Het menselijk lichaam is goed te trainen f DE STELLING De 42 kilometer zit vol met valkuilen SPORT 53 Is het lopen van een marathon nou gezond of juist niet? Zelfs binnen de medische wereld verschillen hierover de meningen. Alles kan ongezond zijn als je het onverantwoord doet. Als je zonder te kijken naar je werk fietst, ben je misschien ook al veertig keer aangere den voor je aankomt. Zo is het ook met hardlopen. Als je ongetraind of ongezond aan een marathon begint, kleven er veel risico's aan. Maar het menselijk lichaam is goed te trainen. Met een juiste en rustige trainingsopbouw kun je veel berei ken. Niet te snel te veel willen, is erg belangrijk, geef je lichaam tijd om aan de inspanningen te wennen. En luister naar je lijf. Pijntjes zijn een signaal, en elk signaal dient serieus genomen te worden. Gun jezelf de tijd om van die pijntjes af te komen. Want dan kunnen die pijntjes serieu ze blessures worden. Het zijn vooral de niet goed getrain de sporters die de marathon een slecht imago bezorgen. Zij zorgen voor de negatieve belichting van de ze oersport. Maar als je wél goed voorbereid bent, zitten er juist heel veel voordelen aan de marathon. Volgens internist dr. Teun van Gel der van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam zorgt hardlopen voor een stijging van de HDL-choles- terolspiegel. Daarnaast brengt hard lopen een lagere bloeddruk met zich mee. Deze twee factoren zorgen sa men voor een forse daling van de kans op hart- en vaatziekten. Verder voorkomt of bestrijdt hardlo pen overgewicht. En overgewicht is juist weer gerelateerd aan het ont staan van suikerziekte. Daarnaast zorgt hardlopen voor een betere nachtrust. Vooral voor mensen met wisselende diensten kan het helpen om sneller in een dagritme te komen. Ook de opnamecapaciteit van zuur stof wordt groter, wat zorgt voor een betere conditie en beter herstel bij ziekte. En dan zijn er nog de mentale voordelen. De hersenen maken tij dens het lopen endorfine aan wat er voor zorgt dat de loper zich goed voelt. Dat helpt dan weer tegen de pressies. Dus voordelen genoeg aan de mara thon, maar zorg wel dat je goed voor bereid en goed getraind bent. Willem Adriaansens DE STELLING UW MENING EENSMMNMi 86% Tijdens de Marathon van Rotterdam van afgelopen zondag reden ambulances af en aan. Verschillende lo pers, vaak wit weggetrokken en to taal uitgeput, werden naar het zie kenhuis vervoerd. Het roept de alou de vraag op: is het lopen van een ma rathon wel zo gezond? Nee is natuur lijk het simpele antwoord. Ik ben nog nooit een loper tegengekomen die bij de start nog een beetje pips was en na afloop van de 42 kilome ter kiplekker. Even wat cijfers op een rij die deze week werden gepubliceerd op de po pulaire atledekwebsite Losseveter.nl door de erkende marathonloopster en schrijfster van het Hardlopers kookboek Miriam van Reijen. Tijdens het lopen van de ruim 42 kilometer zet een mara thonloper tus sen de 30.000 en 50.000 stappen. Dat moet allemaal opgevangen wor den door knieën en enkels. Tijdens de marathon raakt zo'n drie procent van de lopers gebles seerd. Zo'n 26 procent van de lopers krijgt bovendien te maken met maag krampen en misselijkheid. Tot slot is er nog een hele zwik lo pers die geblesseerd raakt tijdens de voorbereiding. Wat misschien nog wel zorgelijker is, is dat tegenwoordig iedereen maar een marathon wil lopen. Velen den ken dat wel 'eventjes' te doen. Tegenwoordig wordt er wel heel mak kelijk over het lopen van de klassieke afstand gedacht. Het zorgt voor tafe relen waar geen enkele hardlooplief hebber op zit te wachten zoals afgelo pen zondag waar de sirenens maar bleven loeien. In Rotterdam was er zelfs een jonge atleet die zich had in geschreven (en getraind had) voor de tien kilometer maar uiteindelijk be sloot om maar eventjes door te lopen en de hele marathon te volbrengen. Het liep in dit geval goed af, maar gezond is het niet. En ook al sta je goed voorbereid aan de start, dan nog blijf het lopen van de marathon een aanslag op je lichaam. Het traject van 42 kilome ter zit vol met valkuilen. Maurice Steketee ZATERDAG 19 APRIL 2014 CnPHp f-i i A SHANGHAI - Lewis Hamilton kwam gisteren eindelijk de snelste ronde van de dag op het sneller dan Fernando Alonso, die in zijn Ferra- 01 ICllC LIJ U. tijdens de trainingen voor de Grand Prix van circuit van Shanghai. De Brit, winnaar van de ri 1.38,456 noteerde. WK-leider Nico Ros- China wat traag op gang, maar de coureur uit laatste twee races, klokte in de middagsessie berg (Mercedes) zette de derde tijd neer: het formule 1-team van Mercedes reed uit- 1.38,315 als beste tijd. Hij was een fractie 1.38,726. foto VI Images Het lopen van een marathon is ongezond Reageer op pzc.nl/sport Valpartijen bij het wielrennen zijn niet te vermijden ONEENS 14%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57