Kritische kanttekening bij tij in Crevelingen 1 E PAASDAG: PAASMARKT Ponysnelweg onder duin 66 Eén maal per jaar hadden we in de kersenboomgaard van Gilles een B en W-vergadering 32 SCHOUWEN-DUIVELAND VERTREK WETHOUDERS Nog een paar dagen en dan zit het er op voor wethouders Wim Stouten en Gilles Houtekamer. Actie voor bijen in Nieuwerkerk BOULEVARD VLIiSIN<Uf IO.OO- 1 7.00 UUR Goemanszorg begint aan nieuw seizoen „De Veermansplaat komt groten deels onder water te staan. Alle la ge gebieden zoals zoals de slikken van Bommenede en slikken van Flakkee komen onder water te staan." Volgens De kraker en Ver weijen worden de gevolgen voor de natuur echt onderschat. „De negatieve gevolgen worden geba gatelliseerd", zegt Verweijen. De waterkwaliteit in het Grevelin genmeer laat op verschillende plaatsen zeer te wensen over. Vooral in de diepe putten is het dood. Een oplossing om de wa terkwaliteit te verbeteren, is de te rugkeer van (beperkt) tij. Op zich zijn De Kraker en Ver weijen daar niet op tegen. Ook zij zien de mogelijke positieve effec ten van getijdebeweging. „Maar beperkt het tot 20 of 25 centime ter", zegt De Kraker. Beide mannen leggen uit dat bij een minder groot tij verschil niet alles onder water loopt en dus een deel van de bijzondere vegeta tie op de eilandjes en oevers be houden kan blijven. Op de eilan den en de slikken groeien veel bij zondere planten en orchideeën. De gebieden worden ook ge bruikt door kustbroedvogels en er worden veel bijzondere insecten waargenomen. Verweijen wijst er op dat het Gre velingenmeer valt onder de be scherming van Natura 2000 en dat het gebied nog steeds voldoet aan de doelstellingen die in Natu ra 2000 zijn gesteld. „Maar de adder onder het gras is de getijdencentrale", zegt hij. Ver weijen en De Kraker vermoeden dat het aangekondigde tij van 50 centimeter nodig is voor de getij dencentrale. Minder tijverschil be tekent dat er minder water door de centrale stroomt. |p| p 1 9 ,A»~V ZlERIKZEE - De werkkamer van Gil les Houtekamer is al een eind op geruimd en ook Wim Stouten is bezig met de laatste loodjes. „Kijk, ik kreeg vandaag de druk proef', zegt Gilles Houtekamer. Hij toont de uitnodigingskaart voor het afscheid van hemzelf en Wim Stouten. Nog een paar dagen en dan stopt de lange politieke carrière van bei de mannen. Gilles Houtekamer (SGP) begon zijn bestuurlijke car rière in 1976. Een loopbaan die duurt tot volgende week. Slechts één raadsperiode ontbrak hij in het gemeentebestuur: van 1978 tot 1982. „Toen hadden toen een aantal stemmen te weinig voor een tweede zetel." Houtekamer begon in de voormalige gemeente Bruinisse en stapte na de herinde ling mee over naar de nieuwe ge meente Schouwen-Duiveland. De carrière van Stouten is iets kor ter. „Ik ben begonnen in 1982 in de voormalige gemeente Duive- land. In 1997 ben ik gestopt", ver telt hij. Destijds vertegenwoordig de hij de WD. In 2002 kwam hij terug voor LSD. „Het is mijn hob by", klinkt het vrolijk. De laatste vier jaar zaten beide mannen samen met collega Ad Verseput in het college. „Een hecht team dat elkaar door en door vertrouwde", zeggen beiden volmondig. En het was vaak gezel lig. „Wat bijna niemand weet, is dat we één maal per jaar in de ker senboomgaard van Gilles een B en W-vergadering hadden", zegt Stouten. „Ja, eerst vergaderen in de schuur en daarna had ik kraaien van een meter vijfentach tig in de boomgaard", lacht Houte kamer. „We deelden lief en leed", zegt Stouten. Hij raakt zichtbaar geëmotioneerd als hij herinnert aan het ziekbed en recente overlij den van de echtgenote van Gilles Houtekamer. „En we moeten ook het ongeval van Serge (raadslid, red.) niet vergeten. We zagen van uit het gemeentehuis de zwaai lichten", zegt hij. Wie na zo'n rijke carrière in het openbaar bestuur vertrekt, ont- komt niet aan terugkijken. Bij de start van het'college, vier jaar gele den, ontglipte Wim Stouten in een onbewaakt moment de op merking 'iemand moet het doen' over zijn portefeuille cultuur. „Ja, dat achtervolgt me nog steeds. Maar ik heb het altijd met heel veel plezier gedaan. Ik ging overal naar toe. We hebben tijdig de ba kens kunnen verzetten." Hij her innert aan de gezamenlijke in spanning om de Nieuwe Kerk overeind te houden. „Zoals het was kon niet, dan moet je als ge meentebestuur je verantwoorde lijkheid nemen." De afgelopen vier jaren waren voor Gilles Houtekamer niet ge- makkelijk. Zijn portefeuille (het hele terrein op het gebied van zorg en welzijn) was voortdurend in beweging. „Die jarenlange on duidelijkheid van het Rijk is heel zwaar geweest. Telkens tussentijd se wijziging van de wet- en regel geving. Dat is een hectiek ge weest waar je veel mensen mee raakt. Ik heb er veel tijd aan gege ven en achteraf is het meestal ver spilde tijd geweest." Houtekamer heeft altijd willen be sturen met zijn hart. Het wel en wee van de mensen („Ik heb al tijd geweigerd te praten over in woners, het zijn ménsen") stond voor hem voorop. Eén moment heeft hij serieus overwogen te stoppen. Dat was toen de groeps-PGB (persoonsgebonden budget) van de ene op de andere dag werd afgeschaft. Daardoor dreigde stichting Fleuroja de wo ning voor vijf meervoudig gehan dicapte bewoners in Zierikzee te moeten sluiten. „Dat had ik niet gekund, dan was ik gestopt." NIEUWERKERK - Ook Op Schou- wen-Duiveland doet een agra risch bedrijf mee aan de actie Bur gers voor Bijen: een initiatief om inwoners en bedrijven de kans te geven om de teruglopende bijen populatie te helpen overleven. Ie dereen kan bij de maatschappij Slootmaker in Nieuwerkerk een of meer meters bloemenstrook la ten aanleggen en die komende zo mer komen bewonderen. Dat kan vanaf 10 euro. Informatie bij Sloot- maker: 0653-442746 DREISCHOR - Het streek- en land bouwmuseum Goemanszorg in Dreischor start vandaag met het nieuwe seizoen. De afgelopen winter is het museum flink ver bouwd. Het dak van de schuur is hersteld en geïsoleerd, de toilet groepen zijn verplaatst en de in richting van het museum is aange past. De schuur is door gebruik te maken van verrijdbare exposi tie-eilanden ook te gebruiken voor bijeenkomsten. Het mu seum heeft als thema's: vlas, trek paard, meekrap en de geografie van Schouwen-Duiveland. Museum Goemanszorg is dage lijks open van 11.00 tot 17.00 uur. door Melita Lanting BRUtNISSE - De invoer van 50 centi meter tij in het Grevelingenmeer heeft desastreuze gevolgen voor de natuur. Dat stellen Kees de Kra ker en Martijn Verweijen. Beide zijn deskundig op het gebied van natuur en maken deel uit van het informele platform 'Beter zicht op de Crevelingen'. „Het is evident dat praktisch alle waardevolle vege tatie verloren gaat", egt Verweij en. RENESSE - De pony's in de duinen bij Renesse hebben een tunnel gekregen. Binnenkort kunnen ze van de Ooster en Wester Doodskisten naar de andere kant van de duinovergang Jan van Renesseweg in Renesse. Daarmee worden de twee kleine groepjes pony's samengevoegd. De pony's begrazen het ge bied om dichtgroeien te voorkomen, foto Ronald den Dekker Een heel hecht team dat elkaar vertrouwde door Melita Lanting Wim Stouten Auto Mondo OLOV AutoTeam Vriens Opel PTAPeugeot IRIKS Peugeot Van IO.OO -17.00 uur staat onze hele voorraad op z'n paasbest voor u klaar! Kijk voor alle acties op: www.automotions.nl/2epaasdag Van Oeveren I Sturm Auto AutoimotionsJÉ Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 146