Opening Zeeland Nazomerfestival met De Zwarte van Walcheren Pasen 30 ZEELAND Auteur Emma Burns ontvangt beurs In geen enkele andere Nederlandse provincie is trouwen zo geliefd als in Zeeland. zaterdag Mijn kinderen gaan naar een christelij ke school. Dat is vooral bij dagen als deze goed te merken. En gek ge noeg heb ik de indruk dat Pa sen veel meer bij ze losmaakt dan bijvoorbeeld het kerstfeest. Dan komen ze ook wel met een werkje af, en dan hoor ik ze ook wel zingen, maar donder dagavond was het veel meer dan anders. Zowel die van zes jaar als van vier jaar bleven maar zingen: „Op Pasen, op Pasen dan zin gen wij, voor Jezus die opstond ook voor mij." Hun favoriet was een lied dat ze Jezus gin gen zoeken, maar ze vonden al leen maar doeken. Dat paste dan weer bij het werkje dat mijn jongste dochter had ge maakt. Zij had een soort grot ge fabriceerd, „maar die was leeg", zei ze, „want Jezus was weer opgestaan." Ze mochten wat langer opblij ven en waar er normaal gespro ken gezapt wordt naar Ketnet of Nick junior, bleven ze nu ste ken bij The Passion: de specta culaire televisieshow over het lijden van Jezus. Ik wist niet wat ik meemaakte, ze bleven maar kijken, ik kreeg ze niet naar bed. Nu waren ze niet al leen, want hoewel de kerken leeglopen, keken er nog een paar miljoen mensen. Tja, pro beer dat maar eens te verkla ren. Wat mij in ieder geval opviel was dat Simone Kleinsma bij dat grote kruis op enig mo ment een gevoelig liedje stond te zingen, maar de mensen ach ter haar niet bepaald diep ge roerd stonden te luisteren, nee, die stonden maar weer eens met hun mobieltje te filmen. Dus of het bij de mensen nu al tijd om de beleving van zo'n verhaal gaat, ik vraag het me af. Voor mijn jongste dochter was het in elk geval een hele beleve nis. Ze kon er in bed nog niet over uit, ze zat nog vol met vra gen. Of Jezus de enige was, die weer was opgestaan? „Alleen Je zus kon dat", zei ik. „Dat is niet eerlijk", antwoordde ze, en ze keek me met boze ogen aan. Ik dacht: wacht maar tot je hoort dat alleen Jezus over water kon lopen. En dat alleen Jezus wa ter in wijn kon veranderen. Dat laatste, dat is pas oneerlijk. MIDDELBURG - De Zeeuwse auteur Emma Burns heeft een aanmoe- dingsbeurs vah het literaire tijd schrift Hollands Maandblad ont vangen. Het gaat om een bedrag van 1500 euro. Hollands Maandblad reikt jaar lijks aanmoedigingsbeurzen uit aan jeugdige en/of debuterende auteurs. Het tijdschrift wil hen daarmee in de gelegenheid stellen om nieuw werk te scheppen. De enige voorwaarde is dat het resul taat eerst aan Hollands Maand blad wordt aangeboden. Opvallend is dat het de tweede keer is dat Burns de beurs ont vangt. Vier jaar geleden kreeg zij deze in de categorie poëzie. Dit maal gaat het om proza en poëzie. Emma Burns (33) werd bekend door haar deelname aan poetry- slams. De afgelopen jaren publi ceerde ze, voornamelijk poëzie, in Hollands Maandblad maar ook in andere literaire tijdschriften. MIDDELBURG - „Ik wilde altijd al trouwen", zegt Sander van Buren (42) uit Vlissingen. „Het is mis schien een beetje ouderwets, maar ik zie het huwelijk als een bezegeling van de liefde." Afgelopen maandag, op 14/04/14, was het de grote dag: Sander en zijn geliefde Elodie Kooiman (29) - die nu Van Buren heet - gaven elkaar het ja-woord in het oude stadhuis van Middelburg. Het was een bruiloft met alles erop en eraan: witte jurk, strak pak, een oude cadillac als trouwauto, foto graaf, diner, muziek en bruidssui te in een hotel. „Het was zó gaaf', jubelt Elodie. „Ik ben nog aan het nagenieten. Dat moment van het ja-woord was het allermooiste. We stonden allebei te huilen." Veel Zeeuwen hechten, net als Sander en Elodie, nog steeds aan Europahuis Op 9 mei, de dag van Europa, houden Scoop en de Zeeuwse Bibliotheek het 'Europahuis', als aanloop naar de Europese verkiezingen op 22 mei. Er is onder meer een lezing van Rut- ger Bregman, historiscus en schrijver, en een debat met pro minente gasten. Het Europa huis is om 12.00 uur open, de le zing begint om 19.30 uur. Apparaten recyclen De Zeeuwse gemeenten en We- cycle slaan de handen ineen voor de opvang van onverkoch te elektrische apparaten na de vrijmarkten. Onverkochte elek trische apparaten belanden na de markten in de vuilnisbak. Wie die spullen snel inlevert bij de milieustraten krijgt in al le Zeeuwse gemeenten een spannend jeugdboek cadeau. Scouts In Zeeland Met Pasen lopen tweehonderd scouts uit Nederland door Zee land. Ze zoeken eten in de na tuur, koken zonder potten en pannen en slapen in een zelfge maakte tent van vuilniszakken. Zijn zijn actiefin Kapelle, Yer- seke en in de omgeving van Veere. Dit in het kader van 'HIT een jaarlijks evenement van Scouting Nederland. 1-mei-viering Zeeland De PvdA in Zeeland houdt de i-mei-viering in het Arsenaal theater te Vlissingen. Hoofd gast van deze i-mei-viering is Monika Sie Dhian Ho, politico loge en directeur van de Wiar- di Beekman Stichting. Ze be handelt op een prikkelende en interactieve manier het thema participatiemaatschappij met ons. Aanvang 19.15 uur. het huwelijk, zo blijkt uit de sta tistieken. Van alle Nederlandse provincies, zijn de Zeeuwen het meest trouwlustig. De gemeenten Reimerswaal en Tholen voorop. Toch is trouwen de afgelopen 25 jaar minder populair geworden: in 1988 trouwden zo'n 43 mensen per duizend Zeeuwse vrijgezel len, in 2012 waren dat er 25. Dat het huwelijk in Zeeland nog steeds geliefd is, komt vooral door dat in Zeeland veel mensen van christelijke huize wonen, zegt Jan Latten. Hij is hoogleraar sociale demografie aan de Universiteit van Amsterdam en hoofddemo graaf bij het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). „Christelijke mensen hebben vaker een tradi tioneler patroon. Ze gaan niet zo snel alleen wonen en slaan het sa menwonen vaak over. Daardoor is het trouwen populairder. In een een seculiere omgeving wordt minder getrouwd. Men blijft sa menwonen tot aan de dood." Floor Kik uit Bruinisse, die actief is als freelance trouwambtenaar in Zuid-West-Nederland, merkt ook dat het huwelijk in trek is in Zeeland. „We leven in een harde wereld: je moet doelen halen, het is zakelijk. Trouwen benadrukt de zachte kant van het leven. Stellen, maar ook hun familie en vrien den, genieten daar enorm van. Mensen lijken te denken: 'hè, dit is weer even zoals vroeger. Ge woon even blij zijn'. Tegelijkertijd merk ik dat bruidsparen heel se rieus zijn en echt voor elkaar gaan. Er wordt vaak gezegd dat mensen zomaar trouwen en daar na weer zomaar scheiden, maar die paren kom ik niet tegen." Bruiden en bruidegommen zijn steeds ouder als ze het ja-woord geven. In 1988 was één op de veer tien Zeeuwse bruiden boven de veertig; in 2012 was dit bijna één op de vier. Bij de mannen is het aantal veertigplussers gestegen van één op de negen in 1988 naar één op de drie in 2012. Latten: „Vroeger trouwde men eerst en kreeg men daarna kinderen. Nu is die volgorde vaker omgekeerd. Ne derlandse vrouwen zijn gemid deld dertig jaar als ze trouwen, ter wijl ze gemiddeld 29 jaar zijn als ze voor het eerst moeder worden. Stellen gaan meestal eerder sa menwonen voor ze trouwen. Ze beginnen dan niet meteen aan kinderen. Dat samenwonen kun je zien als een soort testperiode, waarin de partnerkeuze even tueel nog herzien kan worden. Al zullen de meeste samenwoners dat niet toe willen geven." Kik: „Stellen willen wel eerder trouwen, maar een bruiloft is ge woon heel erg duur. Wie een ge zin begint, heeft vaak geen geld om te trouwen. Ze laten zich dan bijvoorbeeld op maandagochtend registreren als partners. Later, als ze de zaken financieel op orde hebben, komt er alsnog een brui loft. Ze willen aan iedereen laten zien: 'wij horen bij elkaar'." Herman van Wijdeven heeft in opdracht van Theaterproductie huis Zeelandia De Zwarte van Walcheren geschreven. De aanlei ding vormt de geboorte van een zwart kind in een blank gezin. Het stuk speelt zich af in het he den en laat sporen zien van slaver nij in onze tijd. Heden en verle den versmelten in een aangrij pend stuk, geschreven in een poë tische taal. Regisseur van deze openingsproductie is Stefan Perce val. Dat is geen onbekende voor Zeeland. Hij maakte bij Zeelandia met De Rietdekker en Coupure eerder twee producties. Een dag later, woensdag 27 augus tus, is de première van Aards Para dijs van Tennessee Williams. Dit stuk wordt opgevoerd in de open lucht bij boerderij Land en Zee zicht in Kamperland. Aards Paradijs zoomt in op een broederstrijd 'op leven en dood'. Het is een pareltje van de Ameri kaanse auteur. Een dag later is de eersteling van De schrijver, zijn vrouw, haar minnares, een pro ductie die speciaal voor het ZNF is geschreven en wordt opgevoerd bij het voormalig pompstation in de duinen bij Dishoek. In dit stuk beschrijft Anna Maria Versloot een fictieve ontmoeting tussen Martinus Nijhoff (1894-1953), diens vrouw Netty Nijhoff en haar minnares Marlow Moss. De Nijhoffs hadden een huis aan de Walcherse kust. Componist Dou- we Eisenga schreef de muziek voor de zangers en het Aurelia Saxofoon Kwartet. De regisseur is Vincent van den Elshout. Maikel Harte Een bezegeling van de liefde Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG GOES KAPELLE VLISSINGEN I Sander en Elodie trouwden afgelopen maandag, foto Lex de Meester Kijk voor meer cijfers op www.pzc.nl/trouweninzeeland door Edith Ramakers MIDDELBURG - Met De Zwarte van Walcheren wordt het Zeeland Na zomerfestival (ZNF) op 26 augus tus geopend. Het stuk wordt opge voerd in de Oostkerk in Middel burg. Het festival loopt tot zater dag 6 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 166