Om aan de vraag naar ivoor tegemoet te komen, neemt de slachting onder olifanten en neushoorns door stropers dramatische vormen aan. 12 SPECTRUM buitenland Stropers doden elk jaar 25.000 olifanten en 1.000 neushoorns De neushoornpopulatie daalde in 40 jaar van 100.000 tot 25.000. Het aantal olifanten daalde In het Selous Reservaat in het zuiden van Tanzania daalde het aantal olifanten tussen 2007 en 2013 van 50.000 naar 13.000. Met dank aan de stro pers voor wie handel in ivoor niet alleen lucratiever blijkt dan die in drugs, maar ook beduidend minder riskant. Vaak krijgen ze alleen een boete die in geen verhouding staat tot de gemaakte winst op het ivoor. Joseph Kitia is voormalig opper- parkwachter van alle Noord-Tanzani- aanse natuurreservaten en heeft er ruim veertig jaar carrière opzitten. Met lede ogen ziet hij hoe criminele bendes een deel van zijn levenswerk te gronde richten. Tanzania heeft nog een extra reden te vrezen voor de ge volgen van de massale moordpartijen, want zonder olifanten en neushoorns kan de safari-industrie wel inpakken. En het land is daarvan voor een be langrijk deel economisch afhankelijk. Wereldleiders kwamen begin dit jaar in Londen bijeen om over het pro bleem te praten, maar de slachting gaat onverminderd door. „We kunnen ze niet aan", zegt Kitia over de niets en niemand meer ontziende stropers, vaak Somaliërs, die een steeds grotere bedreiging vormen voor de wildstand in Afrika. Kitia schudt het hoofd over de repliek van de Tanzaniaanse autori teiten dat ze doen wat ze kunnen. „Als je mensen opleidt om te zorgen voor dieren en planten moeten die in de eerste plaats voorkomen dat bo men worden omgezaagd en dieren ge dood. En dat dan vooral buiten kan tooruren. Want dat zijn de tijden waarop de stropers actief zijn." U wordt boos als u leest over weer een ontdekking van containers vol ivoor. „Ja, omdat er vaak over wordt bericht alsof het een succes is. Natuurlijk heeft de politie goed werk geleverd door het ivoor op te sporen. Maar ei genlijk is het dan al te laat. Onze parkwachters hebben gefaald. Want aar/ die in beslag genomen slagtanden of hoorns zat ooit een dier vast en dat is nu een rottend kadaver. Toen ik be gon, woonden de parkrangers in de natuurreservaten. Ze bleven ook lan gere periodes in de bush en waren goed bewapend. Niemand waagde het te gaan stropen. Nu wonen ze vaak in de stad. Vanuit Arusha rijden ze elke dag van en naar hun werk. Maar van uit een kantoor kun je geen neus hoorns beschermen." Een oorlog tegen stropers is geen werk voor ambtenaren, lijkt me. „Ons ministerie van Wildzaken is on derdeel van het ministerie an Defen sie. Je hebt op dit moi ent militairen nodig. Want de stropers gebruiken mi litaire wapens. Soms zijn ze zelfs zo brutaal dat ze van te voren plakkaten ophangen om de mensen te laten we ten dat ze gaan stropen. Niemand kan ze tegenhouden. Er worden miljoe- Vanuit een kantoor kun je geen neus hoorns beschermen nen verdiend aan het ivoor. Stropers zijn bereid heel ver te gaan om olifan ten en neushoorns te doden. Als je werkt voor he. ministerie van I 'efen- sie moet je je echter ook als zodanig gedragen. Dan ben je itair en moet je bereid zijn te vechten voor het le ven van bedreigde dieren." Wilt u een soort oorlog op de savanne „Als het nodig is, moet er gevochten worden. Je moet de stropers stoppen anders blijft er geen olifant meer over. De oorlog tegen degenen die onze die ren uitmoorden, heeft de hoogste prio riteit. Daarom steken we ook veel energie in educatie, om de inwoners van de dorpen rond het park bij dit probleem te betrekken. De bewoners zijn ons eerste schild. Ze krijgen nü 15 procent van het geld dat de toeristen aan parkentree betalen. Dat besef van het toeristische belang moet je verster ken. Er is altijd wel iemand in het dorp die handlanger van stropers is. Zoek diens villa, zou ik zeggen." Er zijn wereldwijd congressen over de strijd tegen stropers. „Internationale organisaties komen bij elkaar om te vergaderen over het probleem. Prima, maar er gaan onder tussen vele honderden miljoenen na in de illegale ivoorhandel en de parkwachter, de man die het moet voorkomen, heeft een salaris van 100 dollar. Wat verwacht je dan? Betaal Tij d voor oorlog tegen door Bob van Huët Joseph Kitia Jfik Afrikaanse olifanten foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76