Verbrand oppervlak kleiner dan gedacht per week een zuster bevredigen Kröller-Müller borg werken op BINNENLAND 5 Hoge Veluwe geluk heeft gehad. „Als de naaldbomen echt goed branden, komen er bovenin een soort bommetjes vrij. Dat komt door het hars in de bomen. Dat ontploft na een tijdje. Als die bommetjes door de wind worden weggeblazen, is de schade niet te overzien. Dan krijg je overal nieuw vuur. Gelukkig was de wind zondag zo hard dat de hars bommetjes geen kans kregen te ontstaan." Hij kan de schade niet in geld uit drukken. „Als je zo'n boom om hakt, krijg je er misschien too eu ro per kubieke meter voor. Maar de cultuurhistorische schade is na tuurlijk vele malen groter." HOENDERLOO - Het Kröller-Müller Museum heeft zondag uit voor zorg besloten zijn kostbare schil derijen veilig op te bergen. De on geveer driehonderd schilderijen - waaronder een aantal Van Goghs - zijn samen honderden miljoe nen euro's waard. Omdat de wind zondagmiddag wat in zuidelijke richting draaide, besloot de direc tie van het museum de collectie voor alle zekerheid tijdelijk op te bergen. Gisterochtend zijn de schilderijen teruggehangen. EDE - Niet ruim 500, maar ruim 300 hectare natuur is zondag, in Nationaal Park De Hoge Veluwe verbrand. „Na inspectie met het blote oog en vanuit een helikop ter, schatten we dat er zo'n 300 tot 350 hectare is afgebrand. Nog steeds heel erg veel", zei een woordvoerder van de brandweer gisteren. Het vuur ontstond zondagoch tend rond 8.15 uur in het oostelijk deel van het park. Lange tijd bleef de brand beperkt tot een gebied van ongeveer 10 hectare. Mede door de harde wind breidde het vuur zich op een gegeven mo ment snel uit over het heidege bied. Rond u.30 uur zondag werd het park ontruimd. Op het hoogtepunt van de brand waren ruim driehonderd brand weerlieden actief om de brand te bestrijden. Door aflossingen is het totaalaantal ingezette brand weerlieden echter veel hoger. Brandweerkorpsen uit het hele land hielpen mee het vuur te be strijden: IJsselland, Utrecht, Twen te, Noord-Oost Gelderland, Lim burg-Noord, Midden-West Bra bant, Brabant Zuid-Oost en Gel derland-Midden. Ook brandweerlieden en materi eel van Defensie werden ingezet. Zo vlogen er een Chinook- en een Cougar-helikopter met dui zenden liters bluswater. Dat pik ten ze op uit het Apeldoorns Ka naal. Tegen 21.00 uur zondagavond was de brand onder controle en gin gen de eerste brandweerlieden naar huis. Gisteren is nog een groot deel van de dag nageblust. Gisteren was het park weer open, net als het dicht bij het vuur gele gen Kröller-Müller Museum. Al leen het deel van het nationaal park rond de brand was nog afge sloten voor het publiek. 91 een vrouwelijke aangeklaagde. Hij heeft het geluk dat zijn verhaal wordt bevestigd door de zoon van een oud-internaatmedewerker die thuis vaker vertelde over het misbruik van de jongen. Terwijl 68 procent van de klach ten over misbruik door mannen in de Rooms-Katholieke Kerk wordt erkend, komen de slachtof fers van vrouwen er bekaaid van af. Van de 22 zaken die in de voor bije jaren zijn afgerond, zijn er veertien ongegrond verklaard. Van de vier uitspraken die dit jaar zijn gedaan in dergelijke kwes ties, zijn er twee ongegrond ver klaard. Zoals de zaak van een man die als drie maanden oud jongetje Van de 22 zaken die in de loop der jaren zijn afgerond, zijn er veertien ongegrond verklaard. is opgenomen in het internaat van de Zusters van Barmhartig heid in Maastricht. Vanaf zijn kleutertijd wordt hij tien jaar lang bijna maandelijks misbruikt door een van de zusters die aan vankelijk 'als een moeder' voor hem is, vertelt hij tijdens de zit ting van de klachtencommissie. Omdat er niet genoeg bewijs is, wordt de klacht echter ongegrond verklaard. Dat gebeurt ook met de klacht van een vrouw die als 11-ja- rig meisje veelvuldig zou zijn be tast door een van de zusters Fran ciscanessen van Mariadal. Een veel recentere zaak pakt wel in het voordeel van het slachtof fer uit. De vrouw wordt in 1980 De zuster dwingt de jongen om tijdens de rapportuitreiking haar kruis te betasten. WINNAAR ZOOVER AWARD 2014 zooVer opgenomen bij de Zusters Francis canessen van Oirschot. In de twee jaar die ze daar doorbrengt, wordt ze naar eigen zeggen regelmatig gezoend en 'met voorwerpen ge penetreerd' door een zuster. Haar verhaal wordt geloofd omdat ze de kamer van de non goed kan be schrijven en omdat er in voorgaan de jaren al een gegronde klacht te gen de non is ingediend door een ander slachtoffer. De enige overeenkomst tussen de vier hier genoemde voorbeelden is dat de aangeklaagde een vrouw is en dat de klachtencommissie in 2014 uitspraak deed. Hoe verschil lend ook, de uitspraken passen in het beeld dat de klachtencommis sie schetst. Er is vaker sprake van maar één slachtoffer en de bewijs voering is dan extra moeilijk. Al leen als er meer slachtoffers zijn, of als de klacht door getuigen wordt ondersteund, maakt het slachtoffer een kans om de zaak gegrond verklaard te krijgen. 12 dagen Rondreis Klassiek Italië 112 dagen Rondreis Kroatië f 1 Dalmatische kust WÊÊÊÊmm Ite 1 DINSDAG 22 APRIL 2014 is zo taai als wat' Boswachter Johan Wensink neemt de schade aan de natuur op een dag na de brand. foto Herman Stöver Vertrekdata: 21,28oprilt5, 12,19.26met/ 2, 9.16.23 30juni/19, 21 juit /U, 18. 25 aug/ 1,8,15,22,29 sept 6,13 okt Vertrekdata: 28 april 112.26 mei/9. 23 jan! 7,21 juli/18 aug 1,15,29 sept 13 okt Pelzen lijn Inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half pension, camfortctass wuringcoren ofscheidsbuffei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5