TO©S PZC Miljoenenclaim na verkrachting kleuter op eliteschool in Jakarta COLOFON 66 Eerst mensen ontslaan en dan investeren om ze toch weer aan het werk te helpen PZC 2 IN HET NIEUWS ZORGSECTORPLAN Het plan om 70.000 werknemers in de langdurige zorg aan de slag te houden, helpt niet de hele groep. Maak iemand fcERtSE PAAStsA® EP PAUL KUSTERS .toosen henk.nl G op naar de KANTOOR&OULEVARD T: 088-0139995 Krant niet ontvangen? FIJNAART - Of Tineke van de Mar bel (49) in 2015 nog bij Guus Ag- terdenbos in Fijnaart komt voor wondverzorging en het aantrek ken van steunkousen, weet ze niet. Nu het kabinet flink gaat be zuinigen op de langdurige zorg, staan 70.000 banen op de tocht. Zo ook bij Surplus Zórg in West en Midden-Brabant, waar Van de Marbel werkt. Waarschijnlijk houdt Guus Agter- denbos (70) wel zijn zorg. Hij heeft 'het geluk' een medische in dicatie te hebben: sinds hij is ge vallen, waart er een ziekenhuis bacterie door zijn been. Maar hoe veel uur per week hij zorg gaat krijgen en wie die zorg levert, is onzeker. Tot nu toe werd langduri ge zorg door het Rijk vergoed, maar straks zijn gemeente en zorgverzekeraar verantwoordelijk voor de inkoop. Het is maar de vraag met welke zorgaanbieders zij straks in zee gaan. Van de Marbel werkt al dertien jaar in de thuiszorg. „Ik heb geluk kig behoorlijk veel ervaring. Juist aan de meer complexe verpleeg kundige zorg blijft behoefte", zegt Van de Marbel. Het kabinet wil dat ouderen lan ger thuis blijven wonen én daar al leen zorg krijgen als de omgeving die niet kan geven. De klappen in de langdurige zorg gaan zodoen de naar verwachting het hardst aankomen bij de laaggeschool den: huishoudelijke hulp dus. Maar ook bij de collega's van Van de Marbel die puur basiszorg leve ren, zoals wassen en aankleden. Het sectorplan waarmee minister van Sociale Zaken en Werkgele genheid Lodewijk Asscher (PvdA) en staatssecretaris van Volksgezondheid Martin van Rijn (PvdA) vandaag komen, zegt zich op die laaggeschoolden te richten. Het kabinet stelt naar verwach ting 100 miljoen euro beschik baar, de sector zelf brengt eenzelf de bedrag in. Het devies is omscholen. Vanaf volgend jaar zijn er zesduizend extra wijkverpleegkundigen no dig. Zij gaan de spil vormen van de langdurige zorg. Aan de keu kentafel bepalen zij wat iemand nodig heeft. Van de Marbel: „Maar niet iedereen heeft de capa citeiten om door te leren. Mijn col lega's die verzorgende niveau 1 zijn, maken zich nu zorgen." Branche-organisatie voor zorgon- dernemers Actiz vindt het sector plan - waarin zij zelf 60 miljoen euro investeren - geen oplossing voor de totale groep ontslagen in de huishoudelijke hulp. Actiz denkt er vijfduizend tot tiendui zend banen mee te behouden, maar vreest dat de rest werkloos raakt of in het zwarte circuit be landt. De ondernemersclub stelt daarom een dienstencheque voor, waarmee ouderen en chronisch zieken tegen een gesubsidieerd ta rief huishoudelijke hulp kunnen inkopen. Zo zouden twintigdui zend mensen aan het werk moe ten kunnen blijven. Jan Verschuren van belangenver eniging voor thuiszorg BTN ver wacht niet veel van de cheques: „Die kosten 2 miljard euro aan subsidie, terwijl er nu ruim 3 mil jard wordt bezuinigd." Verschuren noemt het sectorplan 'een gedrocht van een regeling': „Eerst mensen ontslaan en dan geld investeren om ze toch weer aan het werk te helpen, zonder dat zij enige zekerheid hebben." Zorginstellingen durven nu al geen vaste contracten meer te ge ven en dus hoppen thuiszorgme dewerkers van het ene tijdelijke contract naar het andere, mop pert de branche. Ook Van de Mar bel ziet dat. „Collega's met drie nulurencontracten tegelijk." Bij de onderhandelingen over het sectorplan zat Abvakabo FNV be wust niet aan tafel. De vakbond had liever gezien dat de overheid het geld dat het nu vrijmaakt voor bij- en omscholing, minder had bezuinigd. Lilian Marijnissen van Abvakabo FNV: „Op termijn hebben we meer mensen nodig in de zorg. Waar zijn die thuis zorgmedewerkers dan?" In de plaatsen Fijnaart, Heijnin- gen en Standdaarbuiten zorgen Van de Marbel en haar collega's nu voor zo'n honderd cliënten. „En er komen alleen maar meer ouderen bij", zegt Van de Marbel. „Ik stop er nu al veel eigen tijd in. Juist omdat er al bijna geen huis houdelijke hulp meer is. Als dat straks nog minder wordt, houden mensen hun wondverzorging drie keer per week, maar moeten ze het verder zelf uitzoeken." ahnnnpp! JAKARTA - De Nederlandse vader en Indonesische moeder van een jongetje dat op een eliteschool in de Indonesische hoofdstad Ja karta is verkracht, hebben een mil joenenclaim ingediend. Dat meld den Indonesische media gisteren. Volgens de advocaat is de claim van 12 miljoen dollar (bijna 8,7 miljoen euro) ingediend omdat het schoolpersoneel van de Ja karta International School (JIS) na latig zou zijn geweest. Het 6-jari- ge jongetje werd naar verluidt in februari en maart verkracht door enkele schoonmakers. Dat gebeur de toen hij naar het toilet ging. Vorige week kwam de zaak naar buiten toen de moeder van het slachtoffer haar verhaal deed in de media. Dat het incident plaats vond op uitgerekend een van de meest gerenommeerde en goed beveiligde scholen in Indonesië, heeft veel stof doen opwaaien. In de Indonesische media is het on derwerp volop aan de orde. De verontwaardiging is onder meer De kleuterschool van de elitaire school heeft inmid dels te horen gekregen dat ze de deuren moet sluiten. groot, omdat de schoolleiding zou hebben geprobeerd het incident uit de publiciteit te houden. De kleuterschool van de onder wijsinstelling heeft inmiddels te horen gekregen dat het de deuren moet sluiten. Het Indonesische ministerie van Onderwijs stuur de gisteren een brief aan de school met die opdracht. De JIS zou geen vergunning heb ben gehad voor de kleuterschool. Ook werd bekend dat bijna dertig conciërges en schoonmakers bloedtesten moeten ondergaan voor het onderzoek naar de ver krachting. Enkele verdachten zit ten al vast. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaandeten Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740, E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Van werk naar werk(loos) door Francine Wildenborg Jan Verschuren, BTN En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. (m^j www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2