Hij dwong me drugs te gebruiken want dan zou ik er niks van voelen' Beelden van de verkrachtingen zijn doorgestuurd naar mijn hele school' VERDIEPING 11 e jongen die Ashley drie jaar geleden leerde kennen, be hoorde tot de catego- rie 'echt fout'. Dat beseft de goedlachse tiener inmid dels ook wel. Via een vriendin leerde ze 'hem', de hoofddader, kennen. „Hij was 18 en ik dacht dat hij echt een goede vriend was. Hij wist van mijn pestverleden. Ik had hem daar ook in vertrouwen over verteld. Daar kon hij uitein delijk misbruik van maken. Hij palmde me in. Zei dat ik een mooi meisje was, blablabla. Ik vond het wel fijn om complimen ten te krijgen. Je wil als je gepest bent horen dat je mooi bent, dat je wél iets betekent." Maar de complimenten werden al snel opgevolgd door bedreigin gen, vertelt Ashley. „Toen hij mij 'had' probeerde hij dingen met me uit. Als ik dan 'nee' zei, begon hij te dreigen." Dat gebeurde zelfs met messen, aldus het meisje. Doodsbang was ze naar eigen zeg gen. „Hij had die messen altijd bij zich. En hij wist hoe bescher mend ik tegenover mijn broertje was. Mijn familie betekent heel veel voor me. Daar maakte hij me bang mee. Hij dreigde hen iets aan te doen." De tiener werd niet alleen ge dwongen tot seks met deze jon gen, maar moest het naar eigen zeggen ook met zijn vrienden doen. „Hij dwong me om drugs te gebruiken. Want 'dan zou ik er niks van voelen'. Ik raakte ver slaafd. En heb ook allemaal spul len gejat, zelfs thuis." Toen ze haar vader over de ver krachting vertelde, drong hij er bij haar op aan om daar in ieder geval op het politiebureau mel ding van te maken. „Maar het was het verhaal van die jongen tegen over het mijne. Ze hebben boven dien een filmpje opgenomen waarin ik zogenaamd instem met alles. Maar dat deed ik onder dwang. Nadat mijn vader en ik sa men naar de ouders van deze jon gen zijn gegaan, ben ik later nog maals door de groep verkracht. Het leek een soort straf." Haar moeder zocht hulp via de GGZ, maar dat hielp volgens het meisje niet. „Ik bleef contact hou den met die jongens. Je hoopt dat je terug kunt naar het begin, toen hij zo lief en aardig was. We wa ren de hele tijd bij elkaar en je gaat hem toch missen. Ik wilde niet bij hem weg terwijl ik wist dat het wel een heel verkeerde si tuatie was." Ze voelde zich afhan kelijk. Een hulpverlener zei haar uiteindelijk: je moet weg hier. Dat was de enige oplossing. „Ik moest naar Leeuwarden of anders naar een boerderij. Maar ik houd helemaal niet van boerderijen. Dus ik ben wel blij dat ik hier te recht ben gekomen." Ashley is nog volop bezig om aan 'zichzelf te werken', haar boos heid in toom te houden en vooral weerbaarder te worden. Toch is ze al veel zelfbewuster dan toen ze een jaar geleden bij Fier binnen kwam. Of ze terug kan naar haar oude huis weet ze nog niet. „Ik woon in een kleine plaats en weet niet of ik het aankan. Aan de ene kant denk ik van wel, maar als ik een terugval heb, of zij zijn ster ker, heb ik wel een probleem." Het misbruik waar Tessa mee te maken kreeg, heeft niet al leen impact op haar zelf gehad. Het hele gezinsleven is op z'n kop gezet. Tessa's familie moest naar elders verhuizen. De ogenschijnlijk on bezorgde glimlach die het timide meisje heeft, verhult het drama dat ze al op jonge leeftijd heeft meegemaakt. „Mijn vriendje heeft misbruik van mij gemaakt. Samen met zijn vrienden", zo omschrijft ze de ge beurtenissen die ze een jaar gele den meemaakte. De jongens ver krachtten haar. Meerdere keren. Groepsgewijs. „Dat hebben ze ook gefilmd en op internet ge zet." De dader, haar vriendje, was 14 toen hij dat liet gebeuren en zat bij haar op school. Pas na langere tijd merkte Tessa naar eigen zeg gen dat hij misbruik van haar maakte. „Eerst deden alleen zijn vrienden het, maar later hij zelf ook. Ik had het niet door. Pas later snapte ik wat ze gedaan hadden. Ik dacht dat we gingen chillen. Dan sprak ik met ze af. Ik ben ge dwongen om met zijn vrienden naar bed te gaan. Meerdere keren. Ik had wel een onderbuikgevoel dat het niet goed was wat er ge beurde. Pas wanneer ik naar huis ging dacht ik 'shit, waarom?' Maar ik wilde er met niemand over pra ten. Ik schaamde me heel erg." Tessa's moeder kwam op pijnlijke wijze erachter wat haar dochter overkomen was. „Ik heb het voor mezelf gehouden. Mama zag het filmpje via internet. De verkrach tingen zijn doorgestuurd naar de hele school waarop ik zat. Maar ook naar de school waar mama werkte. En het stond uiteindelijk ook op Twitter. Ik ben er enorm mee gepest." In overleg met haar mentor op school werd er ingegrepen. Tessa belandde op een crisisopvang en later bij een zogeheten kinder- en jeugdtraumacentrum. „Maar ik speelde een soort van spelletje. Dus het lukte niet met de behan deling", zo analyseert ze zelf haar neiging om vooral sociaal gewens te antwoorden te geven en niet te veel haar gevoelens te uiten. In middels ontkomt ze aan dat laat ste niet. Ze heeft wat haar overko men is al vaak aan hulpverleners moeten vertellen. „Dat lukt me wel. Maar zodra ik de gevoelens voel die horen bij die gebeurtenis sen is het wel moeilijk." Tessa deed ook aangifte. Maar om dat ze zich eerst op haar eigen vei ligheid en behandeling wilde rich ten, is ze nu eigenlijk pas echt in gesprek met de politie. „Ik hoop niet zozeer dat die jongens gepakt worden, maar vooral dat ik mijn verhaal kan doen en het nooit meer gebeurt. Dat de politie er iets mee doet. Omdat het gewoon niet kan", zegt ze. Hoe gek het misschien ook klinkt, ze haat de dader niet. „Ik vind het heel lastig, omdat ik wel van hem hou maar ook weet ook dat hij dingen heeft gedaan die echt niet kunnen. Ik weet ook dat ik nooit meer contact met hem moet heb ben. Het is heel moeilijk." ZATERDAG 19 APRIL 2014 en bedreigd naam Ashley leeftijd 16 jaar aankomst meer dan een jaar geleden D naam Tessa leeftijd 15 jaar aankomst 11 maanden geleden De namen van de meisjes zijn om veiligheidsredenen gefingeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13