Groei ZZP'ers in de IT-sector DE WERKPLEK 16 WERKEN spelen op nieuwe marktomstandigheden. Ook hebben ze specialistische kennis die vaak niet in de organisatie aanwezig is. De meest gevraagde IT-functies zijn software- ontwikkelaars en business intelligence professio nals, zo blijkt uit algemene marktcijfers. Wie er varing heeft met Apple iOS en Google Android is volgens Hays ook gewild. De verwachting is dat de vraag naar mensen die veel afweten van de programma's Apple iOS en Google Android nog verder zal toenemen, om dat de ICT-bestedingen dit jaar naar verwach ting blijven stijgen, met name op het gebied cloud-diensten, tabiets en smartphones. Door die groei is er ook meer vraag naar experti se op het gebied van veiligheid en software-ont- wikkeling. Het blijft dus aantrekkelijk om als zelfstandige aan de slag te gaan, verwacht Hays. Steeds meer IT-specialisten in Nederland en de rest van Europa kiezen voor een zelfstandig be staan. Dat concludeert Hays, één van de grootste recruitmentorganisaties ter wereld. Een aantrekkelijk uurtarief is de belangrijkste drijfveer voor IT'ers om als zelfstandige aan de slag te gaan. Maar ze worden ook verleid om hun baan in loondienst op te geven, doordat ze als zelfstandige meer afwisseling hebben in het werk en kwalitatief betere opdrachten kunnen uitvoeren. Bovendien kunnen ze /.ich als zelfstandige meer richten op specialismes. Daarnaast zijn ze als freelancer flexibeler en kunnen ze hun eigen werktijden bepalen en hun eigen contracten af sluiten. Bedrijven zien vaak ook de voordelen van free lancers in, stelt Hays. Zzp'ers kunnen beter in- PraVoEi Pedicure verzorgt voeten van top tot teen. Voordat Louise Groenen- daal uit Goes haar werkplek verlaat, oliet ze nog even de voeten van haar klanten in. „Dat is liefde", lacht ze. Als gecertificeerd pedicure heeft ze oog voor de medische aspecten van haar vak, maar een stukje luxe en comfort kan je natuurlijk meteen meepakken. John de Kok Het beroep van pedicure wordt misschien wel onderschat. Als je het goed wilt doen komt er veel medische kennis en inzicht aan te pas en toch is het een vrij beroep. De branche lost het op door te werken met een 'Kwali- teits Register voor Pedicures' (KRP). Alleen pe dicures met vakdiploma's worden geregis treerd. Bovendien worden ze door het KRP ver plicht tot bijscholing. Een pedicure kan ook nog een speciale 'aantekening' hebben. Zo heb je de aantekening 'Diabetische Voet' (DV), 'Reu matische Voet' (RV) en 'Medisch Pedicure' (MP). Deze aantekening geeft aan dat naast ken nis van de basis voetbehandeling er ook een specialistische opleiding is gevolgd. Dit is be langrijk voor de professionaliteit van de zorg, maar ook voor de zorgverzekeraar. De behande ling van een risicovoet zoals de diabetische voet kan meestal vergoed worden, maar dan moet die wel worden uitgevoerd door een pedi cure DV of MP. Andere risicovoeten ontstaan door reuma, spasticiteit, ouderdom en verwaar lozing. Om de dichtstbijzijnde pedicure met KRP registratie te vinden kijk je op de site van ProCERT, of op de site van een branchevereni ging zoals Pro Voet. Louise is, zoals veel pedicures, een zzp-er. Met haar bedrijf'Voetverzorging Louise' staat ze in geschreven in het KRP met de aantekening Dia betische Voet. Als pedicure kan je thuis vanuit een salon werken, of zoals Louise, ambulant. „Met name voor ouderen en mensen in zorgin stellingen is de service van een pedicure die aan huis langskomt belangrijk", zegt ze. De pe dicure verzorgt de voeten van top tot teen, zo wel de nagels als de huid. Je voorkomt en be handelt allerlei aandoeningen, zoals overmatige eeltvorming, likdoorns, kalknagels en ingegroei de teennagels. Een dikke eeltlaag kan bijvoor beeld inscheuren, dit kan erg pijnlijk zijn en in het geval van een diabeticus ook enorm gevaar lijk. „Bij een diabeticus kan een klein schaaf- wondje al gevaarlijk zijn. Het geneest langzaam en in het ergste geval kan het leiden tot necro se." Dat is het afsterven van levend weefsel. Het kan zomaar een teen kosten, of de hele voet. Zorgvuldig werken om wonden te voorkomen is voor de pedicure DV een voorwaarde. De pe dicure heeft ook medische kennis en kan ernsti ger problemen te signaleren. Ze kan doorverwij zen naar de huisarts, diabetesverpleegkundige of podotherapeut. „Ik onderzoek altijd heel de voet, want de oor zaak van een klacht kan op een andere plaats zitten en soms zijn er problemen die de men sen eenvoudigweg niet voelen", vertelt Louise. De instrumenten die Louise gebruikt zijn on der meer gespecialiseerde nagelscharen, scal pels om te snijden en een pedicuremotor of freesmachine waarop ze kopjes met verschillen de functies kan zetten. Het doet me nog het meest denken aan een combinatie van de appa ratuur van een tandarts en de boormachine van een bouwvakker als ze een houder met kopjes op tafel zet. Er zijn kopjes om te zagen, te slij pen, te boren, te polijsten en dan nog een hele rits andere kopjes. Als pedicure moet je geduldig zijn. Ook het so ciale aspect is erg belangrijk. In haar tien jaar als pedicure is Louise al veel eenzame mensen tegengekomen, die willen praten. Je komt soms ook ernstig zieke mensen tegen en je krijgt te maken met amputaties. „Het is een vak waar je absoluut gevoel en liefde voor moet hebben", besluit Louise. voet. Een aantrekkelijk uurtarief is de belangrijkste drijfveer voor IT'ers om als zelfstandige aan de slag te gaan. foto Piet den Blanken/HH F EDICURE Kopjes om de teennagels te frezen of te polijsten. Pedicure vereist De pedicure verzorgt zowel de nagels als de huid van de hele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18