Mental coach helpt Bertens en Oranje langs Japan SPORT 41 De Keniaanse atlete Rita Jep- too heeft opnieuw de mara thon van Boston gewonnen. Zij liep de beste tijd van dit jaar en haar 2.18.57 was ook een parkoersrecord. Vorig jaar een kleine twee uur na haar finish twee bom men. Daardoor kwamen drie mensen om het leven en raakten 264 mensen ge wond. Bij de mannen ging de zege naar de Amerikaan Meb Keflezighi in 2.08.37. Toernooizege Schweertman Squasher Piedro Schweert man (30) uit Koudekerke heeft voor de derde keer in zijn loopbaan een toernooi op de PSA World Tour ge wonnen. In Johannesburg versloeg de ongeplaatste Zeeuw in de finale de als derde geplaatste Engelsman Ford met 11-211-511-1. Schweertman maakte vori ge week zijn rentree, nadat hij in maart 2012 had beslo ten om tijdelijk te stoppen met internationaal squash. Henk Grol doet definitief niet mee aan het EK judo in Montpellier. Grol keerde in maart met een kneuzing aan zijn voet terug van trainings stage in Brazilië. Na de laat ste training is besloten niet mee te doen in de Franse stad. Ook Juul Franssen moet de titelstrijd, die don derdag begint, missen. Ze raakte zondag tijdens de laat ste training geblesseerd aan haar arm. Wild weer beste in Gelderland Wielrenster Kirsten Wild heeft voor het tweede jaar op rij de Ronde van Gelder land gewonnen. De 31-jarige renster van Giant-Shimano was de sterkste van een se lecte kopgroep. Wild boekte in Apeldoorn al haar achtste overwinning van dit sei zoen. Ze won de Ronde van Gelderland in 2010 voor het eerst. Zaterdag gaat Wild van start in de Omloop van Borsele. Federer verliest weer finale Monaco Het lijkt er op dat het Roger Federer niet gegund is om het tennistoernooi van Mon te Carlo te winnen. De Zwit serse toptennisser verloor voor de vierde keer in zijn carrière de finale van het graveltoernooi in Monaco. Dit keer was zijn landge noot Stanislas Wawrinka te sterk: 4-6 7-6 (5) 6-2. Federer, als vierde geplaatst, versloeg in de halve finale de Serviër Djokovic. Grol en Franssen missen EK judo En zie haar dan dit weekeinde in Den Bosch. Stralend, vol zelfver trouwen en met een oranje boa om haar nek staat ze de pers te woord. Het verschil tussen win nen en verliezen? Natuurlijk. Maar in een jaar tijd lijkt Bertens op mentaal vlak een metamorfose te hebben ondergaan. Aan haar hand promoveerde het Nederlandse FedCup-team zon dag naar wereldgroep 2. Voor het eerst sinds 1999- Japan, op papier een sterker team, werd met 3-2 verslagen, dankzij twee overwin ningen van de Zuid-Hollandse. Die van zondag, op de Japanse kopvrouw Kurumi Nara (num mer 43 van de wereld), was er één die Bertens (130e) tot een jaar ge leden vaker zou hebben verloren dan gewonnen. Ze pakte de eerste set knap in een tiebreak, maar ver loor de tweede met 4-6. Meteen in de eerste game van de beslis sende set werd ze gebroken en op 2-3 kreeg ze ook nog eens last van kramp. Trekkebenend sleepte Bertens zich over de baan, met de pijn op het gelaat, maar op karakter brak ze Nara wel terug. En terwijl de kramp zich verplaatste van haar rechterbeen naar de rest van haar lichaam, sleepte Bertens de wed strijd in een zinderend slot met 9-7 naar zich toe. „Qua vechten was dit één van mijn beste wed strijden ooit", zei Bertens. „Deze wedstrijd zal me tot na mijn car rière nablijven, denk ik." Wat is er tussen Roland Garros en nu met haar gebeurd? Bij toe val ontmoette Bertens mental coach Robert Bridgeman. Samen gingen ze werken aan herstentrai- ning, door middel van yoga en meditatie. Bertens onderging vo rig jaar een enkeloperatie en had daardoor ook veel tijd om haar fo cus te verleggen naar het mentale gedeelte. Elke ochtend werkt ze een programma af. „En die rituelen voelen heel goed", vertelde ze zondag. „Ik heb de rust gevonden, let nog beter op mijn ademhaling. Zonder die technieken was ik echt helemaal Kiki Bertens zorgt er met twee overwinning voor dat Nederland eindelijk weer in de wereldgroep 2 tennist. in de kramp geschoten in de der de set. Nu werd ik in de slotfase, toen het er echt om ging, juist rus tiger. Van de sfeer in de hal kreeg ik geen extra druk, maar juist mo tivatie. Een paar jaar geleden was ik huilend weggerend." Na Bertens' zege won Arantxa Rus zondag van Misaki Doi en was de promotie naar wereld groep 2 een feit. Die kan overi gens ook niet los worden gezien van de komst van captain Paul Haarhuis. Hij volgde in december Manon Bollegraf op, die er sinds 2006 niet in slaagde om het Fed- Cu p-team omhoog te brengen. In februari won Nederland in Boeda pest al alle duels in de groepsfase. Op het gravel in de Maaspoort, die met 750 toeschouwers matig was gevuld, was Japan de volgen de. In februari 2015 mag Oranje het in wereldgroep 2 proberen, met bijvoorbeeld Amerika of Spanje als potentiële tegenstan der. Jeptoo herhaalt zege Boston t "f DINSDAG 22 APRIL 2014 JOHANNESBURG APELDOORN MONTE CARLO BUNNIK door Rik Spekenbrink DEN BOSCH - Kiki Bertens kwam vo rig jaar, in de kleinste persconferen tiezaal van Roland Garros, zakdoek jes tekort om haar tranen op te vangen. Een hoopje verdriet zat er, helemaal stuk. Ze had in de eerste ronde de geplaatste Roemeense Cirstea op haar rug liggen, kon de wedstrijd bij 7-5, 5-4 uitserveren, maar ze blokkeerde. Drie dubbele fouten en een afzwaaier. En ver loor uiteindelijk de wedstrijd. BOSTON Het peloton beklimt de Gulpenerberg. foto Tim de Waele/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41