Logica SPECTRUM 13 Eelco van der Linden van 500.000 naar 430.000. Olifantenivoor is 1.500 euro per kilo waard; een neushoornhoorn 80.000 euro die mensen die de olifanten moeten beschermen naar behoren. Het is le vensgevaarlijk werk. Laten we voorko men dat slagtanden in containers ein digen/Anders heb je als internationa le gemeenschap straks niets meer om over te vergaderen. Ik zou willen op roepen een deel van dat conferentie- geld te besteden aan het inhuren van parkwa hters die echt het verschil ma ken." En daar komen bedreigingen als klimaat verandering en ontbossing bij. „Ik herinner me dat toen ik student was je in Arusha, toen nog geen toeris tische hoofdstad van Noord-Tanzania, 's ochtends en 's avonds nooit over straat kon zonder jas. Het was altijd koud, mistig en vochtig. Nu zie je de mensen in T-shirts lopen. Dat was toen onmogelijk. Als het in Arusha droger en warmer wordt, betekent dat dat er iets gaande is in het oerwoud achter de vulkaan Mount Meru. Het kappen van bossen is daar de oorzaak van, daar ben ik van overtuigd. Ieder een merkt die verandering. Het war mere weer is misschien best aange naam voor de mensen hier, maar de trend is verontrustend." En bij de beroemde krater Ngorongoro zie je ook de veranderingen, zegt u. „Daar heerste altijd koelte. Nu warmt het op. Daarnaast zie je er de proble men die ontstaan door een snel Vgf "IST" ebben we het dan weer niet be ll I grepen?" Ik kijk naar het lege I parkeerterrein bij het voetbal- H veld - ons veld - en dan naar iff Mmoeder, naast me. Die schudt het nog slaperige hoofd en bromt verontschuldi gend: „Ik heb er echt lang gestaan". Achter me klinkt een zucht van keeper Max, mijn zoon van 12, door de andere ouders liefdevol Steekèllenboergh genoemd. Maar ja, waar zijn die andere ouders? We gaan nu al enkele jaren naar het voetbal, maar le ren het kennelijk nooit. De regels die gelden voor het elkaar voorafgaand aan de wedstrijd treffen, blij ven ondoorgrondelijk. Vooral bij uitwedstrijden. Goed, ik vind het eigenlijk overdreven om twee uur voor aanvang van de wedstrijd te verzamelen als de autorit een klein half uur is. Vanwege mijn bed, werk of omdat mijn munitie voor Smalltalk op is. Ook zou ik liever wat meer car poolen, vooral in het voorjaar, als er ook door de week regelmatig ge speeld wordt. Maar poolen doen we niet. Ieder gaat met zijn eigen auto, ook omdat er vaak opa's of zussen meegaan, naast - meestal - beide ouders. Het is de etiquette, je beves tigt zo de solidariteit met 'i nostri', de onzen. We hechten niet alleen aan teamgeest, zo heb ik voor mezelf uitgemaakt, maar vooral ook aan clan geest. Voetbal is een bloedserieuze zaak in Italië, dus als ik hoor 'negen uur bij het veld', staat de Hollander er om 09.00 uur. Meest al alleen, want de anderen druppelen in de twintig minuten daarna binnen, zover je kunt druppelen met de auto. Ik ken de rekkelijkheid van tijd hier, maar voel me dan toch altijd een beetje in de ma ling genomen. Kwestie van genen. Dus ga je het ook ruim nemen. Vooral na die keer dat ik lang had moeten wachten op de rest, en een maal op de weg iedereen er met een noodgang van door ging. In de mist bovendien. Ik kende het te be zoeken veld niet en heb me toen echt opgewonden en - voorzichtig - het begrip logica te berde ge bracht. Ik kreeg, natuurlijk, gelijk, maar toch meer, zo voelde het, vanwege het buitenlan derschap. En nu staan we voor een leeg parkeerter rein. We waren wat laat, maar die paar mi nuten.... Ik realiseer me dat er vandaag iets speciaals was, waarvan wij niets wisten. Aan WhatsApp en internet doen ze hier niet, 'want we zien elkaar toch wel'. De laat ste updates krijg je namelijk bij langdurige andere smalltalksessies, zoals voor of na school, of na de training. Hier is ons zwakke punt. Ik gooi Max 's ochtends bij school uit de auto en na school springt hij er weer in. En het lukt me ge woon niet een half uur te wachten bij het douchen na afloop van een training, dus kom ik kort voor 'sluitingstijd', ook omdat bekend is dat Steekèllenboergh steevast de laatste is. Ik negeer het sys teem, ga losjes om met de regels van de clan. En dat blijft gevaarlijk in Italië. JOSEPH KITIA groeiende bevolking. Er worden zie kenhui/; gebouwd, mensen leven langer en gezonder. De mensen wil len ook koken en kappen overal hout. Dat leidt tot ontbossing en versnelde erosie. Ik zie het landschap verande ren. Buffels en olifanten worden on der de druk van de groeiende bevol king de krater ingejaagd waar ze niet horen. Met de komst van de buffels stijgt de onderlinge concurrentie tus sen de wilde dieren om te kunnen gra zen. Er zijn gevallen bekend waarbij buffels jonge gnoes hebben gedood zo dat die later geen concurrenten wor den. Het gevolg is dat de wildebees- ten weg trekken. Voor de leeuwen wa ren de wildebeesten een relatief mak kelijke prooi. Nu moeten de leeuwen buffels doden en dat loopt soms slecht af want buffels zijn erg sterk. Er zijn zo al leeuwen gedood. Zo zie je dat het allemaal in elkaar grijpt." U bent in de herfst van uw leven. Maakt de enormiteit en de complexiteit van dit alles u niet enorm pessimistisch „Nee, want het is nog niet te laat. Dit is een zaak van de hele wereld. Wij van onze kant moeten vooral voor educatie zorgen en de mensen laten begrijpen wat hier op het spel staat. Dat kost tijd. Maar iemand moet de stropers nu tegenhouden." ZATERDAG 19 APRIL 2014 stropers Joseph Kitia foto Bob van Huet Joseph Kitia werd in 1945 gebo ren nabij de Kilimanjaro in Tanza nia. In 1965 studeerde hij af aan de Uni versiteit van Cambridge. Hij was de eer ste opper- parkwachter van verschillen de natuurreser vaten in het noorden van Tanzania. Ook was hij hoofd docent aan het Mweka College of African Wildlife Management en sinds 1984 professioneel gids voor de belangrijke safaribedrij- ven. Hij is adviseur van de Tanzaniaan- se regering en van Brookfield Zoo in Chicago, medewerker aan pro gramma's van National Geograp hic en is specialist op het gebied van ecosystemen n Oost-Afrika. Kitia is oud-burgemeester van Usa River village in Tanzania en oprichter en directeur van een school voor arme kinderen. Hij is vader van negen kinderen. reageren? W spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77