt niet lastig, in te genstelling tot veel andere ouders. „Ik sprak ook een meneer en die zei 'Ik ga heel lelijke dingen vertellen over mijn schoon moeder'. Ik had toen al veel narigheid ge hoord, ik was afgestompt. Maar die man was nog beschroomd, hij dacht dat hij de enige was. Die eenzaamheid van hem, ter wijl er duizenden kinderen zijn die hier mee kampen. Je bent niet alleen." Enigszins wrang is het wel te lezen dat ze concludeert dat juist chagrijnige senioren erin slagen de beste zorg van hun kinderen te krijgen. „Kinderen zijn geneigd einde loos trouw te zijn aan hun ouders. Ik heb maar van weinig gevallen gehoord waarin zij hun ouders jaren niet hebben gezien. Het is heel moeilijk tegen ze te zeggen 'Jij bent mijn moeder niet meer' of 'Jij bent mijn vader niet meer'. Dat gebeurt vrijwel nooit Ook als die ouders het er echt wel naar gemaakt hebben. Gek hè." De schrijfster benadrukt respect te hebben voor oudere mensen wier hulpeloosheid begrijpelijkerwijs kribbig maakt. „Natuur lijk is het verschrikkelijk als iemand je huis komt opruimen, precies weet hoeveel je op je bankrekening hebt staan en de inconti nentieluiers ziet. Er zijn dan ook niet zo veel dankbare oudjes. Het zijn geen gera niums die je ergens neerzet en een beetje water geeft." DINSDAG 22 APRIL 2014 Gezond door Dora Rovers pa en ma roonenbf rg foto PR Yvonne Kroonenberg - Wees blij dat je ze nog hebt. Atlas Contact, 14,99 euro. VSf gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9