Aanleiding drievoudige moord is nog raadsel Oekraïne zet akkoord onder druk' 6 BUITENLAND GAZASTROOK Ziekenhuizen in Gaza hebben tekort aan alles, patiënten zoeken hulp bij de vijand. ft 'f* REPORTACE CAZA-STAD - Door het hele Al-Shi- vaziekenhuis in Gaza-Stad han gen vergeelde afbeeldingen van sjeik Ahmed Yassin, de charisma tische oprichter van de Palestijn se Hamas-beweging die door Is raël in 2004 vanuit een helikopter uit zijn rolstoel werd geschoten. Yassin, e.en vrijwel blinde bejaar de die betrokkenheid bij meerde re aanslagen in Israël opeiste, is hier nog altijd het symbool voor de strijdlust van de beweging die de Gaza strook sinds 2007 be stuurt. Maar Harnas verliest aan populariteit in Gaza en in de re gio. Het bevriende regime van de Mos limbroeders in Egypte werd vori ge zomer door het leger afgezet en premier Erdogan in Turkije heeft zijn handen vol aan de bur geroorlog in buurland Syrië en controverses in eigen huis. De verslechterende positie van Hamas in de Gazastrook, een ge bied ter grootte van Texel waar ruim 1,6 miljoen Palestijnen wo nen, heeft zijn weerslag op het ziekenhuis. Het ligt er treurig bij. De spiegels op de toiletten zijn ge broken, het pleisterwerk bladdert van de muren en de vloeren wor den met de hand met chloorwa- ter gereinigd. Alleen de medische bibliotheek, gedoneerd door een organisatie uit Noorwegen, is net opgeknapt. „Voor bepaalde behan delingen hebben wij niet de juis te medicatie en apparatuur. Dat komt door de slechte financiële si tuatie van de overheid in Gaza en de Israëlische belegering", zegt on coloog Khaled Thabet. „Mensen die een chemokuur ondergaan, worden naar bijvoorbeeld een zie kenhuis in Jordanië of Israël ge stuurd." Thabet, welbespraakt en keurig in het pak, werd geboren in Gaza en opgeleid tot dokter in Libië en de VS. Over politiek praat hij niet. „Mijn patiënten lijden onder de reizen die ze voor hun behande lingen moeten ondernemen, maar ze weigeren niet om naar Is raël te gaan. Ze weten dat medi sche zorg er van hoog niveau is." Het gereis van de patiënten naar Israël, de Westelijke Jordaanoever, Egypte en Jordanië symboliseert Ik voel geen haat tegen Israël. Ik doe alles om mijn zoons leven beter te maken de ingewikkelde politieke verhou dingen in dit deel van het Mid den-Oosten. Al was het maar om dat patiënten vrijwel de enige in woners van Gaza zijn die de kust strook nog regelmatig verlaten. Schietgrage soldaten van het Egyptische leger hebben de grens in het zuiden potdicht gegooid. Is raël beschouwt Hamas in Gaza als een aartsvijand waarmee het geen banden wil onderhouden. Met de rivaliserende Fatah-bewe- ging die onder de gematigde lei der Mahmoud Abbas de Westelij ke Jordaanoever bestuurt, leeft Ha rnas al jaren in onmin. Het contact over patiënten met Is raël en Fatah gaat dan ook via een speciale, gescheiden afdeling in het ziekenhuis. De rekeningen worden betaald van belastingop brengsten van de Palestijnse Auto riteit. „Met Israëlische doktoren heb ik alleen contact over de medische dossiers. Dat is professioneel en gaat prima. In Israël zijn de zie kenhuizen veel duurder dan in Egypte of Jordanië. Daar houd ik wel rekening mee bij het verwij zen", zegt Thabet. In een bescheiden huis in het cen trum van de stad laat Zen (10) de slaapkamer zien die hij deelt met zijn broertje. Beschaamd strekt hij zijn linkerarm uit voor een handdruk. „Zen werd geboren met een zenuwaandoening in zijn rug. Hij is deels verlamd", zegt zijn vader Mohamed Al-Bat niji. „Kort na zijn geboorte werd hij te vergeefs in Egypte geopereerd. In 2008 wilden we met hem voor een behandeling naar Israël, maar toen was het oorlog en was onze zaak niet dringend genoeg. Via persoonlijke connecties is het la ter wel gelukt en door de goede behandelingen in Israël gaat het nu beter met hem." Net als dokter Thabet in het Al-Shivaziekenhuis onderhoudt Al-Batniji via e-mail en telefoon nauw contact met Israëlische art sen die zijn zoon nog altijd behan delen. Zelf mag hij niet mee. „Mannen uit Gaza jonger dan 36 mogen Israël om veiligheidsrede nen niet in", verzucht hij, terwijl hij op het balkon een dartbord voor zijn zoontjes ophangt. „Ik was niet bang toen ik in Israël was", zegt Zen. „Ik wil graag dat mensen goede dingen van elkaar leren." Een aantal jaar geleden werd Al-Batniji's oude huis tijdens een Israëlisch bombardement vernie tigd. Sindsdien slapen zijn zoons bij hem in bed als de bommen val len. „Maar ik voel geen haat tegen Israël. Als vader moet ik alles doen om het leven van mijn zoon beter te maken." WEZET - De recherche van Luik heeft nog geen idee waarom een bankdirecteur (37), een vrouw en een 9-jarig kind vrijdagavond in Wezet werden neergeschoten. Evenmin heeft de politie een idee wie de dader is. De drie werden op straat vanuit een auto met een automatisch 9 mm-pistool bescho ten. De man en de jongen overle den ter plekke, de vrouw de vol- gende dag. De recherche onder zoekt of een geschil met een klant van de bank iets met de schietpar tij te maken heeft. Volgens een fa milielid zou de bankdirecteur een paar maanden geleden door een klant zijn bedreigd. De slachtof fers waren vrijdag gaan eten met de ouders van het kind, dat daar na voor het eerst bij zijn peettan te zou blijven logeren. Daarmee beschuldigde hij Oekraï ne ervan zich niet te houden aan het Genève-akkoord. Dat verwijt van Moskou klinkt al sinds Rus land, de VS, de EU en Oekraïne donderdag tegen de verwachtin gen in maatregelen overeenkwa men die de spanningen in het Oekraïne-conflict moeten tempe ren. Eén van de afspraken was dat alle illegaal gewapende groepen ontwapend zouden worden en dat de bezetting van overheidsge bouwen moest worden gestaakt. Dat is tot op heden niet gebeurd. Oekraïne en Rusland beschuldig den elkaar afgelopen weekeinde van provocaties na een vuurge vecht bij de Oost-Oekraïense stad Slavjansk, die in handen is van pro-Russische separatisten. Zeker drie mensen kwamen door de schietpartij om het leven. Moskou stelt dat de Oekraïense nationalistische groepering Recht se Sector pro-Russische separatis ten aanviel. Volgens de separatis ten naderde een konvooi van vier voertuigen om twee uur 's nachts een controlepost bij Slavjansk, waarna de aanvallers het vuur openden. Rechtse Sector ontkent X' er iets mee te maken te hebben. Uit nood toch naar Israël door onze correspondent Jan Franke Mohamed Al-Batniji, vader van de 10-jarige Zen Een vrouw wacht op behandeling in het Al-Shivaziekenhuis in Ga za-Stad. Sommige patiënten wij ken uit naar Israël, foto Tal Sarid X SLAVJANSK - De interim-regering van Oekraïne doet niets om extre misten in bedwang te houden. Met name de nationalistische groep Rechtse Sector kan zijn gang gaan. Dat zei de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6