35.êdê.êêé eieren 10.éMMt.tM eieren 'Via verhuur tweede huis hou ik hoofd nét boven water' Dit weekeinde breken er heel wat eitjes. Bij de boeren hangt de vlag nog net niet halfstok. 12 ECONOMIE eeeeeeeeee êêêêi See e e e Aantal eieren dat een eeeeeeeeee eeeeeeeeee i(^922o;n32h0e1ej)gegeten eeeeeeeeee eeeeei95 Er zijn in ons land zo'n Die produceren samen rond O *6*of9[ YSSELSTEYN - De komende maan den zal duidelijk worden of er har de klappen vallen in de pluimvee houderij, voorspelt sectormana ger dierlijke productie Wilbert Hilkens van ABN Amro. Volgens hem staat de sector op een kruis punt. „Veel legkippenhouders hebben Pasen op hun tandvlees gehaald. Als de prijzen laag blij ven, zullen er de komende tijd be drijven op het randje van faillisse ment komen." De komende dagen eet de Neder lander gemiddeld twee eieren - al dan niet beschilderd met vrolijke kleuren - bij de paasdis. Nadat het ei jarenlang was weggezet als een cholesterolbom, hebben de dieet- goeroes geconcludeerd dat het vol zit met gezohde voedingsstoffen. Daardoor steeg de consumptie. Vorig jaar at de Nederlander ge middeld 195 eieren - de eieren in pasta, koekjes en mayonaise mee gerekend. Maar de Nederlandse leghennen- houders verkeren al ruim een jaar in crisis en leggen geld toe op ie der ei dat ze verkopen. „Ik krijg voor mijn scharreleieren op dit moment iets minder dan 6 cent terwijl mijn kosten per ei op 6,5 tot 7 cent liggen", zegt scharrel- hennenhouder Eric Hubers uit het Limburgse Ysselsteyn. „We zitten klem tussen hoge voerprij- zen, de veel te lage prijzen die met name de supermarkten wil len betalen en de internationale concurrentie", aldus Hubers, die tevens voorzitter is van de vak groep pluimveehouderij van LTO. „Iedereen bespaart waar hij kan. Op ons bedrijf gaan we vanaf 1 mei minder werken met inge huurde krachten. We zijn een fa miliebedrijf, dus iedereen zet een extra stapje. Maar we zijn nu al ruim een jaar aan het interen op ons vermogen. Een situatie die niet echt gezond is." Hilkens: „De situatie is inderdaad niet best." Waar dat aan ligt? Hil kens noemt opvallend genoeg het besluit om op x januari 2012 de leg batterij in de Europese Unie te verbieden. „Een goed besluit ge zien vanuit het dierenwelzijn. De Nederlandse burger eist terecht dierenwelzijn, als consument wil hij vooral goedkoop Maar omdat het voor alle landen geldt, hebben alle boeren op het zelfde moment geïnvesteerd en was er geen zicht op de gevolgen voor de totale productie. Daarna gingen de prijzen omlaag en werd het voer duurder. „We zitten bin nen Europa met een kleine 10 pro cent te veel. De kostprijs van die eieren is relatief hoog, vanwege de hogere welzijnseisen voor de dieren." In normale omstandighe den, zo voeren Hilkens en Hubers aan, zouden boeren even wat min der nieuwe leghennen nemen. „Maar dat kan nu niet, want de in vestering in scharrelstallen moet terugbetaald worden." De boeren zitten klem tussen ha mer en aambeeld. Daar komt ook nog eens bij dat de oude legbatte- rijkooien massaal zijn verkocht aan boeren in onder andere Oekraïne. „Daar, maar ook in Ar gentinië en de Verenigde Staten worden leghennen gehouden in condities die we in Europa heb ben afgezworen. Sterker, in Oek raïne zitten kippen die 330 vier kante centimeter ruimte hebben. In de laatste legbatterijen in de Europese Unie hadden de kippen 550 vierkante centimeter ruimte. Bij de import van eieren wordt wel gekeken of het aan de veteri naire eisen voldoet, niet naar het dierenwelzijn", zegt Hilkens. „Dit mag niet volgens de Wereld handelsorganisatie WTO. Het speelveld is daardoor niet meer ge lijk. De goedkope eieren worden door de voedingsindustrie mas saal afgenomen. De Nederlandse burger eiste meer dierwelzijn, en terecht, maar als hij consument is gaat hij voor goedkope koekjes en pasta." Nederland eet deze paasdagen eeeeeeeeee eeeeeeeeee Nederlander gemiddeld vooraiuuitsland ¥9 4 4 scharrelkippen 80% van alle eieren in Nederland zijn scharreleieren. Deze kippen blijven altijd binnen j 4 i *bioiogische eieren en vrije uitloop HTHS, i tk Di 'verrijkte kooi' Het leek zo'n goed idee, zes jaar geleden. Martin (60) was na jaren toe aan een andere woning. Hij vond een huis binnen Heesch dat 'net iets vrijer, net een maatje meer' was. Zijn oude huis verko pen zou geen probleem zijn, dacht hij. Maar de huizenmarkt stortte in en bovendien kwamen er net allerlei nieuwbouwhuizen vrij in het dorp. „Via-via kwam ik een vrouw tegen die een huis had gekocht dat voorlopig nog niet werd opgeleverd. Dat was een ge schenk uit de hemel." De vrouw bleef anderhalfjaar in zijn huis wonen, via een regulier huurcon tract. Nadat de eerste huurder verhuisd was, hoorde Martin van de rege ling via de Leegstandswet die in 2009 werd ingesteld om mensen met dubbele woonlasten te ont- Huurders zijn mensen met relatieproblemen of mensen die huis bouwen zien. Huurders kunnen zo ver plicht worden binnen twee maan den het huis te verlaten als het verkocht wordt. De huiseigenaar hoeft bovendien geen inkomsten belasting te betalen over de huur inkomsten. De twee-onder-eenkapwoning uit de jaren tachtig is de afgelo pen 4,5 jaar steeds door wisselen de huurders bewoond geweest. „Het is niet ideaal, maar het is de enige manier om mijn hoofd bo ven water te houden. Ik haal de kosten er nét uit en kan zonder kleerscheuren leven met de fikse financiële last van twee huizen. Zijn nieuwe huurders blijven zit ten tot eind oktober, net voor de looptijd van de Leegstandswet verstrijkt. Hij heeft geen idee hoe het daarna verder moet. „Ik zal iets moeten verzinnen. Wat pre cies, weet ik nog niet. Ik zal moe ten proberen om een soort van vrijstelling te regelen bij mijn hy potheekverstrekker. Maar die zal het niet zo prettig vinden om geld te lenen voor een huis waar huurders in zitten die je in geval van nood het leven zuur kunnen maken. Stel dat er iets met mij ge beurt en de bank wil via dwang- verkoop van mijn huis af: dan is het niet prettig als er huurders in zitten die kunnen eisen dat ze mo gen blijven zitten." Martin is nog altijd 'baas in eigen huis'. De huurders zijn verplicht om toegang te geven tot het huis als een potentiële koper langs wil komen. Martin of de makelaar kondigen dat bezoek van tevoren altijd aan. Martin heeft de defini tieve stem om te bepalen wie er tijdelijk in zijn huis trekt. „Het zijn vaak mensen die een huis bouwen of verbouwen. Of men sen met relatieproblemen die een tijdje apart willen wonen. Het zijn vaak alleenstaanden, of moe ders met kleine kinderen." Heel af en toe komt er eens ie mand langs die het huis wil be zichtigen met een makelaar. De vraagprijs is 274.000 euro. „Ik ben in de loop der jaren al flink ge zakt met de prijs. Verder omlaag gaan, wil ik niet. Onderhuur is voorlopig de beste optie. Tot het moment dat die ene koper aan klopt. Voor mij kan die dag niet snel genoeg komen." Kippenboer legt halve cent toe op elk ei door Wilko Voordouw Wilbert Hilkens, ABN Amro ê=êr 1 ei te krijgen is 130 gram voer nodig Nederland is voor 300% zelfvoorzienend. Vrijwel alle eieren die Nederland te veel produceert gaan naar de ons omringendelanden, 1 m2 4m2 per hen buiten j---s:pï«A 1 m2 laagste welzijnsklasse: iets meer ruimte dan de per 1-1-2012 in de EU verboden legbatterij (inzet) infographic Ronald Visser bron Anevei, LEI, LTO Nederland en ABN Amro vervolg van voorpagina door Mo Prins HEESCH - Al meer dan zes jaar sleept Johannes Martin dubbele hy- potheeklasten met zich mee. De gunstige overheidsregeling voor verhuur loopt in november af. Hij hoopt vurig op verlenging. Huiseigenaar Johannes Martin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14