REIZEN 5 i EKg Een badplaats is er- vrij naar Aan de kust van Bl0f- om lekker luierend te genieten van zon, zee, strand en verse vis. Maar waarom zou je het daarbij laten als de plek ook uitnodigt tot culturele en sportieve activiteit? Zoals in Knokke- Heist. immtgfiilMi pV.fo j 4 -» WAAR EN WAT Lieve Noë heeft achter haar Toyota Pajero een wagon gehangen die een beetje op de koninklijke bus van Beatrix lijkt. Haar Pajero-trein biedt in juli en augustus zomer- tochten aan in Knokke-Heist. Naast Lieve zit Marc Delatere, met een microfoon voor uitleg aan de 24 passa giers in de wagon. Hij is een 60-jarige inter nist die op vrijwillige basis enthousiast ver telt over de gemeente die hem zo dierbaar is. Onze tocht leidt via de dure winkels van de Zoutelaan en de Place M'As-tu Vu (het Heb-je-me-gezien Plein) - waar champagne- merk Pommery de witte terrasstoelen spon sort - naar de Boslaan, met zijn kapitale vil la's. Die zijn, op één uitzondering na, ge bouwd in identieke stijl: witte muren en ro de dakpannen. Zelfs de maximale hoek van het dak is gebonden aan eisen. Delatere vertelt over het ontstaan van Knok ke-Heist als badplaats. Dat de adellijke Lip pens-familie goed was in langetermijnden- ken en haar 1.000 hectare grond aan het ein de van de negentiende eeuw geschikt maak te voor toerisme. Daarbij was de blik op En geland gericht en dat zie je terug in de vil la's in cottagestijl, aan lommerrijke lanen. Maar ook aan de Royal Zoute Golf Club, een achttien holes golfcourse op een enorme lap grond, en aan de Royal Zoute Tennis Club, ooit met honderd tennisbanen. De familie heeft nog altijd grip op de fusiegemeente; graaf Leopold Lippens is al meer dan dertig jaar de burgemeester van Knokke-Heist. Het agrarisch achterland van Knokke-Heist verschilt enorm van de mondaine stranden. We stoppen bij Hoeve Hazegras voor een ijs je, want bij de zomertochten wordt ook aan de inwendige mens gedacht. In de tuin ge nieten we onder een strakblauwe hemel van de koude traktatie én van het weidse land schap, met tarwe- en maisvelden. Dan gaan we naar Ramskapelle, waar we het For Freedom Museum bezoeken. Het museum, gesticht als dank voor de bevrij ders, zetelt in het stadhuis. Op de binnen plaats drinken we koffie naast een neerge haalde Messerschmitt. In de museumwinkel ligt, heel opmerkelijk, Hitler's Mein Kampf. Anders dan in Knokke zijn in Heist de hui zen klein. Ze staan dicht op de weg. Hoewel de fusiegemeente zich naar buiten toe als 'één' presenteert, spreek je nog altijd van Heistenaars en Knokkenaren. Waar de eer sten vroeger hun geld op zee verdienden met visserij, verdiende Knokke het geld met landbouw. De mannen in Heist werken nu vooral in de haven van Zeebrugge. Nu we de geschiedenis van Knokke-Heist weten, wordt het tijd voor wat meer actie. Frank Vanleenhove is daar de aangewezen man voor. De voormalig Belgisch surfkam- pioen is eigenaar van Lakeside Paradise, een sportcomplex in Balinese stijl aan het Dui- nenwatermeer. We gaan wakeboarden, een sport waarbij je op een board via een kabel rondes van een kilometer over het meer maakt. Met een wetsuit en zwemvest aan en een helm op sta ik - na een korte uitleg op de startplek - half in het water op borstels. Plots word ik met een ruk het meer opge trokken. Maar eventjes houd ik het handvat vast. Het ziet er weinig cool uit. Bij poging twee lukt het al een halve ronde. En bij de derde keer slaag ik erin het hele parcours af te leggen, nog ontspannen ook. Amper opgedroogd, worden we al meegeno men naar het Lekkerbekstrand. Daar is het Surfers Paradise gevestigd. Het clubhuis is ingericht met parafernalia, spullen die Van leenhove op zijn surfreizen vanuit alle hoe ken ter wereld liet verschepen. We zien boomstammen uit Costa Rica, lampen uit Peru, houtsnijwerk uit Tahiti. In het Surfers Paradise kun je les nemen in kite-, wind- of golfsurfen. Op het strand wordt geoefend door kinderen vanaf 8 jaar. Ze hebben een surfcamp. Boven de zee zweven surfers, han gend aan hun kite, metershoog boven de gol ven. Wie dat allemaal een beetje te avon tuurlijk vindt, kan ook Suppen (stand up paddle), waarbij je staande op een surfboard roeit, om zo al je spiergroepen te gebruiken. Wij gebruiken ons laatste restje spierkracht om over de Zeedijk terug te fietsen naar het centrum. Voor een pintje Jupiler in Monico, een café zoals je ze alleen in België vindt. ZATERDAG 19 APRIL 2014 •-.v.y- jsgs-s; V y 'i 1 Knokke-Heist Knokke-Heist ligt op 217 kilometer van Utrecht. Met de trein doe je daar on geveer vier uur over (www.hispeed.nl). Meer informatie over Vlaanderen in het algemeen op www.toerismevlaan- deren.nl. Informatie over Knokke-Heist op www.knokke- heist.info. Overige websites: www.forfreedom- museum.be; www.sincfala.be; www.surfersparadi- se.be. door Joost Brantjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 93