66 Fusion is voor mij een wereldkeuken, waarin elementen van vele culturen kunnen worden opgenomen ZEELAND 25 hun in de Hindeloopen-traditie beschilderde klomp, die ook nog eens van een naaldhak is voorzien. Ze hebben er ook nog hun eigen em bleem in verwerkt. Van Winden: „Fusion is voor mij niet zozeer een stijl, maar meer een houding. Het is een manier van kijken. De uit komsten kunnen heel verschillend zijn." Hoe verschillend is al binnen het oeuvre van de architect zelf te zien. Hij is de man van het inmiddels internationaal gerenommeerde Inn- tel Hotel in Zaandam: de monumentale toren die oogt als een stapeling van verschillende groene Zaanse huizen. Ook de Essalam-mos- kee in Rotterdam is één van zijn nationaal be kende blikvangers. „Fusion is voor mij een wereldkeuken, waarin elementen van vele culturen kunnen worden opgenomen. Dat in tegenstelling tot het post-modernisme, dat zich vooral op West-Eu ropa en de stedelijke cultuur richt. De moskee in Rotterdam heeft veel debatten opgeleverd. Er was ook kritiek en tegenwerking: jij zet een gebouw neer voor buitenlanders. Daar moest ik wel om glimlachen. De mensen die de mos kee gebruiken zijn Nederlanders en ze wonen in Rotterdam-Zuid." Van Winden vertelt dat hij bij elke opdracht op zoek gaat naar de specifieke kenmerken van de bouwlocatie. Hij kent Zeeland, als fer vent fietser doorkruist hij soms de provincie en ervaart de grote maten van water en ruim te. Ook de intieme landschappen van de Zak van Zuid-Beveland en Haamstede zijn hem be kend. De combinatie van het landschap en zijn bewoners brengt hem door het sterk aan wezige protestantisme toch vooral bij het be grip soberheid. 1 Iet stedenbouwkundige ont werp van de Mortiere liet daarvoor de ruimte. De architect heeft lof voor het basisontwerp van de wijk, waar het stratenpatroon heel pre cies is ontworpen vanuit de beleving van de bewoners. Er komen geen dode hoeken voor en je kijkt vanuit de as van de straat niet plot seling op een garage uit. Van Winden ontwierp vrijstaande woningen, twee types twee-onder-één-kap en een pa tiowoning. „Als je iets specifiek voor die plek wil maken, dan moet je voor een deel wel je fantasie aan het werk zetten. Je kunt zeggen dat we op een eigen manier invulling hebben gegeven aan de Zeeuwse identiteit. Zo kwam ik op een sobere bouwstijl met heldere volu mes, zoals je vroeger bij boerderijen en wonin gen zag. We hebben ons ook laten inspireren door de Engelse landhuisstijl van begin 20ste eeuw. Gek genoeg duiken daarbij de namen van de Duitse architecten Tessenow en Muthe- sius op. Zij hebben die Engelse landhuisstijl op een ingetogen manier vorm gegeven en wa ren zo een inspiratiebron voor ons. Steile pan nen daken zonder overstekken, die zijn heel bepalend geworden. In de Mortiere ben ik te rughoudend geweest met ornamenten. Een ge metselde omlijsting van de deur, en soms een hekwerk. We hebben de rood-paarse natuur- kleur van het metselwerk afgewisseld met wit te vlakken, soms hebben we hout als toevoe ging gebruikt. Huizen staan afwisselend in de lengterichting en dwars op de straat. Dat creëert een geraffineerde variëteit. Er zijn wo ningen waar een torentje is toegevoegd: een torenkamer met prachtig uitzicht. De gran deur zit hier in de verfijnde eenvoud. Een op vallend detail: alle bergingen moesten van kap jes worden voorzien. Eerst vond ik dat lastig, maar nu het af is vind ik het een overtuigende bijdrage aan het geheel." Gevarieerd, en bepaald toch geen rommeltje. In de wijk zijn veel woningen van andere ar chitecten te vinden, die dicht tegen de jaren dertig stijl aanzitten. Van Winden zou daar zelf niet voor kiezen, maar in het geheel mis staat het volgens hem niet. Of er in Zeeland nog andere voorbeelden van fusion-architectuur zijn? Na enig nadenken: „Niet van de laatste tijd. Ik zou de wederop bouwarchitectuur van Middelburg een ge slaagd voorbeeld van fusion noemen. De nieuwbouw vormt een harmonisch geheel met wat er al stond. En toch zie je uit welke periode een huis of kantoor stamt. Het Hofje onder de Toren en het Polderhuis zijn hele ge slaagde voorbeelden." DINSDAG 22 APRIL 2014 WÊKmmmmKÊÊmÊtmmtmBBmmfmaKmÊmÊmmmtmammmÊammÊÊmnmmÊmÊKmmmmmmamÊmsmamm verfïj nde eenvoud Woonpark Mortiere in Middelburg. Voor elke vol gende fase worden nieuwe architecten gevraagd, die met hun ontwerpen aansluiten bij wat er al staat. Zo krijg je een gevarieerde woonwijk, zon der de blokken of straten met allemaal identieke woningen. In de Mortiere is er niet één huis hele maal gelijk aan het andere, foto Mechteld Jansen Wilfried van Winden Beelden van de Mortiere in Middelburg: huizen met uitzicht op de golfbaan; de door architect Wilfried van Winden ontworpen torenkamer; na tuurstenen basis aan het water, schuren met 'ech te' kappen, foto's Mechteld Jansen Zwartwit foto: architect Wilfried van Winden foto Stephan Vanfleteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25