'Door Sotsji gaan we niet vaker schaatsen' auping Afperser van tiener wil geen uitlevering 6 BINNENLAND plaza Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) INTERVIEW Dat zegt Koen Breedveld, sportso- cioloog en directeur van het Muiier Instituut, dat onderzoek doet naar sport. De kersverse hoogleraar sportsociologie sprak deze week zijn oratie uit op de Radboud Universiteit in Nijme gen. „Dat sporten gezond is, wis ten we altijd wel", zegt hij. „Maar het besef dringt door dat sport ook breder ingezet kan worden." Hij noemt de bestrijding vdn vroegtijdige schooluitval, en van criminaliteit door het plaatsen van een Cruyff Court. „Om nog maar te zwijgen over de aanpak van overgewicht bij kinderen." Als sportonderzoeker heeft Breed veld het druk met alle vragen die beleidsmakers stellen. „Meer men sen laten sporten, is niet meer een leuke bijkomstigheid, maar een ambitie." 1 loe sportief is de Nederlander? „Ongeveer twee derde van ons doet weieens aan sport. Daarmee staat Nederland internationaal in de top 5. Bovendien is er geen land waar meer mensen lid zijn van een sportvereniging, of waar men nog meer tevreden is met de sportfaciliteiten. Maar we zijn geen fanatieke sporters. Er zijn nog altijd acht miljoen mensen die niet elke week sporten. En als je kijkt naar de sportdeelname van specifieke groepen, zoals al lochtonen, ouderen en lageropge leiden, is het duidelijk dat er nog veel te winnen valt." Spelen topsporters daarin een rol? „Het is enorm inspirerend om als Topsportsucces geeft hoogstens korte impuls aan sportdeelname amateursporter in de schaduw te staan van een topsporter. Bijna ie dereen heeft behoefte aan een held. Topsporters gaan regelmatig bij amateurverenigingen op be zoek. De pers rukt dan uit, en de plaatselijke wethouder komt met zijn gezicht in de krant. Dat is leuk voor hem, en hij zal sneller investeren in lokale sport. Maar het is niet zo dat door successen van Nederlandse topsporters op eens meer mensen diezelfde sport gaan beoefenen." Sotsji, met 24 Nederlandse plakken, leverde niets op voor het schaatsen? „Mensen gaan niet opeens mas saal het ijs op. Dat wordt wel vaak opgevoerd als argument voor in vesteringen in de topsport. On langs nog, door Gerard Dielessen, directeur van de Nederlandse sportkoepel NOC*NSF. Topsport succes geeft hoogstens een korte impuls aan de deelname. Verge lijk het met een steen in een sloot gooien. De kringen in het water zijn zo weer verdwenen." NOC*NSF wil dat Nederland bij de tien succesvolste sportlanden hoort. Goede zaak? „Als het ten koste gaat van breed tesport, zeg ik nee. Of dat zo is, moet de toekomst uitwijzen. Het is goed dat er nu wordt nagedacht over investeringen in topsport. Bij komstigheid is wel dat bijvoor beeld basketbal en volleybal daar door minder geld krijgen. Basket bal is populair onder allochtonen in grote steden, volleybal onder kinderen. De vraag is of je niet juist daarin moet investeren." Intussen heeft minder dan de helft van de basisscholen een gymleraar. „Kinderen die het enthousiasme voor sport meekrijgen van hun ouders, vinden hun weg ook zon der goede gymleraar. Maar veel kinderen komen uit andere gezin nen, waar gerookt en gedronken wordt. Ook deze kinderen moe ten het vertrouwen winnen om te bewegen. Zo niet, dan halen ze dat later nooit meer in. Met alle gevolgen van dien." Eem iClAs&tM, of maat (tot €4(9,- voordzet) E&k. kterltjlc (tot €tOOj- \rovroUei) Bcm, of) jou afye^te^mai (tot 500 - Dé winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. 2' PAASDAG GEOPEND, kijk voor onze koopzondagen op www.auping.nl „Hij is een Nederlander en hij wil volgens het Nederlandse systeem worden berecht. Niemand zit te wachten op uitlevering aan een vreemd land", zei zijn advocaat Christian van Dijk gisteren. Aydin C. zou de 15-jarige Canade se tot zelfmoord hebben gedreven door haar af te persen met beel den waarop ze uit de kleren ging. De Canadese politie verdenkt hem van afpersing, kinderlokken via internet, bedreiging of stal king, het bezit van kinderporno met het doel die te verspreiden. Van Dijk vertelde gisteren dat zijn cliënt in januari is aangehou den op een vakantiepark in Oister- wijk. Canada heeft aangekondigd om uitlevering te vragen, maar een officieel verzoek is er nog niet, aldus Van Dijk. Hij kent de exacte beschuldigingen nog niet en weet niet of Aydin C. ook wordt verdacht van betrokken heid bij de dood van Amanda Todd. Volgens het Nederlandse Open baar Ministerie (OM) heeft de ver dachte niet alleen minderjarige meisjes, maar ook volwassen man nen afgeperst nadat die seksuele handelingen hadden verricht voor de webcam. De meeste slachtoffers komen uit Nederland, maar verder worden ook Canada, Engeland, de VS en Noorwegen genoemd. Van Dijk benadrukte dat het de man te doen was om de afper sing. „In mijn optiek gaat het niet om een pedofiel." Op advies van de advocaat beroept Aydin C. zich op zijn zwijgrecht. KOEN BREEDVELD door Mathijs Noij NIJMEGEN - Dat Nederlanders na het succes in Sotsji massaal de schaatsen hebben ondergebonden, is een groot misverstand. Toen Pie- ter van den Hoogenband en Inge de Bruijn hun grootste successen boekten, zochten we ook niet op eens ons plaatselijke zwembad op. Koen Breedveld foto HH Koen Breedveld Ontwerp Auping Essential: kohier wilms k Geldt in de actieperiode van 15 maart t/m 27 april 2014. Vraag naar de voorwaarden in de winkel of kijk op Auping.nl/voorjaarsactie UTRECHT - De 35-jarige Aydin C., die wordt verdacht van afpersing van de Canadese tiener Amanda Todd, zal zich verzetten tegen uitle vering aan Canada.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8