REIZEN 9 Wie werd twaalfde in Vlaanderen bij de zoektocht naar De Grootste Belg en bij de Walloniërs twintigste? Wie sierde ooit het biljet van 200 franc in België? En wie vond de saxofoon uit? Het antwoord op a\ die vragen is Adolphe Sax. Hij werd tweehonderd jaar geleden in Dinant geboren en dat willen alle Belgen graag weten. WAAR EN WAT Qnze Sax-reis begint niet in Di nant, de geboorteplaats van Adolphe Sax (1814-1894), maar in Brussel. Want waar kun je een reis in de voetsporen van Sax nou beter beginnen dan in het mim, het Muziekinstru- mentenmuseum in Brussel? Gevestigd in het voormalige Old England warenhuis, een prachtig art-nouveauge- bouw, is daar in dit gedenkjaar SAX200 een tentoonstelling gewijd aan het leven van Adolphe Sax. Ingedeeld aan de hand van vier thema's wordt een beeld geschetst van zowel de geniale muziekinstrumenten bouwer als de romanticus en zakenman die Sax was. Nooit eerder waren zo veel stukken, verbonden met het leven van Sax, samen in één museum te bezichtigen. Brussel is natuurlijk sowieso een bezoek waard. Loop bijvoorbeeld vanaf het Cen traal Station, een parel van modernisme van een andere Belgische genie, architect Victor Horta, door de gerenoveerde Horta en Ravenstein galerieën, naar het mim. Neem onderweg ook het BOZAR mee, voorheen het Paleis voor Schone Kunsten, dat Horta in 1928 in zijn Art Deco periode ontwierp en waar elk jaar de Koningin Eli sabeths edstrijd plaatsheeft. President Oba- ma hield er onlangs zijn Europa-speech. Vanaf Brussel is het anderhalf uur met de trein naar Dinant. Al lopend vanaf het sta tion, richting het groengrijze water van de Maas, begroeten 24 manshoge saxofoons ons op de Pont Général de Gaulle. Kunste naar Rafael Lopez Garcinuno heeft voor el ke EU-lidstaat (de overige vier staan elders de stad) een bekleding bedacht die het land voorstelt. Italië is Ferrari-rood, Honga rije kreeg de kleuren van Rubik's cube en de Portugezen moeten het doen met een wereldkaart die hen eraan herinnert dat ze ooit ontdekkingsreizigers waren. Dinants beroemdste zoon werd tweehon derd jaar geleden in de stad aan de Maas ge boren. Hoewel hij er slechts kort heeft ge woond, weerhield dat de Dinantenaren er niet van groots uit te pakken. Dinant is tijdens de Eerste Wereldoorlog zó gebombardeerd dat er nauwelijks een ge bouw is blijven staan. Ook het geboorte huis van Sax in wat destijds de Rue Neuve was, moest eraan geloven. Maar nu staat op dezelfde plek, in de Rue Sax, het Maison Adolphe Sax. Het is van verre gemakkelijk te herkennen aan het bankje voor de deur met een zittend standbeeld van Adolphe Sax en het door hem uitgevonden instru ment. Binnen staan instrumenten opgesteld en kun je verschillende soorten muziek beluis teren. Ook is er een kopie te zien van zijn patent van 21 maart 1846, waarmee Sax de boeken in ging als officiële ontwerper van alle types saxofoon, van de kleine soprani- no tot een grote bourdon. Dat Sax geen ge brek aan zelfvertrouwen had, blijkt uit een van zijn uitspraken: 'Ik zal een jaar wach ten om dit patent aan te vragen. We zien wel of in die tussentijd iemand een echte saxofoon gebouwd heeft.' Tegenover het stadhuis van Dinant heeft glaskunstenaar Bernard Tirtiaux een sculp tuur gemaakt dat een uit water oprijzende saxofoon voorstelt. Sinds 7 februari, toen het Sax-jaar startte, tot 6 november, de 200ste verjaardag van Sax, zal het hart van het instrument druppel voor druppel vollo pen met een koperkleurige vloeistof. Rond de geboortedag zullen musici uit 39 landen van alle continenten strijden tijdens de zes de internationale wedstrijd Adolphe Sax, een van de hoogtepunten van het gedenk jaar. Een ander eerbetoon aan Sax koppelt de musicus aan een van België's beroemdste uitingen, de striptekening. Dertig teke naars hebben de uitdaging aanvaard Sax' le ven met humor of poëzie te verbeelden, waarmee nu de etalages van gesloten win kels zijn opgefleurd. In de Jardin de Fiorine, een restaurant met tuin aan de Maas, drinken we aan het be gin van de avond een Leffe uit het typische glas. Een stijlvolle afsluiter van ons bezoek, want net als met Sax voelt Dinant zich ook met dit (bijna-)stadseigen bier verbonden. Dinant Dinant ligt op 275 kilometer van Utrecht. De trein doet er met een overstap op Brus sel Centraal vier uur en een kwar tier over, info op www.nshispeed.nl. Door de ligging aan de Maas is Dinant ook per schip bereikbaar. Meer info over België, Brussel en Dinant op: www.belgie-toeris- me.nl; www.visit- brussels.be; www.dinant-touris- me.com. Overige websites: www.mim.be; www.sax200.be; www.sax.di- nant.be; www.jar- dindefiorine.be ZATERDAG 19 APRIL 2014 door Joost Brantjes Foto boven: Het standbeeld van Adolphe Sax in Dinant. foto Jean-Paul Remy Links: Striptekeningen fleuren de Rue Grande in Dinant op. foto Joost Brantjes Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 97