Pater Piet Stikkelbroeck werkte vijftig jaar als geestelijke in Parijs. „President Hollande die op zijn scooter zijn mai- tresse bezoekt. Typisch Frans" 6 SPECTRUM interview I Als iemand kan zeg gen dat hij Parijs op zijn duimpje kent, dan is het wel pater Piet Stikkelbroeck (76). Hij maakte er zelfs een hobby van. Hij pakte dan de metro, ging er gens in een quartier wandelen ep streepte in zijn boekje de straatna men door waar hij was geweest. Zo heeft hij alle 6.100 straten, avenues en boulevards toch minstens één keer doorlopen. Stikkelbroeck, pater augustijn en gebo ren in Eindhoven, komt op jonge leef tijd in Parijs terecht. Zijn vader stuur de hem eerst naar het gymnasium van de augustijnenpaters in Venlo. Daar was de keuze voor een kerkelijk leven snel gemaakt. Vervolgens stu deerde hij twee jaar filosofie bij het augustijnenklooster in Eindhoven. Daar hadden vier jaar theologie in Nij megen op moeten volgen, ware het niet dat hij de vraag kreeg of hij de studie bij de collega's in Parijs wilde vervolgen. Ja dus, heel graag zelfs. In 1958 komt hij daar aan, in een tijd dat er geen snelweg naar Parijs liep en van toerisme nauwelijks sprake was. Hij woont in een klooster bij de EifFel- toren en fietst elke dag met een me destudent naar een voorstad om colle ge te volgen. „Daar trokken we wel be kijks, in habijt op de fiets. Er waren nauwelijks fietsers in de stad. In het begin verkeken we ons op de route: het is er best heuvelachtig, met een paar stevige klimmetjes." Na zijn priesterwijding mag hij blij ven en wordt onder andere geestelijk adviseur aan de Ecole des Beaux Arts, de kunstacademie, middenin de stad. En laat die een aantal jaren later, in mei 1968, nu net het middelpunt zijn van zware studentenrellen. „De we reld stond op zijn kop. Studenten pro beerden de wereld te veranderen, een spannende tijd met veel debat. De kunststudenten waren de grote gang makers. Die zijn vrij van geest. De ge vestigde orde had daar geen weer woord op." Een interessante tijd, maar lastig om in te werken. „Je kon er geen straat inlopen in de studenten- Ik stond niet alleen met het wierookvat te zwaaien, maar moest ook een lek dak maken wijk of er stond politie. Veel opstoot jes, auto's in de fik, er werd met ste nen gegooid. Daar zat je dan midden in. Het was rennen voor je hachje." Pater Stikkelbroeck krijgt vervolgens woonruimte in de pastorie van de kerk van Sint Germain I'Auxerrois, te genover het Louvre. „Dat is de ko- ningskerk van Parijs. In vroeger tijden ging de koninklijke familie daar ter kerke." Na de Franse revolutie, en ook nu nog, bleef dat de geliefde kerk van de adel. „Veel Habsburgers zijn er ge doopt. We hebben de eredienst ge daan voor keizerin Zita, de laatste kei zerin van de dubbelmonarchie Oos- tenrijk-Hongarije. Elk jaar is er nog een gedenkdienst om het drama, de onthoofding van koning Louis XVI, te herdenken." In 1977 wordt hij daar pastoor. Na der- Elke straat in Pari) s gezien Église Saint-Germain I'Auxerrois lie de la Cité infographic DPd door Patrick Wiercx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70