Eieren en hazen Fiets-voetveer moet blijven Hoek kampioen in hoofdklasse B Vlissinger verdacht van miljoenenfraude 24 SPECTRUM Pasen 2008 beschilderde ik een paar eieren en gebruikte daarbij watervaste Oost-Indische inkt. Dat is een gewoonte die ik heb. Pasen viel vroeg dat jaar, op 23 maart. Dat Pasen steeds op een ander tijdstip wordt gevierd ligt aan de maan. De ma nier om een Paasdag vast te stellen werd bepaald op het Concilie van Nicea in het jaar 325. Toen werd gedecreteerd dat Paas zondag moest vallen op de eerste zon dag na de volle maan die na of op de len te-equinox verscheen. En om het nog een beetje moeilijker te maken besloot men dat deze equinox altijd op 21 maart moet vallen, terwijl er toch sprake is van jaarlijkse kleine verschuivingen. Het be tekent dat we morgen Pasen hebben, want op 19 maart hadden we volle maan. Pasen 2008 was het koud. In Vlissingen lag zelfs bijna tien centimeter sneeuw. We hadden medelijden met de Paastoe- risten, vooral met de kampeerders, want die dachten: Aha, Pasen! Dat betekent lente! Door de sneeuw leek het toen ech ter eerder op Kerstmis, maar dat kwam ook omdat winkels en supermarkten zo veel heerlijkheden verkochten. Pasen wordt, net als Kerstmis, steeds meer een eetfeest. Dat eieren vooral iets met Pa sen te maken hebben, komt omdat het een erg oud feest is. In een Engels boek uit de achtste eeuw legt de Eerwaarde Bede uit dat de term Easter (Pasen) uit het Angel Saksisch komt en dat het woord verwijst naar de naam van een go din die in veel gebieden werd vereerd. Haar naam was Eostre of afleidingen daarvan. Haar feest werd elk jaar gevierd als het lentelicht toenam. Er werd dan gedanst en men waste zich in een beek om zich te verjongen. Het is daarom niet verwonderlijk dat de kerk ook in haar li turgie van de stikdonkere Paasnacht een water- en lichtceremonie invoerde waar bij zich. Dit dier huppelt in allerlei, dik wijls komische gedaanten in de paastijd rond. Op zijn rug draagt hij dan dikwijls een mand met eieren. Eieren zijn op zich wonderlijke dingen, in veel cultu ren symbolen van nieuw leven. Daarom verdienen ze het wel eens om beschil derd en versierd te worden. Ik heb niet veel op met chocolade eieren, want die zijn dikwijls hol. Waar het verstoppen van eieren van daan komt, weet ik niet, misschien om het feest een beetje spannender te ma ken. In 2008 zijn veel paaseieren, omdat ze in de sneeuw waren verstopt, niet te ruggevonden. bij Christus licht werd genoemd en al dus driemaal in een oplopende toon hoogte werd toegezongen. Op Walcheren had de godin Nehalennia, waarvan ik vermoed dat de eerste twee letters (ne) Keltisch zijn voor heilig, op haar altaren dikwijls een hond als metge zel. De godin Eostre had altijd een haas U/jü u VIDEO VAN DE WEEK HSV Hoek grijpt titel in hoofdklasse UW MENING 514 reacties Mijn kind krijgt geen druppel drank zolang hij of zij geen 18 is EENS g 35% ONEENS 65% Er moet een fiets-voetveer blijven op de Westerschelde, tussen Vlissingen en Breskens. Dat vinden gebruikers van de veerdienst, Provinciale Staten én het dagelijks provinciebestuur. Veolia, de huidige exploitant van het fiets-voet- veer, zegt na 31 december alleen door te willen als er minimaal 1,7 miljoen eu ro extra geld van de provincie komt voor het onderhoud van de schepen. Andere gegadigden hebben zich niet ge meld op de openbare aanbesteding voor exploitatie van de veerdienst. De provincie wil Veolia geen extra geld ge ven en zoekt een andere oplossing. Voetbalclub Hoek is vorige week zater dag kampioen geworden in de hoofd klasse B. De ploeg won met 1-3 van Achilles Veen en omdat concurrerende clubs punten lieten liggen, kreeg Hoek een voorsprong die door de anderen niet meer in te halen is. Door de over winning speelt Hoek volgend seizoen, na drie seizoenen afwezigheid, weer in de topklasse. Deze begint op 23 augus tus. Na de overwinning zaterdag was het feest, eerst in Veen en 's avonds in Hoek. De winnaars werden in een open bus door het dorp gereden. Twee directeuren van een medisch la boratorium zijn dinsdag opgepakt door de fiscale opsporingsdienst Fiod. De verdachten zijn een man van 74 uit Vlissingen en een man van 69 uit de omgeving van Utrecht. Ze worden er van verdacht zorgverzekeraars voor mil joenen euro's te hebben opgelicht. Tus sen 2007 en nu hebben de verdachten 9,5 miljoen euro ontvangen van zorg verzekeraars, na het declareren van bloedonderzoek. De Fiod denkt dat de declaraties vervalst zijn. De administra tie, de bankrekeningen, een auto en een camper zijn in beslag genomen. MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Politie geeft spoor Middelburg vrij 2. Arrestatieteam treft lege woning in Vlissingen na meldingluide knal' 3. Automobilist gewond door onge val A58 4. PZC Baby: al 4000 stemmen 5. Peter van Liere na jaar nog steeds vermist Man dood bij tweede aanslag Een 68-jarige man uit Steenbergen is maan dagochtend voor zijn huis neergeschoten. Hij overleed later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De dader is spoorloos. De man was eerder dit jaar ook al in zijn straat beschoten. Toen raakte hij lichtgewond. Ook toen is er geen dader opgespoord. Minder bezuiniging op zorg Zoektocht vrouwen gestaakt Het kabinet bezuinigt in 2015 360 miljoen eu ro minder op de langdurige zorg dan eerst het plan was. Dat is gunstig voor de dagbeste ding voor ouderen en gehandicapten, thuis zorg, jeugdzorg en voor ouderen in verzor gingshuizen. Toch blijft er fors bezuinigd worden en blijven er zorgen daarover. De actieve zoektocht naar de twee vermiste Nederlandse vrouwen in Panama is gestaakt. Het gebied waar de twee vrouwen zijn ver dwenen, is helemaal afgezocht en er zijn geen sporen gevonden. Het onderzoek van justitie in Panama en de politie in Nederland naar de verdwijning gaat wel door. www.pzc.ril/video IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 88