Wie krijgt wat en hoe veel na het einde aan samenwonen? 'Ik heb mijzelf nooit demotivatie toegestaan' 18 WERKEN Samenwonen lijkt de norm in Nederland. Maar als een samenwo nend stel uit eïkaar gaat, is er vaak bar weinig ge regeld. Waar heb je recht op als je relatie stuk loopt na vele jaren hokken? Nederland telde vorig jaar bijna 893.000 samenwonende steden. Sinds 1995 is het aantal koppels dat ongehuwd onder één dak woont, gegroeid met liefst 72 pro cent, berekende het Economisch Bureau van ING. Ter vergelijking: het aantal getrouwde stellen is in diezelfde periode gedaald met bijna 4 procent. Maar lang niet alle stellen blijven bij elkaar. Hoe is het financieel ge regeld als je als samenwoners uit elkaar gaat? In het meest gunstige geval hebben ex-geliefden afspra ken in een samenlevingsovereen komst vastgelegd. „De nadruk in samenlevingsovereenkomsten ligt echter vaak op wat gebeurt bij het overlijden van een van beide partners. Denk aan afspraken over het partnerpensioen. Voor een re latiebreuk wordt in de meeste sa menlevingscontracten niets gere geld", zegt notaris Sijbrand Feike- ma uit Castricum. Veel samenwoners hebben niet eens zo'n contract. Ze wachten totdat ze gaan trouwen of kinde ren krijgen, maar tot die tijd wordt niets vastgelegd. Misschien een opluchting: ook als er niets is vastgelegd, valt over een aantal punten niet te twisten als de lief de voorbij is. Is er gezamenlijk een woning gekocht, dan wordt dat bij het Kadaster vastgelegd. Moet de woning worden verkocht bij een relatiebreuk, dan is de on der- of overwaarde dus ook van beide partijen. Staat de woning op naam van één van beide part ners, dan blijft de ander met lege handen achter. Ook als die jaren lang 'huur' heeft betaald. Heeft een samenwonend stel kin deren, dan moet een van beiden wellicht kinderalimentatie beta len. Het uitgangspunt is dat beide ouders verplicht zijn mee te beta len aan het onderhoud van het kind. Bovendien moeten ze er naar streven dat de kinderen er door de breuk niet in levensstan daard op achteruit gaan. De meest ideale situatie is als de ouders in onderling overleg een afspraak kunnen maken over de hoogte van de alimentatie. Lukt dat niet, dan stelt de rechter het bedrag vast. Voor kinderalimenta tie hoeft niets op papier te staan; het feit dat beide partijen de ouder van het kind of de kinde ren zijn, is afdoende. Bij partneralimentatie ligt dat an ders. Daarop kun je na een huwe lijk of geregistreerd partnerschap NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Kees van Rosbergen (60) woonplaats Roosendaal opleiding mulo laatstvervulde beroep heftruck chauffeur zonder werk van juni 2012 tot september 2013 nieuwe baan warehousemedewer- ker bij Philips DC Brabant, Roosendaal Z 00000, dat was nog eens schrikken zeg. Kees van Rijsbergen had echt wel met wat opstartprobleem- pjes rekening gehouden toen hij weer aan het werk ging, maar dit? Nee, dat nooit! „Ik was de eerste paar weken elke keer lichamelijk kapot, gesloopt", vertelt de 60-jarige Roosendaler, die er ruim zeven maanden na da to hartelijk om kan lachen. Maar in september 2013 piepte de Brabander wel anders. „Mijn lichaam deed echt overal pijn, ik had soms zelfs zoiets van: dit gaat me niet meer lukken." Die fysieke reactie was helemaal zo vreemd niet, beseft hij nu. Zijn leeftijd vormde daarin uiteraard een factor, maar vooral ook de pe riode dat hij thuiszat en het niet meer gewend was om te werken: vijftien maanden. „Een moeilijke tijd", zo blikt Van Rijsbergen te rug. „Ik heb vaak genoeg gedacht dat ik gewoon niet meer aan het werk zou komen. Hoewel ik echt alles uit de kast heb gehaald om het tij te keren. „Zo heb ik een opleiding tot hef truckinstructeur gevolgd om me zelf beter 'in de markt' te zetten. Ik behaalde het vakbekwaam heidscertificaat en hoopte daar mee op een baan. Inderdaad, hoopte. Want het bleef bij hoop. Ik heb, en dat is niet over dreven, gemiddeld een keer per week gesolliciteerd. Maar op heel veel daarvan kreeg ik niet eens een bericht." Alsof werkloos zijn niet al frus trerend genoeg is, is het uitblij ven van reacties daar nog eens een schepje bovenop. „Je sollici teert omdat je meent geschikt te zijn voor een functie. Als je dan niets hoort, ligt demotiva tie op de loer. Maar dat heb ik mezelf nooit toegestaan. Ik mocht van mezelf niet opge ven, moest optimistisch blij ven kijken en denken." Of het aan die instelling is te danken, zal wel nooit duidelijk worden. Feit is wel dat de Bra bander hulp uit onverwachte hoek kreeg. „Ik werd op een vrijdag gebeld door een mij to taal onbekend uitzendbureau, The Knowledge uit Breda. Ik was daar niet ingeschreven, maar ze hadden mijn naam van een vacaturesite geplukt. Of ik misschien interesse had in logistiek werk bij een grote lampenfirma in het zuiden des lands? Zo, en of ik dat had!! „Dezelfde middag kon ik nog langskomen en mijn enthou siasme werd kennelijk zo ge waardeerd, dat ik de maandag erna al aan de slag kon. Echt fantastisch, maar ook een enor me, plotselinge omslag na vijf tien maanden werkloosheid." Met als gevolg dat hij weken lang gebroken thuiskwam na een werkdag. „Maar na een paar weken was mijn lichaam eraan gewend. Het dagritme lukt prima, mijn lijf sputtert niet meer tegen en het werk gaat me goed af. Mijn ervaring speelt daarin zeker een rol." „Ik heb het nodige geluk ge had", telt Roosendaler Kees Van Rijsbergen zijn zegenin gen. „Maar aan de andere kant: ik heb mezelf ook steeds hon- der procent ingezet om een baan te vinden én om van deze baan een succes te maken." TIPS HINTS Stagelopen is snuffelen aan het echte werk. Maar een beetje aan rommelen is er niet bij. Een stagiair heeft plichten waaraan hi moet voldoen. Maar ook volop rechten die bescherming bieden. door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Geef nóóit op. Blijf optimistisch. Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20