Vlissings verzet tegen Spanjaarden herdacht Guerrilla Gardeners actief op Walcheren Struinen langs de kraampjes Gewonde bij burenruzie 20 WALCHEREN Man betrapt met stroomstootwapen ERKEERSO Als je als toerist de Nieuwstraat inrijdt, ben je volgens bewoners verloren. Ze willen een oplossing. Het verhaal vertelt dat op paaszon dag 6 april 1572 vanaf diezelfde plek schoten werden gelost op de Spaanse vloot nadat de pastoor tij dens een kerkdienst kerkgangers opriep om ten strijde te gaan te gen de Spaanse overheersing. Zo wel de katholieke als de calvinisti sche bevolking waren de inkwar tiering van de Spanjaarden beu en juist op die dag kwam het be richt dat er nog eens driehonderd BROUWERSDAM - Een 30-jarige man uit het Duitse Bornheim is zaterdagmiddag op de Brouwers- dam door de politie aangehouden omdat hij een stroomstootwapen bij zich had. Een opsporingsambtenaar had de man bij zouden komen. Door het verzet kon het gebeuren dat Vlis singen de eerste stad was die zich bevrijdde van de Spaanse over heersing. De viering van dat ver zet begon zaterdag in de Sint Ja- cobskerk met een kerkdienst, waarna de Vlissingers in opge wonden staat in traditionele kle ding richting het Rondeel vertrok ken. Terwijl de stadsomroeper ver slag deed van de gebeurtenissen werden af en toe leuzen als 'Weg met de Spanjaarden' gescandeerd. Ondertussen werd er met het ka non op de Spaanse vloot gevuurd. Die knallen zorgden overigens re gelmatig voor schrikreacties bij de tientallen toeschouwers die zich op en rond het Rondeel had den verzameld. Don Pancheo werd na zijn arresta tie op een kar door de binnenstad vervoerd en opgebracht voor het voormalige Vlissingse stadhuis op het Bellamypark. man met het wapen gezien en waarschuwde de politie. Agenten vonden het wapen later in de au to van de man. De Duitser heeft een bekeuring van 500 euro gekregen en het wa pen is in beslag genomen. PAASMARKT n m VLISSINGEN - „Hier rechts door het Provoosstraatje, dan weer rechts naar het Groenewoud, de weg ver volgen over Steenen Beer en Kou denhoek, dan rechts afslaan naar de Paardenstraat, doorrijden tot aan de Gravestraat en dan overste ken naar de Landingsstraat, ver volgens pak je de Simon Stevins- straat..." Peter Hendrikse begint niet meer aan deze uitleg. Hij houdt het liever simpel. „Hier door het Sarazijnstraatje tegen het verkeer inrijden en dan rechts afslaan." Hendrikse woont in de Nieuw straat en kan niet meer aanzien hoe automobilisten bij hem voor de deur tevergeefs proberen op het Bellamypark te komen. Hij wordt, net als andere buurtbewo ners, meerdere keren per dag aan gesproken door toeristen die 'een uitweg' zoeken. Hendrikse be grijpt niet waarom de gemeente geen maatregelen treft om de ver keerssituatie voor hen overzichte lijker te maken. „Als ik voor mijn huis zit en er rijdt een toerist voorbij, dan zeg ik vaak: 'Dat is de eerste ronde'. Daarna zie je ze meestal nog wel een paar keer voorbij rijden en vertwijfeld om zich heen kijken. Dat kun je toch niet maken als stad?" Het probleem met verkeersdrukte speelt al sinds de herinrichting van het Bellamypark, maar nu de Gravestraat is afgesloten, is het probleem volgens verschillende buurtbewoners nog vele male er ger. Hendrikse benaderde daarom de gemeente vorige week met de vraag of de bebording in de Sara- zijnstraat nog voor de verwachte drukte met de Paasdagen kon wor den aangepast. Dat gebeurde niet, maar hij kreeg wel een telefoontje van raadslid van de LPV Wim Hir- des dat de bebording binnen enke le dagen wordt aangepast. In eer ste instantie tijdelijk, maar later ook permanent. Volgens bewoner Huib Somers, die even daarvoor nog aan Belgen uitlegt hoe ze bij de Boulevard moeten komen, is de drukte het gevolg van gps-systemen die nog niet op de nieuwe situatie zijn aangepast. „Je ziet ze zo vaak ver twijfeld op dat ding kijken. Die Belgen zochten zelfs de parkeer plaats op de Oude Markt. Die is echt al jaren weg!" Ron Davidse, die woont aan het Groenewoud, probeert de drukte in de binnenstad van Vlissingen al veel langer bij de gemeente aan de kaak te stellen. Vorige week nog stuurde hij een brief aan alle Vlissingse fractievoorzitters waar in hij onder meer de oude ambi tie van de gemeente om de bin nenstad autoluw te maken nog eens aanhaalt. Ook hij hekelt het feit dat toeristen met slechte erva ringen niet meer terugkomen naar de stad. „Ik vraag me af waar om we ons zo druk maken over de teloorgang van de detailhandel in het centrum als wij er alles aan doen om de toerist naar Middel burg of elders te jagen." De meeste bewoners zijn blij met het voornemen van de gemeente om de rijrichting in de Sarazijn- straat om te draaien. Ze hopen het snel gerealiseerd te zien wor den. En zo niet? „Dan trekt vast wel weer iemand er een vuilnis zak overheen." BELLAMYPARK Dit weekeinde waren op meer plekken in Nederland Guerrilla Gardeners actief. Ook in Vlissin gen. Daar werden zaterdag bloe men geplant in het plantsoen bij de bocht ter hoogte van de Schel- destraat en Aagje Dekenstraat. De actie is een protest tegen de slecht verzorgde woonomgeving, voor meer groen. In Vlissingen werd de actie ook aangegrepen om te protesteren tegen de kaal slag die is toegepast in verschillen de wijken, waaronder de Rode Buurt. Guerrilla Gardening is een bena ming voor het aanleggen van een tuin op een plek waar het offici eel niet mag. Bijvoorbeeld een stuk land dat al lang braak ligt en waar maar geen nieuwbouw op komt, een boomsingel of een lege bloembak. MIDDELBURG - Bij een burenruzie in de Meanderhof in Middelburg is vrijdagavond rond 22.00 uur ie mand gewond geraakt toen er een ruit sneuvelde. Volgens een woordvoerder van de politie was er een feestje aan de gang toen er ruzie ontstond met buren, waar schijnlijk vanwege overlast. De gemoederen liepen hoog op, maar de ruzie bleef beperkt tot woorden. Wel sneuvelde er een ruit waardoor iemand een vlees wond opliep en per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Volgens de politie is het onduidelijk of het om een ongeluk gaat of dat het slachtoffer opzettelijk is verwond. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Don Pancheo (midden) verzet zich hevig nadat hij door de Vlissingers is ge arresteerd. foto Ruben Oreel door Wendy de Jong VLISSINGEN - De Spaanse edelman Don Pacheo werd zaterdagmiddag onder toeziend oog van tientallen toeschouwers gevangengenomen nadat hij nietsvermoedend de ha ven kwam binnenvaren. Even daar voor vuurde burgemeester Letty Demmers van Vlissingen vanaf het Rondeel een kanon af om traditio neel het evenementenjaar in te lui den. X ivf X Toerist zoekt zich verloren naar uitweg door Wendy de Jong Precies twee jaar geleden werd het Bellamypark na de herinrich ting geopend. De werkzaamheden duurden onge veer anderhalfjaar en verliepen in verschillende fases. m Alles bij elkaar heeft de herinrich ting van het Bellamypark ruim drie miljoen euro gekost. Dat is in clusief 15.000 euro voor het beeld van stadsdichter Jacobus Bellamy. Door de herinrichting hebben de cafés en restaurants aan het Bel lamypark grotere terrassen gekre gen en kan het verkeer nog langs één kant. Eind januari 2014 zijn de werk zaamheden met de plaatsing van het standbeeld van dichter Jaco bus Bellamy officieel afgerond. VLISSINGEN - Honderden bezoekers wandelden zaterdag over de Paasmarkt op de Vlissingse Boulevard. Daar hadden zich 150 ondernemers met hun kra men opgesteld. Het weer leende zich prima voor het neuzen tussen producten als sieraden, kleding en boeken. Dit jaar vond de Paasmarkt voor de zevende keer plaats, foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De bouwput aan de Zuidsingel in Middelburg mag dan vol zand gestort worden, de plek is voor veel Middelburgers een doorn in het oog. De fractie van Groen- Links besloot daarom zaterdag in het kader van een landelijke 'Guer rilla Gardening' actie tegen het hek werk passiebloemen te planten, zo dat de bouwput en het hekwerk la ter aan het zicht onttrokken wor den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20