Dressuurteam moet progressie maken Van der Vleuten zesde Onvervalste hattrick van Lewis Hamilton 40 SPORT e WIELRENNEN Eén demarrage op de Cauberg is voor Belg genoeg voor zijn derde zege in een bloedeloze editie Amstel Gold Race. Maar een klein beetje zorgen maakt hij zich wel. Het gat met de top is nu wel erg groot. Over een halfjaar staat het WK in Nor- mandië op het programma en daar wil Nederland zijn naam als dressuurnatie hoog houden door medailles te winnen. Individueel maar vooral ook als team. „Want een plek bij de eerste drie met het team, betekent rechtstreekse kwa lificatie voor de Olympische Spe len van Rio in 2016. En dat is ons doel." Dan is er nog wel werk aan de winkel, weet hij na de wereldbe kerfinale van afgelopen weekein de in Lyon. Daar haalde Neder land weliswaar twee bronzen plakken op, beide met Edward Gal en Glock's Undercover, maar het verschil met de twee andere podiumklanten was dit keer wel erg groot. Zaterdag bij de Grand Prix werd het Nederlandse drietal in Lyon (naast Gal waren dat Danielle He- ijkoop en Hans-Peter Minder- houd) weggeblazen door Olym pisch kampioene Charlotte Dujar din. Met 87.129% vestigde de Brit se met haar wonderpaard Valegro een nieuw wereldrecord. Gal zat daar liefst ruim 7 procent achter en moest ook op de Duitse Lange hanenberg ruim 3 procent toege ven. „Die gaten zijn te groot", stelde Ernes nuchter vast. „Want zowel Engeland als Duitsland hebben ook in de breedte genoeg kwali teit." Maar met de lage score van Gal mag er ook met de andere Ne derlandse deelnemers niks fout gaan in Normandië om derde te worden. „Want Zweden en Dene marken liggen op de loer", weet Ernes. Toch was hij niet heel erg veront rust. Dat kwam omdat Gal afgelo pen weekeinde onder zijn norma le niveau presteerde. Daarnaast zijn er hoopgevende signalen. De butante Danielle Heijkoop raakte zaterdag onverwacht bevangen door de stress maar herstelde zich een dag later met haar paard Kingsley Siro, na een gesprek met trainster Anky van Grunsven, spectaculair in de kür op muziek. Ze werd zesde maar er had ook zo maar een vierde plek in kunnen zitten. Met Glock's Johnson TN diende zich onder Hans-Peter Minder- houd een grote belofte aan. Het paard, dat pas een half jaar gele den zijn eerste Grand Prix liep, viel duidelijk in de smaak bij de jury en zette nette scores neer. Minderhoud: „Zijn ontwikkeling de laatste maanden is spectacu lair. En vooral: hij is enorm zeker in wat hij doet. Hij begint het spelletje te snappen en hij laat me nooit in de steek." En dat is nou net wat je voor een teamwed strijd nodig hebt, zag je bonds coach Ernes denken. LYON - Springruiter Maikel van der Vleuten is als zesde geëindigd bij de finale van de wereldbeker in Lyon. Met zijn paard Verdi maakte de Brabander in de laatste ronde een springfout. Hij zakte hierdoor met tien strafpunten van de vijfde naar de zesde plek. De zege ging naar de Duitser Dan iel Deusser. In de drie onderdelen behaalde hij met zijn paard Cor net D'Amour de minste strafpun ten. Hij bleef met twee punten zijn landgenoot Ludger Beerbaum met Chiara (vier) en de Brit Scott Barsh met Ursula (vijf) voor. VALKENBURG - Je wacht, wacht en wacht tot de laatste beklimming van de Cauberg, waar je ploeg maats je in een zetel naartoe heb ben gebracht. Aan de voet van het laatste obstakel in de Amstel Gold Race pomp je je longen nog een keer vol met zuurstof, waarna je aanzet voor een verschroeiende sprint van een dikke minuut. Als je op de top van de Cauberg om kijkt en ziet dat je een gat van ruim honderd meter hebt op de naaste achtervolgers weet je dat je de laatste twee kilometer naar Berg en Terblijt zult overleven. Na een weinig opwindend voor spel had Philippe Gilbert op paas zondag slechts vijf minuten no dig om de Amstel Gold Race voor de derde keer in zijn voordeel te beslissen. In 2010 en 2011 stak de Waal van BMC zijn handen nog in de lucht bovenop de Cauberg. Om de Nederlandse klassieker at tractiever en minder voorspelbaar te maken, verplaatste koersdirec- teur Leo van Vliet de finish vorig jaar naar het twee kilometer ver derop gelegen Berg en Terblijt. Een nieuwe lus van achttien kilo meter in de finale moest aanval lers aansporen om de klassieke sprint op de Cauberg te voorko men. Voor Philippe Gilbert veranderde er weinig. Ook op het vernieuw de parkoers vaart de 31-jarige Belg blind op zijn vertrouwde tactiek. Net zoals in 2012, toen hij op de zelfde aankomst ook al de wereld titel greep, legde de 31-jarige Belg het fundament voor de zege in de 49ste AGR met een verschroeien de demarrage op de Cauberg. Landgenoot Jelle Vanendert (tweede) en de Australiër Simon Gerrans (derde) zagen Gilbert voor zich uit rijden, maar schoten tekort. Hetzelfde gold voor Bauke Molle- ma, op de zevende plaats de beste Nederlander. De Belkin-kopman zocht achteraf niet naar excuses. Bij het opdraaien van de Cauberg zat hij nog in het wiel van Gil bert, maar tegen diens machtsex plosie was de Groninger niet op gewassen. Ook Alejandro Valverde (vierde) en Michal Kwiatkowski (vijfde), vooraf veelvuldig geciteerd als mo gelijke winnaars, moesten passen toen Gilbert de Amstel Gold Race op de Cauberg liet ontwaken uit zijn diepe slaap. Een vroege vlucht van tien renners doofde pas uit toen Christoph Riblon (AG2R) en Preben Vanhecke (Top sport Vlaanderen) als laatste over levenden pas op tien kilometer van de streep werden ingerekend. Doordat de favorieten niet het achterste van hun tong lieten zien op de ruim dertig hellingen begon een kopgroep van veertig renners aan de laatste beklim ming van de Cauberg. De AGR werd daardoor gereduceerd tot een spektakel van vijf minuten. Dat de Bauke Mollema het net als vele anderen toch liet aankomen op de laatste helling is symptoma tisch voor de veranderende krachtsverhoudingen. Door de ni vellering in het peloton lijkt de angst om te verliezen groter dan de wil om de winnen. Een ere plaats in een klassieker geldt te genwoordig als een groot goed. Giant-Shimano sprong na de AGR bijna een gat in de lucht met de zesde plaats van Simon Geschke. In tegenstelling tot ploegmaat Tom Dumoulin, die een aanvalspoging op het vlakke stuk tussen de Bemelerberg en de Geulhemmerberg moest bekopen op de Cauberg, werd de bereken de tactiek van Geschke wel be loond met belangrijke World Tour-punten. MARCO mHHAAm VALT OVER RODRIGUEZ Zijn Duitse teamgenoot Nico Ros berg finishte op grote achterstand als tweede. De Spanjaard Fernan do Alonso boekte een succesje voor Ferrari door voor het eerst dit seizoen als derde te eindigen en daarmee op het podium te rij den. Van een spetterend gevecht zoals Hamilton en Rosberg de vorige Grand Prix in Bahrein opvoerden, was geen sprake. Dat was vooral de schuld van Rosberg, die slecht startte en zelfs even wegzakte naar de zevende plaats. Een in haalrace bracht hem terug achter Hamilton, maar het gat was te groot. Rosberg blijft wel koploper in het wereldkampioenschap, maar hij zag zijn teamgenoot na deren tot vier punten: 79 om 75. Hamilton verzilverde voor de tweede keer dit seizoen zijn pole- position. Ook in Maleisië reed hij van start tot finish aan de leiding en kon geen enkele andere bolide hem bedreigen. In Shanghai was zijn voorsprong op Rosberg aan de meet meer dan achttioen se conden. Sebastian Vettel moest ge noegen nemen met de vijfde plaats. De Duitse viervoudig we reldkampioen van Red Buil beleef de een pijnlijk moment halverwe ge de race, toen de teamleiding hem opdracht gaf zijn snellere teamgenoot Ricciardo voorbij te laten gaan. ~3Tr door René Banierink LYON - Wim.Ernes is een positief in gesteld mens. En dus was de bonds coach der dressuurruiters niet in paniek na de forse tik die de nieu we winnaar van de wereldbeker Charlotte Dujardin en de onttroon de Helen Langehanenberg uitdeel den afgelopen weekeinde. Gilbert wint koers van vijf minuten door Patrick Delait Marco Minnaard haalde zondag de finish van de Amstel Gold Race niet. De wielrenner uit Wemeldin- ge kwam tijdens zijn debuut in een voorjaarsklassieker na hon derd kilometer ten val en kon daar na zijn ritme niet hervinden. Saillant detail was dat Minnaard over de Spaanse topfavoriet Joaquim Rodriguez tuimelde. „Wat er precies gebeurde heb ik niet gezien. Ik reed achter hem en kon hem niet meer ontwijken", vertelde Minnaard achteraf. Hij stapte meteen weer op z'n fiets, achterhaalde het peloton maar was zijn ritme kwijt. Na 165 kilometer stapte hij af. Johnny Hoogerland werd 82e op tien minuten van Gilbert. door Hans Koenekoop SHANGHAI - Lewis Hamilton is heer en meester in de Formule 1. De Britse autocoureur won zondag in zijn Mercedes overtuigend de Grand Prix van China en dat was al zijn derde zege op rij in de konings klasse. Kiki Bertens heeft zichzelf en de Japanse Nara overwonnen in het Daviscupduel met Japan. foto Soenar Chamid/Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40