In het verleden deed ik altijd maar wat' 'Je kon de marathonlopers als elastiek gebruiken'Bredere 1°p ls-/ SPORT 35 vertrekken staan. Het viskraam, met onder meer warme gekookte wulken in de aanbieding, maakt op vijftig meter van de start over uren. „Je hebt hier geen gedoe", prijst Ilonka van den Hengel, die later de marathon bij de vrouwen zal winnen, het evenement. „Je kunt hier twee minuten voor de start nog rustig aan komen lopen. Het sfeertje in Zeeland is heel bijzon der. Vorig week waren we nog in Rotterdam bij de marathon en dat is op zich ook wel leuk, maar to taal anders. Hier is de tijd minder van belang en kom je om ook van de omgeving te genieten." Toch is niet overal het publiek massaal uitgelopen. In Heikant bij voorbeeld, na zo'n twaalf kilome ter wedstrijd, heerst een paar mi nuten voordat de eerste lopers passeren nog een serene rust. Een vrouw op leeftijd wast rustig haar auto, terwijl Van Noorden, Schlet- terer en Harmes zich in het zweet werken in de Polenstraat. Speaker Tom de Koster probeert de stem ming erin te houden. „De fanfare maakt zich klaar, Heikant loopt uit", schreeuwt hij door z'n micro foon. Naarmate meer lopers het dorp passeren, neemt het aantal toeschouwers toe. Even breekt er nog paniek uit als een hond zich los probeert te rukken van zijn baasje^ maar het incident wordt in de kiem gesmoord. In Axel is het al wat drukker langs het parkoers, maar in Terneuzen is het pas echt een gekkenhuis. Op de terrassen is tegen de klok van drieën geen plaatsje meer vrij. De lopers druppelen een voor een binnen. Ingrid IJsebaert, de snelste Zeeuwse van de dag, ziet het van een afstandje aan met een glas champagne in de hand. „Wat gezellig en druk is het hier", vertelt de titelverdedigster. „In te genstelling tot vorig jaar liep ik zonder spanning vandaag. Het ging zo makkelijk dat ik onder weg zelfs nog een dansje heb ge maakt. Ik lag eerst nog zevende dame, maar wilde zo graag eerste Zeeuwse worden. Ik heb heel de race ontzettend genoten." Net als de honderden vrijwilligers en mis schien wel duizenden toeschou wers. Die eer viel zaterdag Erwin van den Broeke ten deel. Met een tijd van 2.48.26 snelde de Axelaar naar de elfde plek overall en werd daar mee de snelste Zeeuws-Vlaming van de editie 2014. Hij bleef Edwin de Jaeger uit Zuiddorpe (dertiende) ruim vijf minuten voor. Bennie Thuy uit Sint-Jan- steen (zeventiende) completeerde het podium. „Het ging fantastisch", zei de zeer tevreden Van den Broeke. „Ik heb hier superlang voor getraind en ben weggegaan op 2.50. Als je dan onder de 2,49 duikt is dat gewel dig. De eerste 35 kilometer ging het super, daarna werd het wat moeilijker. Tot aan het Eiland van Meier heb ik veel samen met Maarten Harthoorn (negende in 2.46.20) gelopen, toen moest ik hem laten gaan." Van den Broeke had in eerdere marathons tijden gelopen van 3.06 en 3.24 en heeft zijn persoon lijk record dus behoorlijk aange scherpt. „In het verleden deed ik eigenlijk altijd maar wat, maar te genwoordig train ik op schema's van Remy Vasseur. Ik werk nu echt ergens naartoe en zorg dat ik op tijd ook mijn rust pak. Dat werpt nu zijn vruchten af." Tot vlak voor de marathon was het erg spannend of Van den Broeke wel zou kunnen lopen. „Ik had last van mijn knie. Tot twee dagen terug kon ik niet langer dan een half uur tje lopen. Maar tijdens de wedstrijd heb ik nergens last van gehad. Ik sprak Remy gisteren nog. Hij zei dat het een kwaaltje van de spanning was", lacht de 35-jarige Axelaar. In de uitslagenlijst staat een sub categorie die bij de eerste tien lo pers leeg blijft. Pas achter de naam van Van den Broeke staat er iets wat aan de zuidkant van de Westerschelde zeer belangrijk is: ZVLM (Zeeuws-Vlaming Man). De Feijter pakte van het begin af aan de kop. „In de eerste kilome ter liep ik nog even met iemand van het team van Regiobank, maar verder heb ik niemand ge zien." Hetzelfde gold voor de overige drie lopers. „Door de fietser die meerijdt met de eerste estafettelo per weet je dat je aan kop loopt, maar hoe ver de tegenstanders achter je lopen weet je niet", zei Liam de Mee. Teamgenoot Edwin de la Ruelle zag daar het voordeel wel van. „Doordat je weet dat er ploegen achter je aan jagen moet je wel tempo blijven draaien, je wordt als het ware opgejaagd", was zijn mening. Waar de eerste twee lopers nog mee te maken kregen was de ach terhoede van de 'gewone' mara thon. Doordat de estafette twin tig minuten na de marathon was gestart, kwam de snelle estafette voorhoede terecht in de langzame re marathonachterhoede. „Dan kom je in de drukte terecht, dat is nog wel lastig", aldus De la Ruel le. „Aan de andere kant kan je dan van groepje naar groepje springen en gebruik je de mara thonlopers als elastiek." „Bij Liam was dat al een stuk min der, en bij mij helemaal", zei slot- loper Rik van Laarhoven. „Dan worden de gaten groter en vallen er grotere open stukken." Van Laarhoven liep het slotstuk en liet kort na de finish blijken dat het niet vanzelf was gegaaan. „We lie pen keurig vooraan dus ik hoefde alleen maar naar de finish te lo pen. Maar twaalf kilometer is wel erg lang voor mij." Dat de estafet te serieus genomen werd door de deelnemers bleek wel uit het feit dat de mannen van RKHAV zich helemaal leeg gelopen hadden. „Bij de Wissel moet je je nummer doorgeven aan de volgende lo per", legde De la Ruelle uit. „Dat nummer zit aan een band. die je met een sluiting open en dicht kan doen. Omdoen ging nog wel, maar aan het einde uitdoen, dat viel niet mee. Ik was zo moe, en dan die riem uit doen, dat ging bijna niet meer." Met een gemmiddelde snelheid van boven de zeventien kilometer eindigden de Hulster atleten een kleine twee minuten voor de De estafettemarathon is een populair onderdeel. Er deden 126 tea is mee in Zeeuws-Vlaanderen. Meetjeslanders (2.29.01), een team uit het Belgische Eeklo. Derde werd de Masters-equipe van RK HAV met een tijd van 2.41.35. De estafette is populair in Zeeuws-Vlaanderen. In totaal kwamen 126 teams over de finish. Onder de deelnemers veel bedrij- venteams maar ook familie-, vere- nigings- en gelegenheidsteams. Met namen variërend van spon sors tot De Witte Kenianen, Miep Miep Sjoefïf of De Dravende Di va's. De Snelle Jelles waren er ook en zij waren rapper dan De Snelle Wuufkes. En De Leffe Mannen haalden ondanks hun weinig snel heid suggererende naam toch nog een 38e plaats. De laatste plek was weggelegd voor TeamKijkuit2 uit Clinge. Zij voltooiden de estafette in 4.42.19. Dat was ruim nadat de lopers van het winnende RKHAV bij de hul diging de bloemen en de zoenen van de marathonmissen in ont vangst hadden genomen. TERNEUZEN - Het niveau van de Zeeuwse marathonlopers stijgt. Ze blijven weliswaar nog ver ver wijderd van de tijden die John Vermeule (2.12.22 uur) en Kim Reynierse (2.13.43 uur) eind jaren tachtig noteerden, maar pr's wor den door de sterkste Zeeuwen wel aangescherpt. Er wordt meer getraind, constateert Sébastièn Schletterer. „Een snelle tijd inspi reert anderen, want niemand wil achterblijven." SPORT-SUPPLEMENTEN.NL rv RODEPILAREN DINSDAG 22 APRIL 2014 Uitgelaten hardlopers op de markt in Temeuzen. foto Camile Schelstraete Erwin van den Broeke was zaterdag de beste Zeeuws-Vlaming, foto Camile Schelstraete de rollators klaar Een jonge supporter in Heikant door Willem Adriaansens TERNEUZEN - De wedstrijd binnen de wedstrijd, daar draait hem om voor de Zeeuws-Vlaamse mara thonlopers. Wie wordt de snelste Zeeuws-Vlaming tijdens de Mara thon van Zeeuws-Vlaanderen? door Willem Adriaansens TERNEUZEN - In een snelle tijd van 2.27.05 liepen de mannen van RK- HAV naar de winst in de estafette marathon. „Het ging lekker, bijna het hele stuk meewind", zei startlo per Jos de Feijter na afloop. i—-— drogisterijkruiderij Middelburg-GoesWiiirtgMivSoigéii 0|> Zoom SnuÜOpiOg.Rl/RZVt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35