SPECTRUM 11 Verenigingsleven Bij hockey wordt de derde helft uitgebreid gespeeld, terwijl dat bij atletiek veel minder is. van gezamenlijke sportbeoefening, het recreatieve aspect van sport bekij ken en het leveren van een goede sportprestatie geeft een zelfvoldaan gevoel en geeft een belangrijke bijdra ge aan het gevoel van eigenwaarde van mensen." Met deze definitie worden man en vrouw, jong en oud, links- en rechts- handig, kaal en behaard aan de sport gekoppeld. En die mensen leveren na tuurlijk ook een financiële bijdrage aan het Zeeuwse sportleven. Dat is de laatste geldstroom waaraan we een be drag willen hangen. De provincie le vert een klein miljoen, de gemeentes bijna 33 miljoen, zitten er bij de Zeeuwse sportverenigingen zelf ook miljoenen? De Nederlandse sportkoepel NOCNSF biedt het informatieboekje 'Sportvereniging en Financiën' aan. Daarin worden onder meer de diverse geldstromen in verenigingsverband in kaart gebracht. De drie belangrijkste bronnen van inkomsten zijn contribu ties, sponsoring en kantineopbreng sten. Hoewel een exact cijfer schier onmogelijk zal zijn, proberen we toch om aan die drie bronnen een Zeeuws bedrag te koppelen. De contributies. Om de opbrengst daarvan te berekenen, is het aantal le den van sportclubs nodig en het con tributiebedrag. Joost Hopmans, consu lent Sport en Bewegen bij de Zeeuw se sportkoepel SportZeeland, hoest in no time de Zeeuwse ledenaantallen per gemeente op. Het zijn gegevens uit 2012, maar grote verschillen tussen toen en nu mogen in de tussentijd niet verwacht worden. Hopmans komt tot een totaal van ruim 92.000 leden van een Zeeuwse sportclub. „Hier zitten niet de lid maatschappen van fitnesscentra en sportgroepen bij die niet zijn aange sloten bij een NOCNSF aangesloten bond." Die eerste groep zou best aan zienlijk kunnen zijn, dus daaraan zul len we straks nog aandacht besteden. Die tweede groep lijkt minder ge wicht in de schaal te leggen. Hoeveel zouden die 92.000 leden op jaarbasis aan contributie betalen? Om een overkoepelend contributiebedrag te vinden is van twintig Zeeuwse sportclubs het jaarbedrag gebruikt om tot een gemiddelde te komen. Daaruit is een bedrag van 147 euro ge rold. Per jaar cashen de Zeeuwse sportclubs aan contributie dus zo'n 13.524.000 euro. Het Zeeuwse vereni gingsleven kan in gezamenlijkheid dus een heus miljoenenbedrijf wor- den genoemd. Daar kunnen we de fit- nessers nog bij optellen. Uit de Sport- monitor van Zeeland blijkt dat twin tig procent van de bevolking in 2013 heeft gefitnest. Dat zijn zo'n 76.000 sporters. Uitgaande van een schappe lijke 30 euro per maand voor een lid maatschap levert dat ook 2,7 miljoen euro op jaarbasis op. De kantineomzet en sponsorinkom sten zijn moeilijk te achterhalen, ver telt Dick Zeegers. Hij is directeur van de Stichting Waarborgfonds Sport (SWS). De landelijke trend is dat die inkomsten teruglopen, bleek vorig jaar uit SWS-onderzoek. Volgens de stichting wordt de laatste jaren min der geld uitgegeven in de kantines en dragen sponsors minder bij. „Maar exacte cijfers zijn lastig te geven", zegt Zeegers. „Je hebt verenigingen met vijf leden en verenigingen met vijfduizend le den. Je hebt een sport als hockey waar bij de derde helft uitgebreid gespeeld wordt, terwijl dat bij bijvoorbeeld atle tiek veel minder is. Dat is een ander type sporter. Het enige cijfer waaraan ik me durf te wagen is dat een voetbal club met driehonderd leden een bru to kantineomzet van 30.000 a 40.000 euro draait. Maar dat blijft nattevinger- werk." Laten we toch 's voorzichtig rekenen met dat getal. 30.000 euro voor 300 le den. Dat is too euro per lid. Stel dat er zo'n 15.000 voetballers in de provincie zijn, dan kom je toch meteen op een bedrag van anderhalf miljoen provin- ciebreed uit als kantineomzet. Aan de sponsorinkomsten durft Zeegers zich echt niet te wagen. „Een kleine vereniging die op een hoog niveau speelt, kan veel meer sponsors hebben dan een veel grotere vereniging." Eén variabele rest nog. En die kan flink in de papieren lopen. Behalve in een lidmaatschap van een vereniging steken sporters misschien nog wel veel meer geld in kleding en materi aal voor hun sport. Volgens marktonderzoek van brancheorganisatie INretail gaat twaalf procent van de kledingmarkt richting sport. Dat is op jaarbasis een bedrag van 1,2 miljard euro. Een Zeeuws getal is helaas niet direct voor handen, maar al circuleert er nog maar vier procent van dat getal in de provincie, dan gaat het al om zo'n vijf tig miljoen euro. Een voorzichtige zoektocht naar geld in de Zeeuwse sport leidt tot de glas harde conclusie dat het hier om een miljoenenbusiness gaat. Tel maar mee: bijna één miljoen bij de provin cie, bijna 33 miljoen bij de gemeentes, ruim zestien miljoen aan contributies en lidmaatschappen, anderhalf mil joen aan omzet in voetbalkantines en tientallen miljoenen in de sportkle- dingbranche. En dan is er nog niet eens een bedrag gehangen aan sponso ring. De teller gaat daarmee over de hon derd miljoen. 2015 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 evenement AFBOUW ENKELE PROVINCIALE SUBSIDIES BELANGRIJKSTE PROVINCIALESPONSOROVEREENKOMSTEN/SUBSIDIES 2014 J sport 100.000 70.000 50.000 40.000 35.000 18.750 15.000 15.000 10.000 5000 4000 2014 18.750 2000 1875 €1500 €1125 €1125 €1125 €1125 €1125 1000 1000 750 ZATERDAG 19 APRIL 2014 Dick Zeegers l 6 milj oenenbusiness World Ports Classic EnecoTour Dam 7 Ronde van Zeeland Seaports Landelijke Ride for the Roses Challenger Zeeland Beachvolleybal Vlissingen/Vrouwenpolder Marathon Zeeland Beachsoccer Middelburg/Vlissingen Ride before the Roses Beneladies Tour wielrennen wielrennen surfen wielrennen wielrennen tennis volleybal atletiek beachsoccer wielrennen wielrennen bedrag evenement Challenger Zeeland EK bossabal Dutch Open Supercross Jumpin de Weel HZ schaaktoernooi Masters of Dressage Halve van Renesse 1 Marathon Zeeuws-Vlaanderen KPN Inline Cup Rijwiel en Toervierdaagse Giro di Schouwen-Duiveland NK dammen sport tennis balspel motorsport paardensport schaken paardensport atletiek atletiek skeeleren fietsen wielrennen dammen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75