WERKEN 19 soms aanspraak maken als je geen of nauwelijks inkomen hebt. „Er gaat een fabel rond dat als je meer dan vijfjaar samenwoont, dit ge lijk staat aan een huwelijk of gere gistreerd partnerschap. Maar dat is klinkklare onzin", waarschuwt Feikema. Het is wel mogelijk in een samen levingscontract iets op te nemen over onderhoudsplicht voor het geval samenwonenden uit elkaar gaan. Is dat niet gebeurd, dan heb je als ex-samenwoner geen recht op partneralimentatie. Ook de boedelverdeling is vaak problematisch bij samenwoners die uit elkaar gaan. Het uitgangs punt is dat ieder terugkrijgt wat van hem is. Maar hoe bewijs je dat dat ene boek toch echt van jou is? ,Je zou een aankoopbon op naam moeten hebben", weet de notaris uit Castricum. Breng je kostbare dingen in de inboedel in, dan is het slim in een samenle vingsovereenkomst vast te leggen welke dingen van jou zijn én blij ven. Een ander probleem bij de boedel verdeling is dat spullen vaak geza menlijk zijn aangeschaft en dat het dus lastig is een scheidslijn te trekken tussen mijn en dijn. In dat geval is sprake van gemeen schappelijk bezit en moeten sa menwonenden er door uitruil of uitkoop zien uit te komen. Stagelopen is snuffelen aan het echte werk. Een goede plek vin den, valt echter niet mee. Het aanbod is beperkt. Bedrijven hebben het voor het zeggen en de stagiair moet zich schikken. Maar hij hoeft niet alles te slik ken. Want hij heeft volop rechten die be scherming bieden. Even leek het tij gekeerd. Meer dan tiendui zend ondernemingen meldden zich eind vorig jaar aan als nieuw stagebedrijf. Met dit verrassende bericht kwamen UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzeke ringen) en SBB (Samenwerking Beroepson derwijs Bedrijfsleven) begin maart enthou siast naar buiten. De -organisaties repten zelfs over een 'leerbanenoffensief, in sa menwerking met de ambassadeur Aanpak Jeugdwerkloosheid Mirjam Sterk, dat tot dit resultaat had geleid. Maar het bleek al vlug wishful thinking, hoopvol gegoochel met cijfers. Het vermin deren van het aantal stageplaatsen dat al ja ren geleden begon door de economische crisis, zet nu rigoureus door en lijkt in een kritieke fase aanbeland. In 2009 sprak de toenmalige staatssecretaris van onderwijs, Marja van Bijsterveld, nog over een 'zorg wekkend signaal'. Inmiddels is het zover dat sommige mbo-opleidingen leerlingen laten loten voor een stageplek. Er zijn zelfs al scholen die vanaf komend studiejaar het aantal nieuwe aanmeldingen beperken. Reden van deze drastische maatregel: het heeft geen zin leerlingen aan te nemen als er zo weinig stageplaatsen zijn. Erik Lelieveld, woordvoerder van het ROC Nijmegen, onderschrijft de dramatische cij fers vanuit de praktijk. „In de sectoren toe risme of techniek ziet het er nog wel goed uit voor leerlingen op mbo-niveau. Maar in de zorg ligt dat anders. Daar zien we dat hbo-studenten de plek van mbo'ers inne men. Dan resteren vaak kleine bedrijven die niet altijd even goed zijn georgani seerd. Toch moeten we kritisch blijven. Dat is de ambivalentie van het systeem." Stageplaatsen als zeldzaam goed. Onvermij delijk duiken dan weer de bekende borrel praatjes op: elke dag alleen koffiehalen voor de baas, wekenlang alleen maar prul lenbakken legen. „Excessen zijn er inder daad", vertelt Lelieveld. „Ik heb zelfs een ge val meegemaakt waarbij een stagiair de ver antwoordelijkheid kreeg over een halve camping. Maar gelukkig kan ik dergelijke toestanden op één hand tellen." Ook al zijn het sobere tijden, een stagiair hoeft zich niet alles te laten aanleunen. Om ervoor te zorgen dat de zaken op rolle tjes blijven lopen, zijn er regels waar alle partijen zich aan horen te houden. De sta giair is immers geen speelbal van de baas. Die rechten en plichten zijn vastgelegd in een stageovereenkomst, die wordt onderte kend door leerling, school en bedrijf. Is een leerling jonger dan 18 jaar, dan moeten de ouders of de voogd tekenen. Het contract is geldig zo lang de stage duurt. Logisch dus dat begin- en einddatum en aantal werku ren erin zijn opgenomen. Wat betreft werk tijden ligt het er maar net aan om wat voor een bedrijf het gaat. Een administratiekan toor kent heel andere uren dan een hotel of restaurant. Daarnaast gelden voor 15-jari- gen andere urenregelingen dan voor 16- of 17-jarigen. Ook ligt het aan de leeftijd wel ke werkzaamheden mogen worden ver richt. In de overeenkomst staat doorgaans even eens een regeling wat betreft vrije dagen. Van belang is te weten dat tijdens een sta geperiode de vakantiedagen van het bedrijf gelden en niet die van school. Uiteraard mag een stagiair rekenen op een veilige werkplek (volgens de Arbo-wet). Dat is de plicht van het bedrijf. Net als het verschaf fen van beschermingsmiddelen, zoals helm of oordoppen. Lelieveld: „Stagebedrijven respecteren ge woonlijk de regels. Als blijkt dat ze dat niet doen, kunnen wij hun accreditatie intrek ken. En dan moet er eerst een goed gesprek volgen voordat we die weer teruggeven." Het lijkt niet helemaal logisch, maar een leerbedrijf is niet verplicht een stagevergoe ding dan wel reiskostenvergoeding te ge ven. Als dat wel gebeurt - wat wel zo aar dig zou zijn - dan hoort een stagiair er reke ning mee te houden dat hij over dat bedrag loonbelasting moet betalen. Geen punt; dat geld kan hij later terugvragen bij de be lastingdienst. Er zijn trouwens grote ver schillen te vinden wat betreft stagevergoe dingen: van nul komma niks tot meer dan gemiddeld. Een kwestie van een goede plek vinden of gewoon mazzel. Het dragen van bedrijfskleding kan een plicht zijn voor de stagiair. In de bediening van een toprestaurant zul je in een repre sentatief tenue aan tafel moeten verschij nen. En als medewerker in de bouw loop je nogal eens met een bodywarmer met de naam van het bedrijflevensgroot op je rug. Hoe goed de bedoelingen van alle partijen ook zijn, toch zal er hier of daar wel eens een probleem de kop opsteken. De stagiair kan dan in overleg met de school de zaak proberen op te lossen. Als dat niet lukt, kan hij de klachtencommissie inschakelen, bijvoorbeeld bij de vakbond JOB. Lelieveld: „Niet alle leerlingen zijn even mondig. Maar meestal lukt het op tijd de problemen aan te pakken." Toch gebeurt het dat een stage mislukt: „Veelal is er dan een mismatch van personen. Gewoon de verkeerde leerling op de verkeerde plek." Stagiairs krijgen ook wel eens met seksuele intimidatie te maken. Collega's die insinue rende opmerkingen maken of handen niet thuis kunnen houden. „Op een stageplek is het niet anders dan elders in de maatschap pij. Daar gebeuren die dingen dus ook." ZATERDAG 19 APRIL 2014 IMijn zoon wil een huis kopen, maar heeft geen eigen geld. Wij willen hem graag een bedrag schen ken. Hoe doen we dat belastingvrij? U mag uw zoon tot 1 januari 2015 maximaal 100.000 euro schenken om te investeren in zijn woning, zonder dat hij dan schenkbelasting hoeft te betalen. Hij kan het geld gebruiken voor de aankoop of verbouw van zijn huis of voor de afkoop van erfpacht. Ook mag hij de gift inzetten voor het aflossen van zijn hypotheek. Inrichting van de woning valt niet onder deze vrijstelling. Wilt u uw zoon geld schen ken voor een mooie bank of nieuw bed, dan kunt u gebruikmaken van de eenmalige vrijstelling van 25.096 euro (2014). Voorwaarde is dat uw zoon tussen de 18 en 40 jaar is. 2 In het artikel 'Eerst een gevulde spaarrekening, dan pas een huis' staat dat verschillende banken een speciale spaarrekening aanbieden om te sparen voor de woning. Wat is een goed product? Uit vergelijkingen die de Consumen tenbond heeft uitgevoerd, komt naar voren dat RegioBank, een dochter van SNS Reaal, een gunstige rente biedt met het product Eigen Huis Sparen. Op dit moment biedt de bank een va riabele rente van 2 procent. Let op: u betaalt 0,5 procent aan opnamekos ten als u het spaargeld wilt opnemen voor een ander doei dan het financie ren van een woning of voor aflossing van uw hypotheek. Deze opnamebe perkingen gelden bij een gewone spaarrekening niet. 3 Ik ben 25 jaar en vind het een goed idee om te gaan sparen voor woning. Het zal waar schijnlijk nog wel even duren voor dat ik een huis koop. is het moge lijk dat de bank tegen die tijd min der dan 100 procent financiert? Hoewel er nog geen concrete plan nen zijn, is dat goed mogelijk. Kijk naar onze oosterburen. Duitse ban ken lenen maar 70 tot 80 procent van de woningwaarde uit. Een paar jaar geleden verstrekten Nederland se banken nog een hypotheek van 125 procent van de woning. Vanaf dit jaar mogen banken maximaal 104 procent van de marktwaarde van de woning uitlenen. Dat percen tage wordt jaarlijks met 1 procent afgebouwd naar 100 procent in 2018. Er is geen garantie dat het daarbij blijft. Stagiair is geen speelbal van de baas door Peter de Groot illustratie Mark Reijntjens www.job-site.nl www.inspectieszw.nl reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21