Zwarte dag voor Ajax Vyy]-\y^j-]^ Alle ogen zijn gericht op doelman Thibaut Courtois 38 SPORT KNVB BEKERFINALE Het doelgebied van Ajax is veranderd in een vuurlinie. PEC Zwolle staat achter met 0-1 Tijd zat om dat recht te breien. _Ji_ Van der Sar riep door de micro foon in taal van de straat het vak tot de orde. Zijn emotionele uit haal gaf aan hoe prangend de si tuatie was. Een zware sanctie, waarbij uitsluiting van het toer nooi om de KNVB-beker niet mag worden uitgesloten, hangt als een donderwolk boven Ajax. Trainer Frank de Boer liet zich evenmin onbetuigd. Zo verbood hij zijn spelers later het gewraak te tribunedeel te bedanken voor hun aanwezigheid. Aan die opdrachten voldeden ze gelaten. Waar de technische staf en de directie kookte van woede, voerde bij hen onbegrip de boven toon. „Die fans zullen hun rede nen hebben gehad, maar niemand zal die kunnen begrijpen", zei Ri- cardo van Rhijn. „Ik schaam me dan ook niet zo zeer, maar snap het gewoon niet. Ie kan zo'n actie nooit goedpraten, maar dat je het doelgebied van je eigen keeper uit kiest, is helemaal van de gekken." Niklas Moisander, bij afwezigheid van Siem de long aanvoerder, dacht enkele stappen verder. De Fin liet veroordelingen of state ments aan de directie over. Wel sprak hij zijn verbazing uit. „Hoe is het mogelijk dat zoveel vuur werk het stadion is binnenge smokkeld?" Met die vraag hield Ajax zich intern ook bezig. Viel de club alleen iets te verwijten of hadden meerdere partijen schuld? De KNVB had als organisator van de finale ook verantwoordelijk- 118» heid. Ajax verstopte zich niet ach ter protocollen en bood zonder enige reserves excuses aan voor de incidenten. Gelijktijdig werd met een vergrootglas gekeken naar de beveiligingsprocedures. Hoewel mazen daarin niet mogen worden uitgesloten, dacht de club aan de voorschriften te hebben voldaan. Voor vertrek per bus wer den alle fans met een randje ge fouilleerd. Bij fans zonder verle den gebeurde dit bij één op de vier mensen. Om hooligans (met een stadionverbod) tegen te hou den moest iedereen een ticket in combinatie met een seizoen- of clubkaart en een legitimatiebe wijs tonen. Een twintigtal suppor ters omzeilde dit door met ge weld door de controlepost heen te breken. Deze groep, verspreid over drie bussen, werd later tegen houden op de snelweg. Na inspec tie mochten ze hun reis vervol gen. Het merendeel arriveerde zo doende pas in de tweede helft in De Kuip. Alle negenduizend fans werden bij aankomst in Rotterdam nog maals gefouilleerd, ditmaal door stewards van De Kuip. Voor deze methode werd gekozen om vriendjespolitiek uit te sluiten. Een Amsterdamse steward zou be kenden in theorie makkelijker kunnen laten doorlopen dan een collega zonder band met de club. Als extra maatregel werd het par keerterrein bij de Arena de avond voor de wedstrijd bewaakt, zodat onverlaten geen spullen konden verstoppen. De scherpe voorzorgsmaatregelen deed de directeur van De Kuip het vermoeden uitspreken, dat het vuurwerk mogelijk reeds in' het stadion lag. Fans, aanwezig bij het duel, wuifden deze suggestie weg. De controles mochten scherp ogen, in de praktijk vielen ze best te omzeilen. De club wacht in elk geval een zware sanc tie van de KNVB, getuige de felle reactie van directeur betaald voet bal Bert van Oostveen. Ajax zit on derwijl met de handen in het haar. Niet voor het eerst in de his torie zit de club opgescheept met een groep fans die niet te beteuge len is. De woede van Van der Sar gaf dit haarscherp aan. ROTTERDAM - Als de bom is geval len en PEC Zwolle in de kleedka mer afwacht of de bekerfinale nog wordt uitgespeeld, neemt Jes- per Drost het voortouw. De wed strijd is dramatisch begonnen, met een tegentreffer en twee mo menten waarbij het strafschopge bied van Ajax is veranderd is een vuurlinie. „Geloof erin", zegt Drost tegen zijn teamgenoten. „Het gevoel is helemaal niet ver keerd, we zijn goed begonnen." Wat volgt is een zeldzame verne dering van Ajax op de vaderland se velden. „Jesper riep: 'We hebben nog 87 minuten, we staan goed.' En Jes per roept niet zo vaak wat", glim lacht trainer Ron Jans na de mooi ste wedstrijd uit zijn loopbaan en de gaafste wedstrijd in de clubhis torie. De woorden van Drost mis sen hun uitwerking niet. Met Mateusz Klich en Kamohelo Mokotjo speelt de Nunspeter het middenveld van Ajax - de sterkste linie van de aanstaande kampioen - compleet aan gort. Daar worden de duels gewonnen, die beslis send zijn voor de gedenkwaardige zege van PEC Zwolle. Klich overmeestert Daley Blind, Mokotjo degradeert Davy Klaas- sen tot figurant, Drost zorgt er voor dat Thulani Serero geen bal lekker raakt. „Een wonder? Eerder een droom", lacht de Pool. „We hadden een beetje geluk met het eerste doelpunt. Maar we waren vooral agressiever, we lieten meer dan Ajax zien dat we wilden win nen. En dat vuurwerk maakte ons erg boos. Wie doet nou zoiets?" Drost is nog jong (21), maar beseft dat hij niet snel meer een wed strijd zal spelen waarin alles zo precies klopt. „We overliepen Ajax. Bam 1-1, meteen 2-1 en 3-1. Pas bij 5-1 kwam een beetje het gevoel dat het niet verkeerd kon gaan, want je speelt toch tegen Ajax. Maar zo'n wedstrijd spelen we waarschijnlijk nooit meer." Dat wenst Ron Jans toch anders te zien, ook al wordt hij aange naam verrast door zijn spelers. „Dit was geweldig. Maar als je zo goed speelt, moet dat niet iets een maligs zijn. Neem Guyon Fernan dez. Als je dit kunt, op dit mo ment in zo'n wedstrijd, dan ben je beter dan je denkt." Spits Fer nandez is dodelijk. Twee kansen, twee treffers. Omdat hij in de tweede helft ineens de sociale aan valler gaat uithangen blijven de 6-1 en 7-1 uit. Ryan Thomas scoort ook twee keer. Euforisch De vraag is of ze in Londen nu nog zo blij zijn met die loyale hou ding, waar de Uefa de aanzet toe gaf. De Europese voetbalbond ver klaarde eerder een clausule in de overeenkomst ongeldig dat Cour tois alleen tegen een extra vergoe dingssom van drie miljoen euro per wedstrijd tegen zijn eigenaar zou mogen uitkomen. Het toeval wil dat Chelsea juist het afgelopen weekeinde het zicht op de titel kwijt raakte door toedoen van een trainer en een speler die nauw met de club ver bonden zijn geweest. Gustavo Poyet, de oefenmeester van Sun derland, speelde rond het begin van de eeuw 105 wedstrijden voor Chelsea. Fabio Borini werd door de club op zestienjarige leeftijd uit Italië weggehaald. De laatste maakte bij de 1-2-zege van Sunder land de beslissende treffer, waar door coach José Mourinho na 77 wedstrijden zijn ongeslagen sta tus op Stamford Brigde kwijtraak te. Omdat Liverpool wel won is de kloof nu vijf punten. Zondag ontmoeten beide clubs elkaar. De uitspraken van de Portugees na de nederlaag tegen de num mer laatst van de Premier League drongen het gekrakeel over Cour tois naar de achtergrond. Mourin ho toonde zich weer eens een slechte verliezer. „Ik wacht niet op vragen", zei hij. „Mijn excuses, maar ik kan in drie of vier punten alles zeggen. Daarom ga ik mijn tijd niet verspillen met het luiste ren naar vragen." Vervolgens be gon Mourinho zijn cynische be toog. „Ik wil mijn spelers felicite ren. Ze hebben alles gegeven", zei hij. „Ik feliciteer Sunderland: hoe ze gewonnen hebben maakt niet uit. Als derde wil ik scheidsrech ter Michael Dean feliciteren: zijn optreden was vandaag ongeloof lijk. Daarom ook mijn felicitaties aan scheidsrechtersbaas Miles Ri ley. De manier waarop de arbitra ge dit seizoen kleur heeft gegeven was fantastisch. Vooral de laatste maanden drukten ze een stempel op de titelrace." Chelsea voelde zich bestolen omdat het ten on rechte een strafschop tegen zou hebben gekregen na een overtre ding van Cesar Azpilicutra op Jo zy Altidore. Maar de voormalige AZ-spits werd wel degelijk aange tikt. Assistent-coach Faria wilde de arbiter te lijf. Ramirez deelde uit frustratie nog een elleboog uit. Het duel krijgt dus nog een na sleep. In het eigen Vicente Calderon deed de Spaanse koploper Atléti- co wel zijn plicht door met 2-0 te winnen van Elche. Coach Diego Simeone kondigde aan doelman Courtois tegen Chelsea gewoon op te stellen. Hij kon dat toen pas met zekerheid zeggen omdat het bestuur van Atlético nog lang aar zelde. Dat is er alles aan gelegen om Chelsea te vriend te houden in de hoop Courtois nog een jaar te kunnen huren. De kans is echter groot dat de Londense club afscheid neemt van Petr Cech, die er al sinds 2004 onder de lat staat. Boven dien toonde Chelsea interesse in aanvaller Diego Costa, die na zijn botsing met de paal een week ge woon speelde tegen Elche. Ge vreesd werd voor een gebroken knieschijf. Het bleek slechts een vleeswond. Uit een strafschop maakte Costa zijn 27e competitie treffer. Dat hadden er dertig kun nen zijn, maar Costa miste ook driemaal vanaf de stip. T 5 door Geert Langendorff ROTTERDAM - In een rechte lijn beende Edwin van der Sar over het veld van De Kuip naar het vak met relschoppers, toen het duel na vijf minuten was stilgelegd. Zijn kaak spieren trilden van adrenaline. De stem van de anders zo bedeesde oud-doelman kreeg een vervaarlij ke ondertoon. Ziedend was de di recteur marketing op het plukje fans van Ajax, dat het nodig vond het strafschopgebied van doelman Kenneth Vermeer te bekogelen met vuurwerk. Ajax-doelman Kenneth Vermeer trapt vuurwerk uit. foto VI Images door Herman Nijman Bijna 2,5 miljoen mensen hebben zondag op televisie gezien hoe PEC Zwolle de KNVB-beker won. De huldiging in De Kuip trok bijna evenzoveel kijkers. door Wilber Hack DEN BOSCH - Met een royaal gebaar gaf Chelsea vorige week te kennen er geen moeite mee te hebben als Thibaut Courtois vanavond bij Atlé- tico Madrid in het Champions Lea gue-duel met de Engelse club on der de laat staat. De Belgische doel man is eigendom van Chelsea dat hem verhuurd heeft. I Thibaut Courtois

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38