Fusion is een houding. Architect Wilfried van Winden verbindt verleden, heden en locatie in zijn fusion-architectuur. Zoals in Woonpark Mortiere in Middelburg. 24 ZEELAND ARCHITECTUUR Steengoed is een serie over architectuur in Zee land. Deze krant publiceert dertien dinsdagen lang gesprekken met architecten over recente projecten. Vandaag aflevering 4: architect Wilfried van Winden van WAM architecten in Delft over Woonpark Mortiere in Middelburg. Omroep Zeeland zendt elke dinsdag een afleve ring uit van de door prograrfimamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning op gezette televisieserie Steengoed. In juni volgt de verkiezing van het mooiste ge bouw in Zeeland. Kijk maar eens naar de nieu we woonwijken in uw buurt. Een serie twee-on- der-één-kappers, een straat je rijtjeshuizen, een hof met vrijstaande huizen. Vaak vrij wel identieke onderkomens, met voor iedereen de keuken, de slaapkamer en de voordeur op dezelfde plaats. We noe men geen voorbeelden, maar het is lastig ge noeg om dat soort wijken vol herhalingsarchi tectuur te ontwijken. Zonder meteen de loftrompet over woonwijk Mortiere bij Middelburg te steken, mogen we wel zeggen dat het daar anders bouwen en wo nen is. Er zijn vast modewoorden voor, maar je zou de aanpak daar 'organisch' kunnen noe men. Het in 2002 gepresenteerde stedenbouw kundige plan van Peter Verschuren van bu reau Wissing Stedebouw en Ruimtelijke Vormgeving heeft een fasegewijze opbouw. In totaal zijn er 900 woningen voorzien. In de eerste fase werden 116 huizen toegewezen aan twee architecten: de ene helft aan Wilfried van Winden - toen van Molenaar Van Win den in Delft, tegenwoordig van het bureau WAM architecten - en de andere aan Inbo ar chitecten. In de daaropvolgende fasen werden er nieuwe architecten uitgenodigd, zodat het aantal beschikbare ontwerpen waaruit nieu we bewoners konden kiezen steeds groter werd. Voor alle architecten gold dat hun ont werpen moesten verwijzen naar villabouw zo- 1 als die bijvoorbeeld in Bloemendaal te vinden is - een gevarieerde stijl waarin vooral elemen- 1 ten uit een historische landhuisstijl zijn opge nomen. Ook Zeeuwse stijlelementen werden uitdrukkelijk genoemd in het beeldkwaliteits plan. In deze aflevering van Steengoed richten we 1 de schijnwerper op Wilfried van Winden (Delft, 1955). Hij was in de jaren negentig drie jaar voorzitter van de welstandscommissie - van Middelburg en Vlissingen. Zoals gezegd ontwierp hij in de eerste fase 58 woningen voor de Mortiere. In 1987 studeerde hij af als architect aan de Technische Universiteit Delft. Hij vertelt hoe hij beetje bij beetje afstand nam van het modernisme van zijn studenten tijd - van de strakke basisvormen, platte da ken en veel gewapend beton. „Ik wilde bin nen mijn werk meer met de traditie doen. Een gelukkige bijkomstigheid was dat in de ja ren negentig de Vinex-wijken opkwamen, waar de consument meer invloed kreeg op de bouw. Wat ik wilde sloot aan bij wat veel men sen wilden. Nee, mijn visie werd niet gedeeld door de meeste architecten." Traditioneel en toch vernieuwend. De Delftse architect koppelt er de term 'fusion' aan. Mo deontwerpers Viktor en Rolf hebben wat hem betreft een prachtig voorbeeld gegeven met De grandeur zit hier in de a door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24