Zeventien wethouders zwaaien af, twintig nieuwelingen in colleges Ziek Andere gezichten, maar toch vooral vertrouwde partijen in de nieuwe gemeentebesturen. Mariniers Deze week 18 ZEELAND COLLEGEVORMING De Zeeuwse; Zetel Poepje Mishandeling bij marathon AD-tesc Friet van Snack 77 krijgt 8 dinsdag Met al dat gedoe met de Russen dachten de Virussen ver moedelijk de afgelo pen week: eens kijken welke vreemde mogendheden wij op de knieën kunnen krijgen? Hun leger kwam hier aan de deur en al snel viel het eerste slachtoffer: mijn jongste dochter. Zelfs de kleur van haar ogen leek te ver anderen in een soort modderig grauw. De koorts en het slechte slapen trokken zwarte kringen rond haar ogen. Het was lang ge leden dat ze zo ziek was. Maar het is een sterk kind en ook griep gaat meestal over, dus n? een paar dagen verdween de koorts. Natuurlijk, toch haal je dan altijd weer even opgelucht adem. In mijn geval vermoede lijk iets te diep ingeademd. Want wat doe je als leger dat op het punt staat om overwonnen te worden? Precies terugtrek ken, hergroeperen en als het kan een nieuw en makkelijk slachtof fer vinden. U raadt al wie dat was natuurlijk. Degene die net moeizaam weer letterlijk op de been geraakt. Blijkbaar heb ik een gratis cursus afhankelijk heid, lijdzaamheid en geduld no- dig. En vermoedelijk ben ik nog niet geslaagd. Toen de ergste koorts verdwe nen was, besloot ik af en toe wat televisie te kijken. Het NOS-jour- naal vertelde dat Nederland de druk op Rusland met Nederland se troepen ging opbouwen. Even twijfelde ik of de koorts wel echt weg was. Ik besloot uit te wijken naar het internet naar het geschreven woord. Dat viel niet mee, want tegenwoordig is het een sport om advertenties óf zo groot te maken dat je ze niet kunt ontwij ken óf ze te verstoppen met hel se muziek zodat je er naar op zoek moet! Ik las dat een journalist 'under cover" als arme had aangeklopt bij een voedselbank en daar een uitgebreid verhaal had opgehan gen over zijn tegenslagen. Hij kreeg een voedselpakket en als dank schreef hij een verhaal over 'fraude' bij voedselbanken. Ziek. Ik ga zo meteen een boek lezen over de geschiedenis van Rus land, geen hinderlijke adverten ties, geen domme simplificaties, geen beelden. Het boek... dat kan nog wel eens heel groot worden. MIDDELBURG - Na de gemeente raadsverkiezingen van 19 maart werden grote overwinningen ge vierd en zware nederlagen geslikt. Nu de collegevorming in de der tien Zeeuwse gemeenten vrijwel is afgerond blijkt dat toch vooral is gekozen voor handhaving van de heersende orde. In geen enkele gemeente heeft meer dan één collegepartij het veld hoeven te ruimen. In zes van de dertien gemeenten (Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland, Veere, Borsele, Kapelle en Terneu- zen) plakken alle collegepartijen er nog eens vier jaar aan vast, zij het wel hier en daar met een ande re wethouder. I Als er een partij uit het college is gevallen, is dat vaak de PvdA, die net als in 2010 veel aanhang ver loor. Dat gebeurde in Tholen, Rei- merswaal, Sluis en Goes. In Mid delburg gaat men verder zonder LPM, in Vlissingen zonder het CDA en in Hulst zonder de WD. In enkele gemeenten is ervoor ge kozen het aantal coalitiepartners uit te breiden. Daardoor krijgt zo wel Middelburg (SGP, Christen- Unie) als Sluis (Nieuw Gemeente belang, D66) waarschijnlijk twee nieuwe partijen in het college. Dat geldt ook voor Vlissingen, dat de opvallendste vernieuwing on dergaat door toetreding van SP en D66. Vlissingen is ook de enige Zeeuwse gemeente met een com pleet nieuwe wethoudersploeg. De gevormde gemeentebesturen zijn steeds minder een goede af spiegeling van de verkiezingsuit slag. Nu vindt 58 procent van de Zeeuwen die op 19 maart hebben gestemd hun partij terug in het college. Dat is het laagste percenta ge sinds de verkiezingen ten tijde van de jongste gemeentelijke her indeling in Zeeland (2002). Het ge meentebestuur van Noord-Beve land vertegenwoordigt zelfs iets De gevormde gemeentebe sturen zijn steeds minder een goede afspiegeling van de verkiezingsuitslag. minder dan de helft van de kie zers. Het college van Hulst heeft het grootste draagvlak onder de stemmers (66 procent). Van de partijen die bij de drie grootste in hun gemeente eindig den, vinden 28 van de 39 zich te rug in het college. Ook dat is het laagste aantal sinds 2002. Twee keer viel de grootste partij buiten de boot (LPM in Middelburg, BEN op Noord-Beveland), twee maal de op één na grootste partij (Leefbaar Reimerswaal en Alge meen Belang Tholen). Dat zijn niet toevallig allemaal lo kale partijen. Zij zijn nog altijd aanzienlijk minder in trek als coa litiepartner dan de landelijke par tijen. Omgerekend naar het aantal kiezers zouden de lokale partijen in Zeeland dertien wethouders moeten hebben. Dat zijn er voor alsnog acht: LPV en Partij Sou- burg-Ritthem in Vlissingen, LSD in Schouwen-Duiveland, Nieuw Gemeentebelang in Sluis, Alge meen Belang Groot Hulst en Groot Hontenisse in Hulst en TOP/Gemeentebelangen (twee wethouders) in Terneuzen. WD heeft naar verhouding het meeste uit de collegebesprekin gen weten te slepen. De partij zou qua omvang goed zijn voor vijf wethouders, maar krijgt er acht. Dat is evenveel als in de voorgaande periode, terwijl de partij meer dan dertien procent van haar aanhang heeft verloren. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Klare taal. Daar ontbreekt het nogal eens aan in Den Haag. D66-leider Alexander Pechtold won tot drie keer toe de Klare taalprijs omdat hij ingewikkelde kwesties weet te vertalen in dui delijke taal. Zo'n onderscheiding verdiende afgelopen week Elbert Dijkgraaf van de SGP. Uren en uren ging het woensdag over de aanpak van stikstof. Strengere re gels moeten voorkomen dat be schermde planten en dieren de dupe worden. Een nauwelijks te volgen debat over: depositie, ont wikkelingsruimte, grenswaarden en mol. Totdat Dijkgraaf in jip-en-janneketaal zijn bezwaar tegen een ondergrens in de nieu we regels samenvat. „Ik zal illus treren waarover wij het hebben. Als een gans voorbij komt vlie gen en één keer een poepje laat, heb je een uitstoot van 0,3 mol." Kijk, dat snapt iedereen. Kamerle den zie je denken: oh? Zelfs scho lieren op de publieke tribune schieten in de lach. „Ik denk dat de heer Dijkgraaf een nieuwe diersoort heeft ontdekt", reageert Stientje van Veldhoven (D66) ad rem. „0,3 mol is ongeveer even veel als een melkveebedrijf met honderd koeien op 3 a 4 kilome ter afstand van een natuurgebied. Het moet wel een fikse gans zijn die zo'n scheet laat." „Daar moet je niet onder lopen", laat Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg zich ontvallen. Staatssecretaris Sharon Dijksma weet hoe het zit. „Een uitstoot van 0,3 mol is 100 koeien op 10 ki lometer van een gebied, of 50.000 vleeskuikens per hectare per jaar op 13 tot 14 kilometer." Met die ene vergelijking maakt Dijkgraaf de discussie inzichte lijk. Verrassend is dat zowel Dijk graaf als Dijksma gelijk hebben. Want de impact van stikstof daalt heel snel met de afstand tot een natuurgebied. Politici zou den vaker klare taal moeten ge bruiken. Per slot van rekening heeft dit technische debat veel ge volgen voor bedrijven en men sen. Het was op 28 februari een 'tegen valler' voor Zeeland. Het kabinet besloot dat het Mariniers Oplei dingscentrum uit de Van Ghent- kazerne in Rotterdam niet naar Vlissingen verhuist. Daartoe had het kabinet aanvankelijk wel be sloten. De Kamer spreekt er van daag over. De discussie zal vooral gaan over de (financiële) onder bouwing. De Wet maatschappelijke onder steuning (WMO) staat vandaag en morgen op de agenda. Donder dag spreekt de Kamer over de bouw van windmolenparken op land en op zee. MIDDELBURG - Zeeland telt de ko mende vier jaar 46 wethouders. Dat zijn er drie meer dan vóór de gemeenteraadsverkiezingen. Bijna de helft, 20 van de 46, is nieuw. Zeventien wethouders zwaaien af. Van de twintig debutanten ver vangen er negen een zittende par tijgenoot in het college. De routi niers Jan Zandee (SGP, Borsele), Leo Kosten (SGP, Kapelle), Kees van der Weele (CDA, Noord-Beve land), Gilles Houtekamer (SGP, Schouwen-Duiveland), Wim Stouten (LSD, Schouwen-Duive land), Co van Schaik (PvdA, Ter- neuzen), Pim Broekhuysen (TOP/ Gemeentebelangen, Terneuzen), Lambert Prevoo (Partij Souburg- Ritthem, Vlissingen) en Rob van Dooren (LPV, Vlissingen) hadden al aangegeven hun wethouder schap niet te prolongeren. Hun partijen keren echter wel terug in het college. De andere afhakers zijn Jan de Pooter (PvdA, Goes), Clen de Kra ker (WD, Hulst), Ed de Graaf (LPM, Middelburg), Dieuwke Louwrink (PvdA, Reimerswaal), Jan Schaalje (PvdA, Sluis), Conny Almekinders (WD, Sluis), Jan Oudesluijs (PvdA, Tholen) en Marin de Zwarte (CDA, Vlissin gen). Vrouwen zijn nog altijd behoor lijk ondervertegenwoordigd in de Zeeuwse gemeentebesturen, maar er zit wel enige progressie in. Vóór de verkiezingen waren er vijf vrouwelijke wethouders in de provincie. Dat worden er nu ze ven van de 46: de debutanten Jac queline van Burg (LSD, Schou wen-Duiveland), Anja Slenter (CDA, Noord-Beveland) en Chris van de Vijver (Nieuw Gemeente belang, Sluis) en de zittende wet houders Saskia Szarafinski (PvdA, Middelburg), Conny Miermans (PvdA, Borsele), Loes Meeuwisse (WD, Goes) en Diana van Dam me (PvdA, Hulst). TERNEUZEN - „Een smet op een mooie marathondag." Zo noemde voorzitter Arnold Boonman het incident waarbij zaterdag een par- koerswacht werd mishandeld tij dens de Marathon Zeeuws-Vlaan deren. De man heeft aangifte ge daan. Hij attendeerde een man die met een deelnemer meefietste erop dat hij de laatste kilometer niet mee mocht rijden. Daar had de fietser geen boodschap aan en reed door. De toezichthouder pak te vervolgens de fiets vast om hem tot stoppen te dwingen, waarna de fietser direct uithaalde. De vrijwilliger liep een blauw oog op. „We gaan het fietsbeleid tegen het licht houden", zei Boon man gistermiddag. „Misschien moeten we fietszones instellen. Dit soort incidenten komt de ma rathon niet ten goede. Voor de rest was het een geweldige dag." Meer over de Zeeuws-Vlaamse marathon in het sportkatern. GOES - De frieten van Snack 77 in Goes krijgen een 8 in de friettest van het AD, die zaterdag gepubli ceerd is. De Goese snackbar staat op plaats 34 en scoort het best van de geteste Zeeuwse zaken. Cafetaria De Papegaai in Vlissingen krijgt een 4,5. Petit Lausanne in IJzendijke bungelt bijna onder aan de ranglijst van 135 frietzaken. De frieten krijgen het cijfer 1. „Slap en melig is nog zacht uitgedrukt. On eetbaar", luidt het oordeel. Marleen Blommaert Heersende orde door Rolf Bosboom Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink door Maurice Steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18