Insiders kennen haar als begenadigd springruiter. Ze koos echter niet voor een loopbaan in de topsport, maar voor een leven waarin alles draait om... de ui. 66 36 ZEELAND ZAKENVROUW SP Ze luistert naar de gekruide naam Chayenne. Van achteren is het minder gepeperd: Wis- kerke. Sinds juni vorig jaar is de geboren Kruiningse salesma nager in het familiebedrijf Wis- kerke Onions, mondiaal markt leider in de uienhandel. Wie het nieuws een beetje heeft gevolgd, zag haar naam in november vorig jaar opduiken in de media. De 24 lentes jonge Chayenne maakte deel uit van een handelsmissie in In donesië, die onder leiding stond van minis ter-president Mark Rutte, met wie ze natuur lijk prompt werd gekiekt. Als vertegenwoordi ger van de Nederlandse uiensector gaf ze een - volgens sómmigen beslissend - duwtje aan een uienovereenkomst met Indonesië. Import vanuit Nederland wordt weer toegestaan, zo dat de babi pangang straks weer een Holland se smaakmaker krijgt. Indonesië sloot eerder de landsgrenzen voor uien uit Nederland van wege de angst voor schadelijke organismen die op het bolgewas, hoewel dat kwalitatief veel beter is dan inheemse uien, zouden kun nen meereizen. Hoe belandt een 'newbie' in zo'n zware han delsdelegatie? „Ik was gevraagd door het han delsplatform Frugi Venta dat onder meer de belangen van de uiensector behartigt. Mijn va der Jacob zit namelijk in het bestuur. Ik dacht dat hij mee zou gaan, maar hij stuurde me een mailtje met de boodschap 'jij gaat naar Indone sië'. Hij vond het belangrijk dat ik een nieuwe ervaring opdeed." Nu is de nuchtere, lange Kruiningse niet het type dat dan met knikkende knietjes het vlieg tuig instapt. „De handelsmissie was prima voorbereid door Frugi Venta. Ik hoefde in In donesië alleen maar de juiste informatie aan de juiste mensen te geven, zeg maar, de punt jes op de i te zetten. Ik heb aangegeven dat er vooral ook met importeurs moet worden ge sproken. Niet alleen de Nederlands overheid moet druk zetten op de Indonesische, het zou volgens mij meer helpen als ook de Indonesi sche importeurs het belang van de Nederland se uienimport zouden benadrukken. Die druk van binnenuit heeft mede geleid tot een door braak. Zo ging ik eigenlijk per ongeluk met de eer strijken. Overigens waren we daar niet al leen voor de uiensector, maar voor verschillen de Nederlandse handelsbelangen." Als slagroom op de spekkoek was er contact met premier Mark Rutte. „Mark is echt geïnte resseerd. Toen ik op het vliegveld stond, vroeg hij waar ik vandaan kwam en waarom ik hier was. Het was een leuk, persoonlijk gesprek." Nee, zijn 06 heeft ze niet. Dat nuchtere en tegelijk avontuurlijke is ken merkend voor de familie Wiskerke. Chayenne beleeft een onbezorgde jeugd op een boërderij aan de Kruiningse Kamperweg, samen met va der Jacob, moeder Lenny, zus Elze-Sophie en broer Lorenzo. Een christelijk-geformeerd ge zin dat 's zondags ter kerke gaat. Chayenne heeft dat nooit als een morele knevel ervaren. „Er werd uit de Bijbel gelezen. Mijn Ameri kaanse opa - mijn moeder komt uit de Vere nigde Staten - was dominee. De basis was streng religieus, maar ik ben niet streng opge voed. Mijn vader en moeder zijn internatio naal georiënteerd, hebben geen oogkleppen op en staan open voor de keuzes van hun kin deren. Ik kreeg ook een computer, zonder in- ternetbeperkingen. Ze vertrouwden op mijn verstand en zelfbeheersing. Dat zijn waarden waarmee ik ben opgevoed, evenals hard wer ken en doorzetten. Ik moet wel bekennen dat je als jongste kind een bevoorrechte positie hebt. Je broer en zus hebben de weg al gepla veid." Wat doen tienermeisjes op een hoe ve? Ze stijgen vroeg of laat: te paard! Het begint met een pony en als de groeistuipen zich melden, moet het gro ter. Paardensport wordt Chayenne's passie. „Mijn zus Elze-Sophie koos voor dressuur, ik voor het springen, net als Lorenzo. Mijn vader trainde me. En dat liep gaandeweg beter en be ter. Verschillende keren werd ik Zeeuws kam pioen, driemaal Nederlands kampioen en ik nam als teamlid ook deel aan het EK. Bij de amateurs, niet als prof. Voor een underdog in de paardensport - wij zijn geen familie met een traditie in de paardenhouderij - heb ik het goed gedaan. Ik denk dat ik zover ben geko men omdat ik in alles wat ik doe, de beste wil zijn. Dat heb ik van mijn vader. Gelukkig haalt mijn moeder daar de scherpe kantjes vanaf, zodat alles in balans blijft." Haar prestaties stellen jumping Chayenne in haar 18e levensjaar voor een dilemma. Ze dubt over een carrière als professionele springrui ter. Uiteindelijk springt het hart van de amazo ne niet hoog genoeg voor een leven als top sporter. „Het liep eigenlijk prima, ik had goede voor uitzichten. Mijn onderwijs had ik erop aange past. Ik ging naar het Luzac College in Bergen op Zoom, zodat ik 's middags kon trainen. In middels beschikte ik ook over een professione le trainer. Voor die tijd had mijn vader me ge coacht. Vroeger was hij officier bij de mari niers. Hij weet wat winnen en verliezen is. Hij is een sportman, een fervent hardloper. Hij heeft me op het juiste moment laten gaan. Toch heb ik uiteindelijk niet voor de topsport gekozen. De tijd dat je aan top kan blijven is relatief kort. Bovendien twijfelde ik of ik op dat hogere niveau mee zou kunnen. Wij heb ben tenslotte geen paardenhouderij. Een hoop professionals bezitten betere connecties en doorgroeimogelijkheden. Ik besefte ook dat de Ik ben helemaal niet zo getalenteerd. Ik werk wel keihard aan mijn doelen en dat betaalt zich uit. paardensport me te weinig voldoening gaf. Ik was het eigenlijk beu. Elke week dezelfde con currenten, dezelfde mensen. Ik merkte ook dat mijn vrienden wijzer waren dan ik, mede omdat ze veel reisden. Ik liep achter en dat frustreerde me. Ik zocht naar meerwaarde." Het lonkende alternatief is een toekomst in het zakenleven. Haar ervaringen in de paar densport vormen een uitstekende voorberei ding daarop, zegt ze. „Je leert letterlijk met val len en opstaan. Je maakt fouten en herstelt ze. Ik zie (top)sport dan ook als een goede basis voor een loopbaan in de zakenwereld." De kentering komt snel. Als ze 18 jaar is, ver laat Chayenne Kruiningen en trekt ze de wij de wereld in. Ze verhuist naar Zwitserland, waar ze de opleiding Bachelor of Business Ad ministration aan de Business School Lausanne gaat volgen. Springpaard Rocksina mag mee. Het dier wordt op stal gezet bij de familie Liebherr. Het plan betekent een hele stap, maar komt tegelijk uitgekookt over. „Op de school spraken ze Engels, maar in Lausanne is Frans de voertaal. De familie Liebherr bevindt zich in het Duitse taalgebied. Zo kon ik me snel in drie talen bekwamen en af en toe ook paardrijden. Het was overigens niet zo dat ik nu plots alleen stond in de grote, boze wereld. Zwitserland is een behoorlijk beschermde, be schaafde samenleving met een hoog kwali teitsniveau. Het is geen Rotterdam. Bovendien zat mijn broer Lorenzo toen al in Zwitserland. Hij woont er nog steeds. Lorenzo is ook onder nemer. Hij importeert en handelt in vis uit Zeeland, die hij afzet in restaurants, hotels en ziekenhuizen." Ze voelt zich snel thüis in het internatio nale gezelschap van studenten, die aller hande uitjes organiseren. Naar Frank rijk, Spanje, Marokko, Rusland, de Verenigde Staten. „Op school heb vrienden voor het le ven gevonden. Zo'n school is uitermate goed voor de ontwikkeling van je sociale vaardighe den." Ze is bijdehand, schrander, wijs voor haar leef tijd. Slaagt 'magna cum laude'. Toch komt het haar niet aanwaaien, bekent ze. „Ik ben hele maal niet zo getalenteerd. Ik werk wel keihard aan mijn doelen en dat betaalt zich uit." Dat blijkt op het volgende station: New York, waar ze haar Master of Business Administration haalt aan de Columbia Business School. Maar, moederziel alleen in de Big Apple, dat valt in het begin vies tegen. „Je zit in je uppie in een wereldmetropool, waar ze zo de spiegels van je auto afrijden. Het is een keiharde wereld, waarin ik niemand had. Daar kwam bij dat je zonder werkervaring niet aan een masteroplei- ding mag beginnen. En die had ik niet. Toen heb ik de stoute schoenen aangetrokken en ge vraagd of ze voor mij een uitzondering wil den maken. Ik heb alles op tafel gelegd. De noodzaak dat ik op termijn het familiebedrijf 5P Ik adem het bedrijf, ik leef in een uienbubble door Frank Balkenende De 24-jarige Chayenne Wis kerke uit Krui- ningen is sinds juni 2013 sales manager in het familiebedrijf Wiskerke Onions. Het jonge ta lent studeerde in Lausanne en New York, waar ze haar Master of Busi ness Admini stration behaal de. Vorig jaar haal de ze de pers door haar rol tijdens een han delsmissie in In donesië. Ze gaf een beslissen de duw aan een uienover eenkomst. Paardenmin- nend Zeeland kent haar als springruiter, die driemaal Nederlands amateurkam pioen werd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40