5-sterren cruises BINNENLAND 7 Nu staat er Russische kunst, maar 69 jaar geleden zat er een verzetsgroep in de Hermitage. Noord-Europa Fors in prijs verlaagd! 8 dagen v.a Holland America Um KRAS AMSTERDAM - De zendapparatuur stond in een kleine ruimte, onder de trap op de tweede verdieping. Goed verborgen. Als leden van de verzetsgroep het gebouw, aan de zijkant van de huidige Hermitage in Amsterdam, in wilden, moes ten ze gebruikmaken van de ver borgen belknop in de brievenbus. De telegrafisten die naar binnen gingen, zonden en ontvingen van maart 1944 tot begin 1945 geco deerde berichten naar Engeland en het bevrijde deel van Neder land. In opdracht van de Neder landse OD (Ordedienst) zonden ze berichten over Duitse troepen bewegingen en -concentraties en over opstellingen van geschut; vanaf de andere kant werd ook in formatie over wapendroppings in bezet gebied doorgegeven. Het is een relatief onbekend ver- zetsverhaal, dat zich afspeelde in het huidige, drukbezochte mu seum Hermitage, de Amsterdam se dependance van het beroemde Russische museum. Van het ver haal was het museum tot voor kort zelf ook niet op de hoogte; „tot een gepensioneerde amateur onderzoeker en een nabestaande aanklopten. Onderzoeker Paul Post en nabe staande Dick Hulsman doken in de dossiers bij het NIOD en het Nationaal Archief. Ze ontdekten dat de verzetsgroep was gevormd rond (oud)marinemensen, die el kaar in 1944 in Amsterdam tegen het lijf liepen. Maar na tien maanden zenden, ging het mis. Op 30 januari 1945 viel de Duitse Sicherheidsdienst (SD) binnen en arresteerde vijf mannen van de groep, onder wie Dirk 1 luisman, de huurder van het pand. De arrestaties werden stilgehouden, zodat de postende Duitsers nog een paar dagen lang aanbellende telegrafisten konden aanhouden. De leden van de groep werden overgebracht naar het beruchte Oranjehotel in Sche- veningen en later vervoerd naar het huis van bewaring aan de We teringschans te Amsterdam. Op 14 april 1945, drie weken voor de bevrijding, werd de groep man nen gefusilleerd, mogelijk als re presaille voor het opblazen van Duitse stellingen door het verzet óf als vergelding voor de moord op twee landwachters in Noord- Holland. Het zorgde ervoor dat de toen één jaar oude zoon van Dirk Huls man, Dick, opgroeide zonder va der. „Ik heb behoorlijk veel last ge had van dit verleden en het grote verdriet van mijn moeder", zegt hij, nu 70 jaar oud, vanuit het bui tenland. Het lichaam van zijn vader werd in juni 1945 gevonden in een mas sagraf in de duinen bij Haarlem en ligt nu op de Erebegraafplaats in Bloemendaal. De mannen van de verzetsgroep kregen later het Kruis van Verdienste. „Mijn moeder heeft mij veel ver teld over wat er gebeurd is, maar pas onlangs ben ik samen met Ik heb behoorlijk veel last gehad van dit verleden en het grote verdriet van mijn moeder Paul meer informatie gaan uitzoe ken." Zo kwamen ze ook bij de Hermi tage terecht. I Iet zendstation zat in een gebouw van de diaconie dat bij het Oudeliedenrusthuis (la ter Amstelhof) hoorde. In 2004 vertrokken de ouderen en nam de Hermitage de verschillende pan den over. Na de oorlog was er weinig aan dacht voor het verhaal van het zendstation. De Hermitage wist dan ook niets van de verzetsge- schiedenis van het pand. „Het was een verrassing voor ons, we hoorden er voor het eerst van toen Post contact met ons op nam", zegt Niko Bos, archivaris van de Hermitage. „Het is een inte ressant stukje van de geschiedenis van het pand." De drie mannen zijn op zoek ge gaan in het pand en hebben de bouwtekeningen erbij gepakt. Maar van de plek waar de zendap paratuur stond, is niets meer te zien. „Het is hier grondig ver bouwd." Het zendstation zat in de voormalige diaconie (welzijnsin- stelling van de kerk), aan de zij kant van het hoofdgebouw van de Hermitage. Nu is er de Hermitage voor Kinderen in gevestigd, waar kinderen kunstonderwijs krijgen en zelf kunnen schilderen. De stichting 4 en 5 mei Amster dam overwoog het pand volgende maand op te nemen in de Huizen van Verzet-route 2014, maar vond de tijd te kort en bewaart het ver haal nu voor een volgend jaar. „De geschiedenis van de verzetsgroep verdient voldoende ruimte", zegt een woordvoerster. Ondertussen zoeken Post en Huls man in archieven antwoord op de vraag of de groep met Dicks vader simpelweg werd 'uitgepeild' door de Duitsers of werd verraden. Hulsman: „Mijn moeder zei altijd dat ze zijn verraden." Ze denken daar inmiddels ook aanwijzingen voor te hebben. Post en Hulsman zouden graag een herdenkingsplaquette zien in het gebouw. De Hermitage gaat dat bespreken. ZATERDAG 19 APRIL 2014 Cruises per ms Rotterdam van de rederij Holland America Line. Boek nu en ontvang een drankenkaart t.w.v. 50 per persoon! Noorse Fjorden Geiranger Vanuit Rotterdam naar Bergen, Geiranger, Alesund en Eidfjord. NL-sprekende hostess! Passage Geirangerfjord en Hardangerfjord Vertrek: mei t/m september Zie: Kras.nl/fjorden Noorse Fjorden Flam Vanuit Rotterdam naar Oslo, Kristiansand, Stavangeren Flam. NL-sprekende hostess! Maak een treinrit over de Flam-spoorlijn Vertrek: mei t/m augustus Zie: Kras.nl/fjorden Baltische steden St. Petersburg Vanuit Rotterdam naar Kopenhagen, Tallinn, St. Petersburg (2 dagen), Helsinki, Stockholm Bezoek Rostock, Berlijn en de Hermitage Vertrek: 24 mei en 5 juli Zie: Kras.nl/37182 A Sigmtpre aj foxttlUttte Verzet in de Hermitage door Cyril Rosman De Hermitage in Amsterdam. Aan de zijkant zat in de oorlog een geheime zendpost. De plek is inmiddels verbouwd. foto Stuart Forster/HH Dick Hulsman Meer info Huizen van Verzet in Am sterdam: www.4en5meiamsterdam.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9