Special: Steeds meer volk op Dag van de Bouw Indernemer Bouw en BOG Qmoda Reëler niveau Makelaar Jeroen Visser: ',Oude tijden lijken te herleven.' ZATERDAG 19 APRIL 2014 Evenwicht in fysiek en online Prof. dr. Cor Molenaar, specialist op het gebied van het nieuwe win kelen, pleitte op het Retail Ken nis Seminar in Zaamslag voor evenwicht tussen traditionele en innovatieve concepten. Vertaald naar zijn terrein doelt hij op ba lans tussen het fysieke winkelen en de online verkoop. Beide lij ken niet zonder elkaar te kunnen. Tekst: Henk van de Voorde Foto's: Mark Neelemans MIDDELBURG - Ron Bouwman uit Domburg eigenaar van kleding en woonaccessoires zaken in Goes, Domburg, Middelburg, Renesse T er- neuzen, Zoutelande en Etten-Leur - heeft al in een vroeg stadium de nood zaak van samenloop tussen fysieke en online verkoop onderkend. „In 2010 heb ik een adviesbureau een progno se laten maken over hoe mijn bedrijf êr over vijf a tien jaar uit zou zien. Destijds liep de online verkoop ach ter, terwijl die tegenwoordig juist flo reert", vertelt Bouwman. Bij de acqui sitie van diverse k ledingzaken in de af gelopen jaren is hij uitgegaan van 'het juiste pand op de juiste plaats'. Twee jaar geleden is het hoofdkantoor en het centrale magazijn op Bedrijventer rein Arnestein gerealiseerd. Het is een ruim. pand van 2.000 vierkante meter, met volop uitbreidingsmogelijkhe den. „We hebben op tijd ingezien dat de verkoop via internet heel belang rijk is. Het magazijn fungeert als buf fer voor de fysieke winkels en tegelij kertijd als centrale voorraad voor de webshop. Ik stond eerst sceptisch te genover online verkoop, ondanks ad viezen in die richting. We zijn er on geveer driejaar geleden mee begon nen vanuit een kantoortje boven een winkel, onder het mom van 'iedereen doet het, dus wij ook'." Bij zijn be drijf hield destijds een enkele mede werker zich er mee bezig, maar inmid dels zijn er een vijftiental mensen ac tief op de afdeling online verkoop. „Terwijl de fysieke winkels het niet makkelijk hebben, is onze online ver koop enorm gegroeid. Een substanti eel deel vloeit voort uit de toeris tische sector. Diverse toeristen kopen tijdens hun vakantie in Zeeland kle ding of accessoires in een van onze winkels en vervolgens de rest van het jaar in onze webshop." Omoda, uitgegroeid tot een van de grootste schoenenketens van West-Europa, heeft onlangs haar nieu we bedrijfshal op het Business Park Zierikzee in gebruik genomen. Met het enorme distributiecentrum wordt bij uitstek ingespeeld op het nieuwe winkelen. Johan van Westen, eige naar van Van Westen Mannenmode in Zaamslag en Van Dixhoorn in Ter- neuzen, is ook zo'n ondernemer die zowel offline als online kansen benut. Naast zijn fysieke winkels heeft hij een webshop en maakt hij gebruikt van iPads in zijn winkel om de collec tie te tonen. Lieneke de Wolf van in ternetbedrijf Tim_online: „De ont wikkelingen op internet gaan razend snel. De technieken worden steeds verfijnder en ook op het gebied van marketing zijn er nieuwe kansen. Door het geven van informatie, prak tische took en tips, faciliteren we klan ten om internet beter in te zetten." Woningen en bedrijfsonroerend goed zijn twee autonome segmenten. Bij particulier onroerend goed zijn emo tie en gevoel bepalend. Iemand die een bepaald droomhuis graag wil heb ben, is wellicht bereid om daar de hoofdprijs voor te betalen. Bij bedrijfs onroerend goed geeft de ratio de doorslag. Dat wordt meestal puur ge zien als bedrijfshuisvesting, als produc tiemiddel om geld mee te verdienen. Makelaai Jeroen Visser van Sinke Ko- mej.m Bedrijfsmakelaars legt uit dat de vele panden die vrijkomen vanuit de bancaire sector, ideaal zijn voor duurzame herbestemming. „Er ko men door de centralisatie in het bank wezen diverse panden leeg te staan. Vanwege de centrale ligging, goede bereikbaarheid en parkeervoorzienin gen zijn deze panden zeer geschikt voor een brede doelgroep. Zodoende gaan ze terug de samenleving in. Het oude pand van de ABN AMRO in Vlissingen is inmiddels de huisvesting voor een tandheelkundige praktijk, terwijl in Heinkenszand in het voor malige pand van deze bank een verlos kundige praktijk is gevestigd." Een an der goed voorbeeld is het voormalige Rabobankgebouw in Goes dat wordt herontwikkeld tot winkels met appar tementen. Hij merkt dat de onroerend goed markt in zijn algemeenheid aantrekt, maar dat winkelpanden het zwaar heb ben. „Alle indicatoren staan op groen en oude tijden lijken te herleven. I )e waarde van de panden komt weer op een reëler niveau te liggen. Kantoren zijn altijd een grillige markt geweest, 11 ïaar er is een positieve tendens waar neembaar. In de toeristische sector gaat het over het algemeen goed met campings en hotels, maar cafés en res taurants hebben het lastiger. Winkel panden hebben te maken met een toe nemende leegstand, vooral op A-loca- ties waar de hoge huurprijzen zwaar op de begroting drukken. Lagere huurprijzen kunnen dus uitkomst bie den, maar leegstand is ook een gevolg van de stijgende online verkoop. De ontwikkeling van fysieke- naar virtue le winkels, van bricks naar clicks, is onomkeerbaar." Op zaterdag 24 mei kan iedereen weer een kijkje nemen achter de hekken van een bouwlocatie. Leden van Bouwend Nederland stellen kleine en grote bouw- en infraprojecten open voor het publiek. Zoals wegen, spoor- en vaarwegen, woningen en wijken, winkelcentra en kantoorpanden. Elke locatie is gratis te bezoeken Tekst: Ron Gregoor MIDDELBURG - De Dag van de Bouw'voorziet in een behoefte, want het aantal bezoekers is nog steeds groeiende. In 2012 kwamen er 115.000 mensen, eenjaar later 125.000. Welke bedrijven meedoen en welke locaties te bezichtigen zijn, dat is nog niet helemaal bekend. Be drijven hebben tot 25 april de gele genheid zich in te schrijven. In Zeeland zijn in ieder geval de vol gende projecten te bezoeken. Zorgappartementen In Middelburg bouwt SVRZ 42 zorg- appartementen. Het gebouw bestaat uit drie bouwlagen met elk twee zorg groepen. Per groep zijn er zeven ap partementen. De zorggroepen zijn voorzien van een gemeenschappelijke ruimte. **Nieuwbouw Getijdenduiker Waterdunen. Om getijdenwerking en de vorming van nieuwe natuur mogelijk te ma ken, wordt de aanleg van een getij- denduiker«gerealiseerd. Dat is een doorlaatmiddel waardoor het water uit de Westerschelde het gebied twee maal per dag in- en uitstroomt. **Nieuwbouw Goederijt. Veilig en zelfstandig wonen met zorg op maat. dat is het doel van de samen werking tussen Woongoed Zeeuws-Vlaanderen en Cordeel Ne derland. Acht woonblokken, die met elkaar worden verbonden door een galerij. Elk appartement heeft een rui me woonkamer met open keuken en twee slaapkamers. **Sluiskiltunnel. Uiteraard ontkomt de open dag niet aan het gi 'Otste project in Zeeland op dit moment: de aanleg van de Sluiskiltunnel. De Sluiskiltunnel on der het Kanaal van gent naar Terneu- zen wordt een geboorde tunnel met twee buizen, die elk 1,1 kilometer lang zijn. Elke buis heeft twee rijstro ken. De lengte van de totale tunnel, dus inckweftoeritten, wordt 1,3 kilo meter. Het diepste deel ligt ruim 33 meter beneden NAP. De tunnel krijgt een hellingspercentage van maximaal 4,5 procent. De diameter van de nieuwe tunnel is ongeveer tien nieter en gelijk aan die van de Westerscheldetunnel. De Sluiskiltunnel wordt comfortabel voor de weggebruiker. Bij het inrij den van de tunnel is het niet donker, de binnenzijde is afgewerkt met lichte panelen en goede verlichting, ook de beide toeritten krijgen een luchtige vormgeving, die voorkomt dat een bestuurder plotseling een gesloten ruimte inrijdt. De architectuur van de tunnel is vergelijkbaai met die van de W esterscheldetunnel. Waarschijnlijk zijn er op 24 mei nog meer bouwprojecten te bekijken in Zeeland, pag eind deze maand eindigt de inschrijving bij de bouwbedrijven, m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 143