SAR FOUNDATION 66 Gelukkig komen er steeds meer mogelijkheden om aangepast te sporten GEZOND 11 Altijd direct hulp bij de hand Gordelroos vergroot kans op beroerte Aminozuur beschermt darmen personen alarmetvWJ zeeVanÜ Gezonder winkelen met 'slank' lijstje x ken t na win ïen. lij dat je naar huis mag. Wie is dat niet, na weken ziekenhuis en revalidatie? „Maar dan be gint het pas!" weet Annema- rie van der Sar (40). „Tijdens je revalidatie en je eerste da- gen thuis krijg je intensieve begeleiding, volgens een strak tijdschema. Maar daarna moet je het opeens allemaal -s zelf doen. Dan merk je pas hoe weinig je nog kunt en hoeveel moeite alles kost. Boodschappen doen, koken, sociale contac ten, maar vooral ook blijven bewegen en trainen. Waar kun je dan trainen? En wat als je aan de limiet van je zorgverzekering zit? Op zo'n moment heb je hulp nodig, merkten mijn man en ik. Nou kent Edwin (voormalig Oranje-doelman Edwin van Edwin van der Sar Foundation: 'Never ever give up' Hl der Sar, red.) veel fysiotherapeuten en sportartsen, maar dat heeft niet iedereen. Daarom willen wij met de Edwin van der Sar Foundation goede sportmogelijkheden na de revalidatie ook voor anderen bereik baar maken. Alles draait om een zo goed mogelijk herstel." Annemarie van der Sar ziet er anno 2014 uit als een jonge vrouw met een blakende gezondheid, maar ze weet dat dat opeens kan veranderen. „Ik was altijd gezond tot ik eind 2009 opeens een hersenbloeding kreeg. Dan verandert je leven en dat van je gezin ingrijpend. Het liep bij mij relatief goed af. Anderen moeten een zwaardere weg afleggen." Wat ze daarmee bedoelt, zien we in het zwembad van het Rijnlands Revalidatie Centrum in Leiden, waar we een zwempro- ject van 'haar' Foundation bezoeken. Enke- le uren per week is hier een begeleid zwem- project voor NAH* (niet aangeboren her senletsel)-patiënten. Van de tien deelne mers kan de één goed zwemmen en zelf de trap afgaan, terwijl de ander met rolstoel in en uit het bad met verstelbare bodem ge takeld moet worden. Waarom is dit apart sporten zo belangrijk voor NAH-patiënten? Marcel van der Bor den, begeleidend bewegingsagoog bij het Rijnlands Revalidatie Centrum: „Hier kun je zwemmen met lotgenoten van 20 tot 70 jaar. Wij zorgen met twee begeleiders dat het veilig is en dat altijd medische hulp in de buurt is. Verder is het hier relatief rus tig, zonder bijvoorbeeld kinderen die gil lend van de hoge duikplank springen. Dat is belangrijk voor mensen met NAH, die vaak snel overprikkeld zijn. Het is de be doeling dat de meeste deelnemers uiteinde lijk doorstromen naar gewone zwembaden met speciale uren voor mensen met een be perking, die steeds meer zwembaden aan bieden." Van der Sar is aan de rand van het zwem bad in gesprek geraakt met iemand die ze nog kent van haar eigen revalidatie. „Ik her inner me nog precies hoe lekker zwemmen was en hoe belangrijk het is te blijven be wegen als je uitbehandeld bent. Het is zó goed voor je gezondheid en je zelfvertrou wen dat je geprikkeld wordt om een vol gende stap te zetten." Inmiddels lopen er zeven aangepast zwem- men-projecten zoals in Leiden. Ook het volgende grote project Meet Me The Gym is net uit de startblokken. Annema rie: „Net als zwembaden zijn er ook druk ke of lawaaiige sportscholen. Daarom kun nen sportscholen nu een certificaat halen dat laat zien dat ze aangepaste, begeleide sportmogelijkheden hebben voor mensen met hersenletsel. Er doen nu al veertig sportscholen uit het hele land aan mee. Ge lukkig komen er steeds meer mogelijkhe den om aangepast te sporten en bewegen, ook voor andere sporten." Alle projecten en activiteiten van de Edwin van der Sar Foundation hebben te maken met sporten, bewegen en zinvolle dagbesteding, speciaal vanaf het moment dat NAH-patiënten thuiskomen. „We on derzoeken hoe we kunnen helpen met pro jecten, voorlichting en door organisaties en zorgcentra met elkaar te verbinden", aldus Van der Sar. „Helaas wordt in de zorg flink bezuinigd, dus is het best lastig om iets voor elkaar te krijgen. Dat kost tijd. Daar om hebben we bij onze start in 2012 met een iets tastbaars willen doen door sport- pakketten uit te delen in revalidatiecentra. Vrolijke, praktische pakketten met ballen en ander trainingsmateriaal, want we wis ten dat daar vaak behoefte aan is." Maar er staat nog veel meer op Annema- rie's verlanglijstje. „We ontdekken al doen de steeds meer dat er nog veel te doen is, dus voorlopig blijven we groeien. En door zetten. Voor dit jaar staan bijvoorbeeld het duofietsenproject en koffers voor ergothera peuten op de rol. We gaan koffers met oe fenmaterialen uitdelen aan ergotherapeu ten in revalidatiecentra. En voor de duofiet- sen, waarop twee personen naast elkaar kunnen zitten, brengen we fietsenmakers en zorginstellingen bij elkaar via thuiszorg organisatie Vegro. Duofietsen zijn erg duur, maar nu komt er komt een speciale li mited edition, die zorginstellingen of zorg boerderijen bij ons kunnen aanvragen," al dus Van der Sar. Ze is blij dat ze er relatief goed afgekomen is. „Na intensieve revalidatie kan ik bijna al les weer, al moet ik mezelf meer in acht ne men dan vroeger. Ik tennis weer en kan weer skiën. Beter dan Ed zelfs. Die kan niet skiën, want dat mocht niet als profvoetbal ler. Hij leert het wel snel en weet als doel man hoe je moet vallen. Maar voorlopig heb ik nog een voorsprong!" DINSDAG 22 APRIL 2014 1- s r" Gordelroos is voor wie het krijgt niet alleen een vervelende en pijnlijke aan- r doening, het verhoogt ook (tijdelijk) i de kans op het krijgen van een beroer- ar te. Dit melden Britse onderzoekers op i grond van gegevens van ruim 6.500 n- personen. In de eerste maand na het it uitbreken van de gordelroos is de kans op een beroerte 60 procent ho ik ger dan bij vergelijkbare personen zon- er der gordelroos, becijferen de Britten. Mensen bij wie de gordelroos uitslag r veroorzaakt rond de ogen lopen zelfs is- 300 procent meer kans op een beroer te. Een halfjaar na een uitbraak is de kans op een beroerte weer hetzelfde e als bij mensen zonder gordelroos, ts Wordt de gordelroos behandeld met een antiviraal middel, dan daalt de kans op een beroerte sneller naar nor maal. Gordelroos is een pijnlijke huid uitslag die veroorzaakt wordt door hetzelfde virus dat waterpokken ver oorzaakt. Bij sommige mensen wordt het virus op latere leeftijd (doorgaans 60-plus) weer actief en veroorzaakt dan gordelroos. Bron: Clinical Infectious Diseases Langdurig en intensief sporten kan lei den tot maag- en darmklachten en zelfs schade aan de darmen veroorza ken doordat tijdens het sporten min der bloed dan normaal naar de dar men (en meer bloed naar de spieren) stroomt. De doorbloeding van de darm blijft echter op peil, en de darm klachten blijven achterwege, als je voor het sporten het aminozuur L-cit- rulline inneemt, melden onderzoekers uit Maastricht. L-citrulline wordt in het lichaam omgezet in het amino zuur L-arginine dat op zijn beurt de grondstof vormt voor de productie van stikstofmonoxide (NO) in het bloed. Stikstofmonoxide zorgt ervoor dat de bloedvaten wijder worden en er meer bloed doorheen stroomt. De onderzoekers lieten 10 mannen een uur intensief fietsen van wie de helft vooraf 10 gram L-citrulline innam en de andere helft een neppil. De man nen die L-citrulline gebruikten, ver toonden, anders dan de mannen die een neppil slikten, een normale door bloeding van de darmen en geen teke nen van darmschade. Bron: Sports Exercise Zelfstandig wonen en toch direct hulp kunnen inroepen. Dat kan met de Stichting Personen Alarmering Zeeland. Met één druk op de knop krijgt u overal in huis verbinding met de alarmcentrale (dag en nachtj Kijk voor informatie op www.personenalarmering.nl Nooidpoortplein 2 4331 RN Middelburg tel. 0118-551215 Tip voor wie minder calorierijke voe ding in het winkelmandje wil leggen: lees bij het binnengaan van de super markt een briefje met verwijzingen naar 'slank, 'gezond' en 'goed voor de lijn'. Utrechtse onderzoekers tonen aan dat mensen met overgewicht tot wel 75 procent minder calorierijke snacks in hun winkelmandje leggen als zij een 'receptenlijst' meekregen met woorden als 'slank' en 'goed voor de lijn'. Dit was niet zo als zij hetzelf de lijstje meekregen met neutrale aan duidingen als 'nieuw recept'. lil t door Froukje Wattel Edwin en Annemarie van der Sar lan ceerden in mei 2012 hun Edwin van der Sar Foundation. De stichting zet zich in voor mensen met niet aangebo ren hersenletsel (NAH), zoals beroerte, hersentumor of hersenschade door een ongeluk. Ze richt zich vooral op het stimuleren van sport- en beweeg- projecten en zinvolle dagbesteding voor patiënten. „Sport ligt ons immers aan het hart, dus we hebben het dicht bij onszelf gehouden", legt Annemarie van der Sar uit. De Foundation doneerde sportpakket- ten aan revalidatiecentra en initieerde projecten aangepast sporten. Ook orga niseert ze regelmatig (sponsorprojec ten om geld in te zamelen, zoals golf en tennistoernooien, een hardloopeve nement en zelfs een wijnproeverij. Het geld wordt gebruikt voor onderzoek en voor nieuwe projecten, zoals het ontwikkelen van de oefenapp voor her senletselpatiënten. Edwin en Annema rie ook regelmatig te gast om speciale oefenruimtes in ziekenhuizen of revali datiecentra te openen. Annemarie van der Sar is bestuursvoor zitter van de foundation die beschikt over twee fulltime medewerkers en een medisch kernteam voor medisch advies. Er bestaat een partnership met De Hersenstichting. Grote sponsoren zijn onder meer de Vriendenloterij, Vegro Thuiszorgwinkels en Telesport. www.edwinvandersarfoundation.nl Annemarie van der Sar *NAH niet aangeboren hersenletsel Bij niet aangeboren hersenletsel gaat het om her senletsel dat ontstaat door een ongeluk van bui tenaf (verkeersongelukken, geweld, vallen) of door ziekte (hersenbloeding of -infarct, MS, park- inson, alzheimer, hersentumoren, drank- of drugs gebruik). reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11