Kritische consument is goud waard De vraag naar 'kritieke grondstoffen' stijgt snel. De consument moet meer van zich laten horen. SPECTRUM 17 WMi er tegelijk voor dat Nederland in Euro pa niet langer een buitenbeentje is op dit terrein. De Regeling dienstverlening aan huis alleen voor de publiek gefinancierde dienstverlening afschaffen, zoals de commissie-Kalsbeek voorstelt, schept een nieuw juridisch monstrum. Je kunt geen speciaal sociaal recht voor werknemers in de huishoudelij ke sector houden. Gemeenten zullen dan opnieuw sluipwegen bewandelen om goedkoper uit te zijn. Bovendien wordt nog steeds niet voldaan aan de internationale verplichtingen, want de discriminatie van dit vrouwen werk blijft bestaan. Die wettelijke uitzonderingspositie van huishoudelijk werk bij particulie ren moet weg. Verdwijnt daarmee de 'zwarte werkster' of het informele cir cuit van de persoonlijke dienstverle ning? Verbetert de positie van alle werkenden in deze sector? Nee, daar voor is meer nodig. Dat kost tijd en geld. Allerlei Europese landen kennen suc cesvolle regelingen: gesubsidieerde dienstencheques, vormen van fiscale stimulansen of een combinatie van beide. Nederland kan daar zijn voor deel mee doen. Rapporten met onderzoeken en door rekeningen te over, die van de com missie-Kalsbeek als meest recente. Af hankelijk van de vormgeving kost het tussen de half en de anderhalf mil jard, al dan niet gefaseerd in te voe ren. De bal ligt nu weer bij het kabinet. Dat moet binnenkort een standpunt in nemen en overleggen met sociale partners. Zouden ze het aandurven een eind te maken aan deze vorm van vrouwendiscriminatie? Anders zullen nieuwe juridische procedures volgen. Wordt vervolgd. Tot de wettelijk gelegitimeerde maar feitelijk verboden discriminatie van huishoudelijk personeel is uitgeban nen, kunt u natuurlijk zelf wel een werkster of thuishulp inhuren die de zelfde rechten heeft als alle andere werknemers. Dat helpt alvast bij de uitbanning van vrouwendiscrimina tie, want dat is toch niet meer van de ze tijd? e economische groei van China, opkomende economieën, de Vere nigde Staten en (sinds kort weer) de Europese Unie, inclusief Nederland, is niet al leen goed nieuws. Door die groei dreigt op steeds kortere termijn een tekort aan grondstoffen te ontstaan. Volgens onderzoek leeft over vijftien jaar 8o procent van de wereldwijde middenklasse in Azië en Afrika en is die klasse gegroeid van de huidige twee naar vijf miljard mensen. Die middenklasse wil ook graag in au to's rijden en de nieuwste technologie gebruiken. Al die mensen die een luxe leven nastreven, zorgen voor een enorme toename van het grondstof fenverbruik. De grondstoffen die we gebruiken voor luxe goederen komen oorspronkelijk uit landen waar een grotere kans is op politieke instabili teit en milieuschade. We kunnen daar ontzettend last van krijgen. Denk aan prijsstijgingen, denk aan conflicten. De jacht op grondstoffen is al een tijd geopend en heeft grote gevolgen. In de burgeroorlog in de Democratische Republiek Congo draait het om de handel in mineralen en China en Ja pan vechten een conflict uit over grondstofrijke eilanden. China heeft de export van grondstoffen naar Japan al eens stopgezet, waardoor de prijzen van elektronische apparaten als mo biele telefoons en televisies omhoog schoten. Steeds vaker bereiken ons be richten over conflicten in mijnen, slechte arbeidsomstandigheden en schendingen van mensenrechten en milieu in (vooral) het grondstofrijke Afrika. Daar maak ik me ernstig zor gen over. Juist consumenten in Nederland en andere Europese landen kunnen iets doen aan dit probleem door te streven naar meer openheid van informatie. Voor grondstoffen die we gebruiken in smartphones, auto's, zonnepane len, horloges en camera's is Europa af hankelijk van de rest van de wereld. De EU en Nederland bestempelen de ze grondstoffen vaak als 'kritiek'. De kritieke grondstof indium zit bijvoor beeld in LCD-beeldschermen en tou- chscreens. Ook goud wordt betiteld als kritiek. Het zit onder andere in smartphones en wasmachines. De misstanden voor mens en milieu vin den (indirect) plaats voor bovenstaan de producten. Gelukkig is er sprake van beginnende openheid: recent is in de VS een wet aangenomen die bedrijven verbiedt om op de Amerikaanse markt produc ten aan te bieden waar 'conflictmateri alen' in zitten uit Congo. Ook in Euro pa worden zulke initiatieven onderno men. Bedrijven moeten aan steeds strenge re eisen voldoen. Overheden rapporte ren frequenter wat zij ontvangen en y betalen voor metalen en mineralen. Er wordt dus al meer informatie open- baargemaakt, maar het is vaak (te) vrij willig en helaas is veel info nog steeds niet publiek. Zo houden veel produ- 4 centen van smartphones achter uit welke grondstoffen hun mobieltjes be staan en waar deze vandaan komen. De consument kan openheid aanja gen op ten minste twee manieren. Ten eerste: iedereen kan door de toe genomen informatie zelf steeds mak kelijker producten 'checken'. Er be staan lijstjes waarop je kunt zien hoe conflictvrij producten zijn. De Ameri kaanse ngo Enough heeft bijvoor- A beeld in 2012 een ranking gepubliceerd van elektronicabedrijven waar Intel, HP en Philips goed uitkwamen, maar Nintendo, HTC en Nikon slecht scoorden. Hou als consument dus re kening met openbare lijsten waar pro ducten en bedrijven worden beoor deeld. Ten tweede: consumenten moeten de winkels en topmerken actiever bevra gen over de oorsprong van producten. Wanneer consumenten steeds kriti scher worden, moeten bedrijven en overheden hier wel serieus rekening mee houden. Klanten zijn cruciaal voor bedrijven. Zoals stemmers cru ciaal zijn voor politici. Hoe meer on dernemers worden uitgedaagd en be vraagd hoe belangrijker het voor hen wordt op een eerlijkere manier te pro duceren. Door actief op zoek te gaan naar de herkomst van producten kan de kritische consument (letterlijk) goud waard zijn. 66 Veel producenten van smartphones zeggen niet waar grondstoffen vandaan komen ZATERDAG 19 APRIL 2014 Ries Kamphof is onderzoeker bij NCDO, het Nederlandse kenniscentrum voor burger schap en inter nationale sa menwerking. Recent is zijn publicatie 'Grondstoffen' verschenen. Een uitleggend filmpje is te vin den op: www.ncdo.nl/ grondstoffen. door Ries Kamphof D reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 81