Schade en overlast door leidingbreuk 1 Tweede leven transformatortoren 66 Als je minimaal één antwoord goed hebt geraden krijg je plantuien 20 SCHOUWEN-DUIVELAND MANIFESTATIE De eerste Landschapsdag van Schouwen-Duiveland trok zaterdag meer dan duizend bezoekers. Bij Jeans Inn is iederéén KONING I De getroffen auto is van Alex Vis ser. Hij reed rond 9.00 uur het Ro dedorp weer in nadat hij zijn vrouw en dochtertje had wegge bracht. „Toen ik de straat inreed stond deze al blank, ik dacht dat ik nog naar huis kon, maar niet dus." Terwijl Visser slechts een paar meter van zijn huis was, zak te hij met auto en al plotseling naar beneden. „Dat ging niet lang zaam, maar zo in één keer. De au to hing helemaal scheef." In het wegdek was een gat geval len en het rechter achterwiel van de BMW was een heel eind naar beneden gezakt. De auto is door een schadebedrijf uit het gat getrokken. „In eerste instantie leek het mee te vallen, maar toen ik hem voor ons huis wilde zetten bleek dat hij toch ka pot was." Wat er exact aan de hand is, was gisteren nog niet dui delijk, maar waarschijnlijk heb ben het wiel en de as toch een flinke tik gehad. Voor Visser een vervelende situatie. Zijn auto is van prima kwaliteit, maar niet meer nagelnieuw. „Het is nu af wachten hoe dit wordt afgehan deld", zegt hij. De gealarmeerde medewerkers van Delta hebben de straat open gegraven. Toen bleek dat de water leidingbuis over meer dan een me ter was opengescheurd. Eén van de buurbewoners ver moedt dat dit al langere tijd heeft gespeeld. Hij vertelt dat vorige week een paar huizen verderop ook een gat bij een stoep was ont staan. „Dat heeft de gemeente toen dichtgegooid met zand." Door de leidingbreuk moest het water worden afgesloten en ver volgens omgeleid. Daardoor heb ben de hele stad Zierikzee en een groot gebied daar omheen enige tijd een lage waterdruk gehad. Dat euvel was vrij snel verholpen. De bewoners van het Rodedorp en de Waterpoortstraat hadden aan het begin van de avond weer water. BURCH-HAAMSTEDE - Op het ter rein bij boerderij Molenberg in Burgh-Haamstede waren verschil lende 'pleinen' ingericht. Er was voor iedereen wat te doen. Of het nu om informatie over een Schou- wen-Duivelandse vereniging of organisatie ging, of om spelen op een springkussen en demonstra ties houtbewerking met een ket tingzaag. Het persoonlijke welkom, de geur van een houtvuur en het gehin nik van een trekpaard zorgden bij aankomst direct voor een prettige sfeer en nodigden uit om eens uit gebreid rond te kijken. Bij de kraam van het NME (natuur en milieu-educatief centrum) staat een meisje geïnteresseerd te kij ken naar een bakje pluizen en bot jes. „Wil je ook eens een uilenbal uitpluizen", vraagt Rien Pronk, vrijwilliger. „Dat durft ze toch niet", zegt oma onmiddellijk, maar het meisje knikt en pakt een uilenbal uit een emmer vol harde braakballen. Ze durft dus wel en even later staat ze geconcentreerd de uilen bal uit elkaar te pluizen. Al snel vindt ze een botje van een muis. „Kijk, hier zit het", Iaat ze zien. Het botje wordt onder een micro scoop gelegd om goed te kunnen bekijken. Niet alleen het NME is aanwezig. Habo Hoveniers staat er ook. Dit bedrijf houdt samen met twee an dere bedrijven de Schouwse stran den schoon. „Er is best belangstel ling voor ons werk", zegt Theo Nieuwenhuizen. Dat geldt ook voor de stands van de Universiteit van Wageningen, de vereniging Stad en Lande, Na tuurmonumenten en Staatsbosbe heer. Daar kunnen de kinderen een schelpenschilderij maken. Het aantal activiteiten voor kinde ren (en volwassenen) is groot. Neem bijvoorbeeld de stand van Agrarisch Schouwen-Duiveland. Deze vereniging van boeren trekt veel publiek, vooral kinderen. En dat is begrijpelijk want voor de stand liggen drie lammetjes met een hoog knuffelgehalte. Matthias de Ruijter zit er naast op een stro- baal. Hij heeft de makste (en kleinste) van de drie op schoot. Voor 50 cent mag je op de foto met het lammetje. Een bijverdien ste voor hem en zijn broers Len- nard en Alex. „We hebben al wel 25 euro verdiend", vertelt hij, en dat kan hij goed gebruiken, laat hij weten. „Ik spaar voor een ipad." „Het zijn potlammetjes, vertelt Alex. „Die hebben hun moeder verloren." Omdat ze door mensen worden grootgebracht, zijn ze vrij mak en blijven ze redelijk rustig op schoot liggen. Alex en Lennard houden zich vooral bezig met het raadspel. In de kraam staan potten met zaden en het is de bedoeling te raden wat dat voor zaden zijn. „En als je minimaal één antwoord goed hebt, krijg je plantuien", zegt Alex. „En als je niets goed hebt krijg je ook plantuien." Plantuien? Wat moeten mensen daarmee doen? „Nou, we geven het advies ze te planten, want je kan ze niet eten." Wie genoeg had van alle informa tie kon terecht op het culinaire plein. Streekproducten proeven, zoals oesters, kaas, pannenkoeken van speltmeel en een gehaktballe tje van de vleesboerderij. Bij de scouting brandde een kampvuur, om stokbroodjes te bakken. „En we maken heksen- soep." De familie Hella uit Wallonië heeft al heel wat broodjes gebak ken. „We vinden het hier heel erg leuk, maar we hadden alleen veel moeite het te vinden. We hadden het gezien in de krant maar Burgh-Haamstede is groot en er stond geen kaartje bij." Het had niet veel gescheeld of de zeer vervallen toren was tegen de vlakte gegaan. De gemeente Schouwen-Duiveland had al een sloopvergunning afgegeven. „Dat had ik al gehoord en intussen kwam iemand langs die een na- tuurtoren wilde bouwen", vertelt Arjan de Hulster van stichting Landschapsbeheer Zeeland. „Ik dacht wacht eens even, er is een toren in Oosterland en dan is één en één snel twee." Even is overwo gen om er een uitkijktoren van te maken, maar inmiddels is beslo ten om te restaureren. De toren krijgt nu een natuurfunctie. „We maken bijvoorbeeld in de ope ning van de deur een bijenhotel. Niet alleen geschikt voor de ho ningbij, maar ook voor die 280 an dere bijensoorten." Verder komen er kasten voor uilen omdat in het gebied kerkui len rondvliegen. Het dak wordt ge schikt gemaakt voor gierzwalu wen. Op de grond komen kistjes voor egels en het is de bedoeling om een webcam op te hangen. De toren is inmiddels deels ge sloopt en wordt weer opgebouwd met speciaal hiervoor gebakken stenen. Dat moest omdat de origi nele stenen niet meer te krijgen waren. Aan de buitenkant komen weer elektriciteitsdraden en pa len. „Vroeger had je natuurlijk al le stroomdraden bovengronds en daar zaten altijd veel vogels op." De draden zijn ook handig om 'stroom naar het gebouw te breng en voor de webcam. Als het pand klaar is worden de scholen van Oosterland betrokken bij de in richting en het onderhoud. De toren is eigendom van de stichting der Heerlijkheden Oos terland, Sirjansland en Ooster- stein. De eigenaar betaalt een deel van de restauratie. De rest komt van Europa, de ge meente en de dorpsraad. Eind van dit jaar moet de transforma tortoren klaar zijn. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl 9 door Melita Lanting ZIERIKZEE - Een gebarsten waterlei ding heeft gistermorgen voor veel overlast gezorgd in Zierikzee. In het Rodedorp werd rond 8.00 uur ontdekt dat er iets goed mis was met de waterleiding. Op dat mo ment zat een flink deel van Zierik zee zonder water. Eén auto heeft door de waterleidingbreuk forse schade opgelopen. Delta is de hele dag bezig geweest met de repara tie. Landschapsdag trekt toerist en eigen bewoner door Melita Lanting Door de gescheurde waterleiding is de straat over een flink stuk verzakt. foto Marcel von Unen Alex de Ruijter door Melita Lanting OOSTERLAND - De voormalige trans formatortoren aan de Hoge Maire- weg in Oosterland staat in de stei gers. De toren wordt gerestaureerd en krijgt een nieuwe functie als na- tuurtoren. ■5331 VLISSINGEN MIDDELBURG GOES TERNEUZEN HEINKENSZAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54