Subsidies, sponsoring en contributies. In de Nederlandse sport gaat volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek zo'n dertien miljard euro om. Maar hoe zit dat eigenlijk in de Zeeuw se sport? Hoe lopen de hazen en wat zijn de geld stromen? Een zoektocht naar munten op ver schillende niveaus: van de overheid naar de spor ter. Dit is het zesde verhaal uit een serie van ne gen over de staat van de Zeeuwse sport. 66 Noord-Brabant heeft in het kader van het olympisch plan 40 miljoen vrijgemaakt voor de sport 10 SPECTRUM De provincie De gemeentes g De staat van de sport in Zeeiand IwtóH BEGROTINGEN GEMEENTEN De Abdij in Middelburg, waar het pro vinciebestuur huist, zou dé plek voor een pot met goud moeten zijn voor de Zeeuwse sport. Niets blijkt minder waar. De provincie rekent niet in be dragen van zes nullen. Het gaat 'slechts' om tonnen, bijna 900.000 eu ro voor 2014. „Een geluk is nog dat we geen betaald voetbal in onze regio hebben", zegt Tjitte van den Buijs, „want alleen dat al zou heel veel van het budget opsouperen." Er was een tijd dat er op het visite kaartje van Van den Buijs ambtenaar sportzaken stond, maar tegenwoordig heet hij ambtenaar vrijetijdseconomie én sport. Het is een kleine vingerwij zing. Sport is binnen de provincie niet het belangrijkste speerpunt. „Noord-Brabant heeft in het kader van het olympisch plan veertig mil joen vrijgemaakt voor de sport", weet Van den Buijs. „Dat is bedoeld voor evenementen, talentontwikkeling en accommodaties, maar negentig pro- cent van die veertig miljoen zit 'm in accommodaties en voorzieningen." Daarin verschilt Zeeland nogal. De provincie heeft domweg veel minder te besteden en investeert zeker niet in stenen. Waar gaan de bedragen dan wel naartoe? Anno 2014 gaat naar (topsporteve nementen, talentontwikkeling (mas- terclasses bijvoorbeeld) en breedte sport 477.363 euro. Daarnaast kan de regionale sport koepel SportZeeland, zeg maar het uit voerend orgaan, rekenen op een subsi die van 400.000 euro. Pikant detail: in 2013 bedroeg de toela ge voor SportZeeland nog 575.000 eu ro en in 2015 komt men uit op onge veer 263.000 euro. De instelling zal veel meer dan voorheen zelf haar broek moeten ophouden. Het is ge volg van een koerswijziging, mede in gegeven door bezuinigingen. Bezuini gingen die ook hun weerslag hebben op de subsidies voor de sport in 2015. Zo'n twintig van de 35 evenementen kunnen straks fluiten naar een bijdra ge De criteria zijn aangescherpt. Zee land zet voortaan alleen nog in op de kernsporten water-, beach- en wieler sport. „We gebruiken het landschap als decor", zegt Van den Buijs. „We zien het als een middel om Zeeland op de kaart te zetten." In harde cijfers betekent dat voor het jaar 2015 het volgende: (top)sportevenementen, talentont wikkeling en breedtesport: 416.378 eu ro. subsidie aan SportZeeland: onge veer 263.000 euro. „De grootste geldstromen zitten niet bij de provincie", stelt Van den Buijs, met gevoel voor understatement. „Bij de gemeentes gaat veel meer om." Het grote geld zit dus bij de gemeen tes. Dat moet dan terug te vinden zijn op de begrotingen van de dertien Zeeuwse gemeentes. En die kun je op de websites terugvinden. Laten we maar 's beginnen in Goes. De begro ting voor 2014 bestaat uit 132 pagina's. Pffft. De eerste conclusie is dat de sport geen eigen programmapunt heeft. Het valt onder programmapunt 5, Welzijn, samen met bijvoorbeeld maatschappelijk werk, kunst en cul tuur en peuterspeelzalen. De kostenpost sport wordt gelukkig wel afzonderlijk opgevoerd. En voor het jaar 2014 is een bedrag van zes nul len opgevoerd. Bij de provincie ko men ze 'maar' tot vijf nullen, in één gemeente hebben we meteen zes nul len op het telraam staan. Om precies te zijn: 2.708.000. Dat is meteen drie keer zoveel als de provincie in zijn to taliteit in de portemonnee heeft zit ten voor de Zeeuwse sport. Dat voorspelt veel goeds (lees: geld) voor de andere gemeentes. En om kort te gaan: dat klopt. Het rondje langs de dertien gemeentes levert uit eindelijk een bedrag van bijna 33 mil joen euro op voor de Zeeuwse sport. Dat begint er.op te lijken. Met dat geld moeten toch wel wat olympische medailles in de steigers kunnen wor den gezet? Een nadere inspectie van de cijfers zorgt echter voor nuance ring. Sport speelt geen hoofdrol in het ge meentelijke beleid. In Goes valt de be langrijkste bijzaak van het leven (ci taat van wijlen Herman Kuiphof) on der het kopje Welzijn en ook in ande re gemeentes wordt sport gecombi neerd met andere stromen, zoals voor al recreatie en cultuur. Het meest uit gesproken in zijn plannen is Terneu- zen. Die gemeente wil zich nadrukke lijk profileren als Sportstad van Zee land. Terneuzen wil dat vooral doen door het organiseren en ondersteunen van nationale sportieve evenementen. De meerdaagse wielerkoers Eneco Tour die Terneuzen in augustus weer huis vest, is daarin een speerpunt. „Deze activiteit kan als vliegwiel gebruikt worden voor allerlei lokale sportsti- muleringsactiviteiten", menen de be leidsbepalers. Maar voor dit evene ment snoept Terneuzen vooral uit de subsidiepot van de provincie, zoals we hierboven al gezien hebben (70.000 euro). Wat de gemeentes vooral met hun gel den (moeten) doen, is de sportaccom modaties (binnen en buiten) verzor gen. Onderhoud, renovatie en nieuw bouw. „Die zaken dragen bij aan de aantrekkingskracht van sporten", meent de gemeente Middelburg. Want dat zien de gemeentes als hun belangrijkste taak: zo veel mogelijk mensen laten sporten. In Noord-Beve land wordt dat als volgt verwoord: „De sport op zich, de bijdrage aan de volksgezondheid, de sociale aspecten Zeeuwse sport is een door Jap Dagevos en Rudy Boogert ft* v Uitgaven aan sport in gemeentelijke begrotingen voor 2014: Middelburg 7.328.000 Terneuzen 5.995.000 Vlissingen 4.366.000 Goes 2.708.000 Schouwen-Duiveland 2.704.000 Sluis 1.918.000 Tholen 1.674.000 Veere 1.612.000 Borsele 1.595.000 Hulst 1.034.000 Reimerswaal 936.000 Kapelle 771.000 Noord-Beveland 106.000 totaal 32.747.000 Tjitte van den Buijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74