Bovag wil eerlijker belasting op auto's We hebben een neus voor betrouwbare auto's Jongen moest drie keer 66 De wind blies het vuur óver de heide. Daardoor was het een oppervlakkige brand 4 BINNENLAND BRAND HOGE VELUWE reportace De harde wind wakkerde het vuur op de Hoge Veluwe aan. De schade bleef desondanks beperkt. EF De marktverstoring komt vooral door bijtellingen, aldus de organi satie. Zakelijke autorijders moe ten meer inkomstenbelasting be talen voor privégebruik van hun lease-auto naarmate die mi lieu-onvriendelijker is. Deze 'doorgeschoten overstimule- ring van zuinige auto's in Neder land' benadeelt de autobranche in ons land ten opzichte van die in andere Europese landen, zegt Bo vag. De belangenclub pleit voor de snelle invoering van één 'een voudig en vlak' bijtellingstarief. Voor de langere termijn maakt Bo vag zich sterk voor de afschaffing van de BPM, de belasting bij de aanschaf van een nieuwe perso nenauto, bestelauto of motor. Niet de aanschaf moet worden be last, maar het gebruik. „Betalen voor gebruik sluit ook aan bij de maatschappelijke trend dat consu menten steeds meer op zoek zijn naar vrijheid." Volgens de Bovag haalt de overheid jaarlijks 21 mil jard euro binnen aan 'autogerela- teerde inkomsten', terwijl er 8 miljard euro door het rijk aan het wegverkeer wordt uitgegeven. Die verhouding moet minder scheef worden, vindt Bovag. Actrice Mimi Kok (80) overleden Actrice Mimi Kok is zaterdag op 80-jarige leeftijd in Amster dam overleden aan een long ziekte. De geboren Amsterdam se werd op jonge leeftijd ont dekt door Toon Hermans. Ze speelde komische én serieuze rollen. Ook was ze een van de vaste krachten van Wim T. Schippers. Afgelopen zomer deed Kok mee aan de botenpa- rade van de Gaypride. Dertien gewonden bij woningbrand Bij een brand in een trappor taal in een portiekwoning aan de Johan Jongkindstraat in de wijk Slotervaart in Amsterdam zijn zondagmiddag dertien mensen gewond geraakt De ge wonden, onder wie drie baby's en twee kinderen, ademden rook in. Negen van de dertien slachtoffers moesten naar het ziekenhuis. De andere vier kon den ter plekke worden behan deld. 50.000 Nederlandse accounts gekraakt Bij een datadiefstal in Duits land zijn ook gegevens van 50.000 Nederlandse accounts gestolen. Het ministerie van Veiligheid en het Nationaal Cy ber Security Centrum bena drukt dat het maar een klein deel van het totaal is en dat bo vendien veel gestolen gege vens verouderd zijn. In totaal werden 18 miljoen accountge- gevens zoals e-mailadressen en wachtwoorden buitgemaakt. 'OM was te snel met noodweer Deurne' Raadsheer Ybo Buruma bij de Hoge Raad vindt dat het Open baar Ministerie (OM) te snel stelde dat er bij de dodelijke overval op een juwelier in Deurne waarschijnlijk sprake was van zelfverdediging. Maar de strafrechtgeleerde snapte wel dat het OM 'iets' wilde zeg gen, omdat de dramatische zaak veel impact had. Dat zei Buruma zondag in het televisie programma Buitenhof. 10.000 antennes erbij in zes jaar tijd In Nederland staan bijna 30.000 antennes geregistreerd voor bijvoorbeeld mobiele telefonie en andere netwerken. Dat zijn er bijna 10.000 meer dan in 2008, blijkt uit gegevens van het Antennebu reau, een overheidsinstantie die zich bezighoudt met anten nes en gezondheid. De laatste jaren zijn er met name veel an tennes geplaatst voor het 4G-netwerk. HOENDERLOO - Een vogeltje zingt zijn lied in een boom bij het Dee- lense Veld. Een alledaags ver schijnsel in het Nationaal Park De Hoge Veluwe. Maar deze maan dag zingt het diertje in een maca ber aandoende omgeving. Het zit in een half verbrande boom. Zo ver als het oog reikt, is de onder grond zwart, waar die normaal in de lente toch een groenige waas van jong gras en uitlopende heide heeft. De enorme brand van eer ste paasdag heeft zijn leefomge ving veranderd in een grote as- vlakte. Toch is boswachter Johan Wensink niet terneergeslagen. „Over veertien dagen is alles weer groen", zegt hij. „Dan is de eerste jonge heide uitgegroeid. De na tuur is zo taai als wat." Wensink was zo'n beetje de eer ste die bij de brand aanwezig was. „De brandweer was er snel bij en het had er alle schijn van dat die het vuur kon tegenhouden. Maar op een gegeven moment brak het vuur toch door de brandweerlinie heen. Toen was er mede door de harde wind geen houden meer aan." Toch valt dankzij diezelfde harde wind de schade aan de natuur mee. „De wind blies het vuur als het ware óver de heide. Daardoor was het een oppervlakkige brand. Dat zorgde er ook voor dat bijvoor beeld adders zich konden ver schuilen onder de grond. En daar door kan de vegetatie zich waar schijnlijk snel herstellen. De on dergrond is nog vochtig genoeg." Wensink schuift met de voet wat as opzij en toont dat de grond er onder absoluut niet droog is. „En dat komt niet door het bluswa ter." Grotere dieren als edelher ten, reeën en wilde zwijnen heb ben zich gered door weg te ren nen. De grootste schade is aange richt onder de vogels. „De nesten die bijvoorbeeld veldleeuweriken op de grond hebben gemaakt, zijn verwoest. Maar gelukkig is het nog vroeg in het broedseizoen. Het is goed mogelijk dat ze nog een tweede leg doen." De konijnen hadden geluk. „Die zitten er bijna niet op het stuk dat door de brand is getroffen. Dat is maar goed ook, want hun holen hebben een aanzuigende werking. Ze zouden worden ver giftigd door de rook die er dan in zou komen." Het ergste vindt Wensink dat een aantal vliegden nen is getroffen door de brand. „Het heeft 150 jaar geduurd voor ze zo groot waren als nu. Dus wij maken niet meer mee dat er weer nieuwe zo groot zijn. Aan de ande re kant is er vrijwel geen bos ver loren gegaan. Daar zijn we natuur lijk wel erg blij mee." De bos wachter voegt er aan toe dat de CheckCheck® AutoTrack Het pakt echter totaal anders uit. De jongen kan het niveau van de school niet aan. Hij wordt regel matig halverwege de dag terug naar het internaat gestuurd. Vier keer per jaar moet hij zich bij een van de zusters melden om zijn rapport op te halen. Wie een 9 of een 10 scoort, krijgt een dubbeltje of een kwartje. Dergelijke hoge cij fers haalt hij nooit, maar toch loopt hij altijd met twee dubbel tjes in zijn handen naar buiten. Een goedmakertje voor seksueel misbruik, zal hij later beseffen. De zuster verplicht hem tijdens de rapportuitreiking om op zijn knieën voor haar te zitten en haar kruis te betasten. Een handeling die hij ook een paar keer per jaar moet uitvoeren als hij om kleinig heidjes straf heeft gekregen. Bij voorbeeld als hij zijn handen niet goed heeft gewassen voordat hij met de hostieschaal rond moet lo pen. Het misbruik valt bijna in het niet met hetgeen een andere zus ter in het internaat met hem uit haalt. Ongeveer drie keer per week moet de jongen haar in de sacristie met zijn hand bevredi gen. Bijna tien jaar lang gaat het misbruik door. Het zijn harde beschuldigingen aan het adres van de twee inter- naatzusters. Begin dit jaar, vijftig jaar nadat het misbruik begint, wordt het slachtoffer in het gelijk gesteld door de klachtencommis sie Seksueel Misbruik Katholieke Kerk. Daarmee is hij een van de weinigen die een zaak wint tegen UT DEN HAAG - Branche-organisatie Bo vag bepleit een nieuw systeem van autobelastingen. De huidige regelin gen verstoren de markt, zijn oneer lijk en leveren de overheid inkom sten op die de rijksuitgaven aan het wegverkeer ver overstijgen, stelt Bovag. AMSTERDAM AMSTERDAM DEN HAAG Mimi Kok foto HH AMSTERDAM DEN HAAG De natuur door Bert Felix Boswachter Johan Wensink Si AutoTrack is de autosite waar je op kunt vertrouwen. Wij hebben namelijk jack. Jack checkt alle auto's die ons worden aangeboden, öfe.r niet met de kilometerstand is gerommeld. Of een auto gestolen of ooit total loss is geweest. Kortom, Jack checkt of er niet een luchtje aan zit. En zo komt zo'n 30% van de auto's niet op de site. Dankjewel Jack! Kijk op AutoTrack.nl of download de app. door Paul Bots UTRECHT - Zes jaar is hij als hij in 1964 door de kinderbescherming in een internaat van de Kleine Zus ters van de Heilige Joseph wordt gestopt. Zijn moeder kan de opvoe ding van haar dertien kinderen niet meer aan. In het internaat moet het leven beter worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4