Hoge Raad verbiedt pedofielenclub Martijn na jarenlange strijd 4 BINNENLAND Minusma Ondanks beschietingen rond het Nederlandse kamp slapen de militairen in Mali nog in tenten. DEN HAAG - De reis duurde 36 uur in plaats van 12. Maar uiteindelijk kwam luitenant Peter Vos afgelo pen dinsdag toch aan op het Ne derlandse kamp in Gao. „De VN had niet meteen transportmoge lijkheden toen we aankwamen", vertelt hij aan de telefoon vanuit Mali. De komende weken vertrekken al le ruim vierhonderd Nederlandse militairen naar Mali en kan de missie beginnen. Daar wacht de soldaten behalve de dreiging van terrorisme en de snikhete woes tijn ook een 'logistieke uitdaging'. Zo stond het materieel eerder al dagenlang op de kade in Eemsha- ven te wachten totdat er een schip geregeld was om het naar Mali te brengen. Vos: „De VN is een veel grotere organisatie, er doen dik dertig landen mee, er lo pen verschillende missies tegelijk. Ze werken op een andere manier dan wij gewend zijn. Dat maakt het wat ingewikkelder." Dat is een verschil met een NA- VO-missie, zoals Nederland die in Afghanistan deed. In Den Haag wordt achter de schermen wel ge mopperd op de VN om het bu reaucratische en stroperige karak ter. Maar, zegt Vos, 'we gaan vanzelf ons eigen plan trekken'. De luitenant leidt een eenheid van negentien man die de bevoor rading en transport verzorgt. Zijn mannen en vrouwen regelen straks munitie, materieel, reser ve-onderdelen en brandstof voor alle Nederlandse troepen. De om standigheden zijn niet bepaald comfortabel, met de soms belab berde infrastructuur en de hitte. Het zweet gutst Vos na tien stap pen al van het hoofd. „Normaal ren ik tien kilometer zonder te zweten." De officiële temperatuur ligt rond de 40 graden 'maar de gevoelstem peratuur is soms wel 60'. Dat bete kent: veel water drinken. Geluk kig is er airco in de tenten van de Nederlanders. Die tenten worden overigens nog vervangen door containers. Dat gebeurt 'binnen kort'. Het staal van de containers zal de soldaten beter beschermen tegen aanvallen van terroristen. Vanaf december waren er al zes beschietingen rond het kamp in Gao. Ze troffen geen van allen doel, niettemin kiest Defensie voor veiligere slaapplekken. Het wachten daarop is 'geen pro bleem' volgens Vos. „Er wordt al les gedaan aan onze veiligheid." De eerste dagen in Mali vielen de luitenant eigenlijk wel mee. De airco was een pluspunt. „En er hoeft niet uit blik gegeten te wor den." Oud-minister Bert Koenders (PvdA) leidt de VN-vredes- en sta bilisatiemissie Minusma, waaraan ook Nederland bijdraagt. De mis sie moet uiteindelijk ruim 12.000 blauwhelmen tellen. De troepen moeten de rust terugbrengen in het land dat in 2013 overlopen dreigde te worden door rebellen en jihadisten. De Nederlandse missie duurt in ieder geval tot en met eind 2015. In dat jaar wordt een eventuele verlenging beke ken. De Nederlanders gaan vooral om inlichtingen te verzamelen en te analyseren. Defensie stuurt naast commando's ook analisten, drones en Apache's. 1 WINNAAR ZOOVER AWARD 2014 zoover 10 dagen Rovinj Istrië Porec Istrië 15 dagen Noordkaap DEN HAAG - Pedofielenclub Martijn bestaat niet meer. Na een jarenlan ge juridische strijd sprak de Hoge Raad gisteren een verbod op de vereniging uit en gelastte de on middellijke ontbinding ervan. Volgens de hoogste rechter zijn de activiteiten van de club in strijd met de openbare orde. Het verbieden van een club moet een uitzondering zijn, vindt de Hoge Raad, 'maar in dit geval was het noodzakelijk'. „Juist kinderen heb ben bescherming nodig tegenover volwassenen die zulke handelin gen verrichten", zei voorzitter Flo- ris Bakels van de Hoge Raad. „Mar tijn bagatelliseert de gevaren van seksueel contact tussen volwasse nen en jonge kinderen." Het ministerie van Veiligheid en Justitie is tevreden met het arrest. „Wij zien dit als een steun in de rug voor ons beleid om kinderen te beschermen tegen seksueel mis bruik door volwassenen." Politici reageerden opgelucht. „Voor een vereniging die pedofi lie acceptabel vindt en zelfs aan moedigt, is in ons land geen plaats", zei CD A-Kamerlid Made leine van Toorenburg. „Nu staat vast dat er geen plaats in ons land is voor verenigingen die pedoseksualiteit verheerlij ken", concludeerde VVD-Kamer- lid Ard van der Steur. Ook het Openbaar Ministerie, dat het verzoek tot een verbod een Ruim vijftig schrijvers en andere bekende Nederlanders riepen op geen verbod tegen Martijn uit te spreken paar jaar geleden aan de civiele rechter voorlegde, is blij met het oordeel. „Wij hebben altijd be toogd dat de werkzaamheden en het gedachtegoed van de vereni ging schadelijk zijn voor het kind", zei een woordvoerster. Toch waren er niet alleen positie ve reacties. Het besluit kan in de visie van schrijver Arnon Grun- berg nare gevolgen hebben. Hij riep de Hoge Raad daarom eerder op - samen met ruim vijftig ande re schrijvers en bekende Nederlan ders - om geen verbod uit te spre ken. „Het verbieden van onwense lijk geacht gedachtegoed heeft, zo leert de geschiedenis, allerlei zeer onaangename neveneffecten", rea geerde Grunberg gisteren. In Nederland is deze uitspraak de finitief. Martijn kan het verbod al leen nog aanvechten bij het Euro pese Hof in Straatsburg. Nederlandse militairen in een uitkijkpost bij hun kamp in Cao, in het noorden van Mali. foto Marco Dormino/UN Bureaucratie in de woestijn door Niels Klaassen Vertrekdata: 21, 28 april/5.12,19, 26 m0 t 2, 9,16, 23,50juni7,14,21 juli25 aug/ 1,8,15, 22, 29 sept/6,13 okt Vertrekdata 19 mei 2 juni14,28 juli Hl aug afscheidsbuffet half pension, comfortclass touringcar nclusief hotelovernachtingen Reizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6