'4 Darmkanker en de angstindustrie w 10 GEZOND Gc kaï HUISARTS Jos van Bemmel Landelijke preventiepro gramma's, zoals screening op borstkanker en het uit- strijkje, maken deel uit van ons collectieve welbevinden. Zonder deze onderzoeken gaan vrouwen eerder dood. Dat willen we niet. Deelname aan deze pro gramma's gaat gepaard met angst, 'ik zal toch geen kanker hebben', die we accepteren omdat we zon der angst niet kunnen leven. Op luchting maakt blij en bestaat slechts bij de gratie van angst. Landelijke preventieprogramma's houden de economie draaiend en de portemonnee van de angstpro ducent gevuld. Zelfben ik profes sioneel geruststeller. Ik leef van angst. Zonder angst geen inko men. De laatste tijd ben ik zelf ook een beetje bang. Bang dat de borstkan- kerscreening op de schop gaat. In het toonaangevende vakblad Bri tish Medical journal, concluderen Canadese onderzoekers dat het helemaal niet uitmaakt of vrou wen wel of niet aan borstkanker- screening deelnemen. Na 25 jaar zijn in beide onderzoeksgroepen, zij die wel en niet deelnamen aan de screening, precies evenveel vrouwen overleden aan borstkan ker. Ook het nut van het uitstrijk- je is omstreden. Voor een profes sioneel geruststeller een vervelen de zaak. Inkomstenderving. Gelukkig is er een oplossing: het landelijk onderzoek naar darm kanker. Voldoende voor een por tie angst van ongekend kaliber. Elk jaar worden 2.2 miljoen man nen en vrouwen van 55 tot 75 op geroepen hieraan deel te nemen middels het inleveren van ontlas ting. Als hierin bloed aangetrof fen wordt, volgt een coloscopie, waarbij via de anus een slang in gebracht wordt om de dikke darm te bekijken. Een vervelend onderzoek, maar het is voor het goede doel. Per jaar zal dit naar schatting 72.000 coloscopieën op leveren. De nogal geflatteerde cij fers geven aan dat er zo'n 1.400 mensen per jaar minder aan darmkanker zullen overlijden. Na tuurlijk zullen elk jaar wel een handjevol doden vallen ten gevol ge van het onderzoek en een paar honderd complicaties optreden waarvan zeventig ernstige. Daar naast zullen er duizenden onnodi ge ingrepen aan de dikke darm verricht worden. Bovendien zal een flink deel van de darmkan kers gemist worden omdat de ontlastingtest op bloed niet wa terdicht is. Heel wat mensen zul len onterecht gerustgesteld wor den en bij darmklachten waar schijnlijk te laat naar de huisarts gaan. Het goede nieuws blijft dat door screening de kans te sterven aan darmkanker afneemt van 3,7 naar 2,7 procent. Die ene procent van de bevolking gaat dan aan iets an ders dood. Als je het zo zegt, valt het misschien een beetje tegen maar we mogen ons hoe dan ook gelukkig prijzen dat Nederland er weer een prachtig angstinduce- rend programma bij heeft. Ieder jaar 2.2 miljoen mensen die onrus tig wachten op hun testuitslag. Wat mij betreft geen enkel pro bleem. Zonder angst kunnen we toch niet leven. Zeker de huisarts niet. Angst is zijn boterham. Als je thuiskomt na revalidatie, begint het echte werk pas, ontdekken veel hersenletselpatiënten. Ook Annemarie van der Sar, ondervond dit na haar hersenbloeding in 2009. Samen met haar man richtte ze de Edwin van der Sar Foundation op, om lotgenoten te steunen. 4- z< n B tf ti a z n DINS 4- Gord allee doer de k; te. D gron pers uitbi kans gerc der; Men vero 300 te. E kan: als t Wor een Annemarie van der Sar praat in het zwem bad met iemand die ze nog kent van haar eigen revalidatie. „Na intensieve revalida tie kan ik bijna alles weer, al moet ik me zelf meer in acht nemen dan vroeger. Ik tennis weer en kan weer skiën." foto PR echte werk begint na de revalidatie' dc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10