REIZEN 7 Kaffee mit Kuchen en Bier mit Bratwurst zijn gemeengoed in winkelstad Düsseldorf. Maar er zijn ook 'dansende' flats en een Japanse wijk. Duitslands zevende stad heeft veel gezichten. Ook de cultuurliefhebber kan er gerust naartoe. Eerst winkelen. Daarna een grote pul Schlüssel-Altbier op een ter ras. Of Kaffee mit Kuchen. Ook de bekende Bratwurst, Zwiebel- fleisch en Schweinemedaillons staan op het menu in de donker bruine kroegen in de Altstadt van Düsseldorf. Rijen statafels vormen hier samen één grote langgerekte bar. Met dat imago wordt de invloed van zo'n zevenduizend Japanse inwoners in deze winkelstad vaak over het hoofd gezien. Toch heeft Düsseldorf een heus Little To kio. Een wijk met eigen restaurants, gespe cialiseerde shops en een prestigieus Azia tisch hotel: Nikko. Verwacht geen sfeervol pittoresk wijkje, zoals Chinatown in New York. Little Tokio is zakelijk en efficiënt. Dat de zevende stad van de Bondsrepu bliek veel gezichten heeft, is goed te zien vanuit de Rheinturm. Deze circa 240 me ter hoge televisietoren heeft een draaiend restaurant en panoramadek op 170 meter. Eenmaal boven via de lift, ontvouwen par ken, promenades en pleinen zich hier als een groene, 'levende' landkaart. De toren staat niet ver van de Rijnpromena de. We wandelen erheen vanaf de Altstadt. Gewoon de rivier volgen. Dan kom je van zelf langs de oude verdedigingswerken (ka zematten), met véél terrassen. Wel wat groot en massaal. Maar het schitterende uit zicht op de rivier en de skyline van het stadsdeel Oberkassei maken veel goed. Bo vendien serveren ze heerlijke Flammku- chen, een soort pizza. Oók erg groot trou wens. Natuurlijk zijn hier boottochten te maken, onder meer richting Medienhafen. Een nieuw ontwikkelde en bijzondere tren dy wijk rondom de Rheinturm. Medienhafen is een regelrechte tegenpool van de traditionele Altstadt. In de ultramo derne/soms 'dansende' architectuur van onder anderen Frank O. Gehry, zitten me diabedrijven en moderne restaurants. Zelfs het trottoir volgt de zacht glooiende lijnen van de gebouwen. Zoals de naam Medien hafen doet vermoeden, is er een haven in deze opvallend rustige wijk. Op de achter grond klinkt hier het stadse geruis als uit een andere wereld. Het openbaar vervoer is prima. Met de Düsseldorf WelcomeCard kun je voordelig overal naartoe. Naar een van de vele musea bijvoorbeeld. Gewijd aan Goethe of Elvis Presley, aan mosterd of keramiek. De grote Kunstsammlung K20 Nord- rhein-Westfalen zit in een imposant mo dern gebouw. De perfecte omgeving voor Picasso, Matisse, Mondriaan en Andy War hol. De Kunsthalle ligt er pal tegenover, met vlakbij een park om even bij te komen. Het scheepvaartmuseum zit in de schattig kleine Schlossturm aan de Rijnpromenade, omgeven door terrassen, banken en plata nen. Jongeren hangen er rond op de kade. Een leuke opmaat naar het wat hippere stadsdeel Carlstadt iets verderop, met tallo ze kleine galerieën. Daar is de sfeer veel los ser dan in de stijvere museumkastelen Ben- rath, Jagerhof en Barbarossa Kaiserswerth. En dan ineens sta je voor het geboortehuis van Heinrich Heine (1797-1856), aan de Bol- kerstrasse in de Altstadt. Heel passend zit er nu een boekhandel in het fraaie pand. Concertzaal de Tonhalle blaast je echt om ver: dit voormalig planetarium heeft een in drukwekkende koepel van 38 meter door snee en 2.000 zitplaatsen. De Japanse tuin aan de Kaiserswerther Strasse, iets buiten het centrum, is daarentegen aan de kleine kant. Maar ach, wie natuur zoekt, moet ei genlijk niet naar een stad. Dus strijken we lekker neer op een terras je. En vergapen we ons aan het veelal oude re, opgedofte publiek dat scharrelt langs de chique modewinkels op de Köningsallee. De boulevard waar merken als Gucci, Ver sace, Armani en Bulgari over elkaar heen buitelen. Waar bij de ingang een bewaker staat in onberispelijk pak die de deur voor je opent. Betaalbaarder is de nabijgelegen Schadowstrasse en omgeving. Logeren kan in Düsseldorf in alle prijsklas sen. Maar wie iets a la de Köningsallee wil, kan vlakbij terecht in het exclusieve Steigenburger Parkhotel. Daar wordt in de serre zeer correct thee met taart geserveerd door obers in witte jas. Wat betreft eten, zeg het maar. Bij eetcafé Libanon Exclusiv in de Altstadt bijvoor beeld serveert de ober met liefde een grote waterpijp tijdens de lunch. En wie zin en tijd heeft, moet aanwippen bij zo'n Japanse supermarkt in de buurt van de Immer- mannstrasse. Geen idee wat ze hier verko pen. In ieder geval geen Bier en Bratwurst. Een van de vele werelden in Düsseldorf. DUITSLAND Düsseldorf WAAR EN WAT ZATERDAG 19 APRIL 2014 door Anja van den Akker KIMONO'S. DANSENDÉ FLAT Düsseldorf ligt op circa 200 kilome ter afstand van Utrecht. Vanuit Utrecht en Amsterdam Cen traal gaat een rechtstreekse trein. De reistijd vanaf Utrecht be draagt een uur en drie kwartier. Wie vroeg boekt, reist het goedkoopst. In het centrum mo gen alleen auto's rmet een groene milieusticker (te koop via ANWB ofGWK). Met de Düsseldorf WelcomeCard a 9,50 euro kun je een dag met het openbaar vervoer reizen en krijg je korting in musea en attracties. Te koop bij de VW, hotels en Rhein- bahn verkooppun ten. Het openbaar ver voer is uitstekend. Er is een metro en een luchthaven. Alleen al in de Alt stadt zijn 260 bar retjes en restau rants met terras. Speciale feestda gen: 1 mei (Dag van de arbeid), 3 oktober (Dag van de Duitse een heid). Ook alle ka tholieke feesten worden gevierd. Meer info op www.germany.tra- vel.nl of duessel- dorf-tourismus.de. Medienhafen is een nieuw en trendy stadsdeel in winkel stad Düsseldorf, gelegen rond de televisietoren Rheinturm. foto Anja van den Akker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 95