wervenhovebv Serooskerke Ondernemer Restauratie Horeca en cultuur Te koop: Bedrijfsunits bedrijfsgrond Al meer dan 100 jaar kwaliteit op maat! Bouwmeester Restauratie van het stadhuis in Veere. T—-*r Een mooi voorbeeld: de Kloveniersdoelen Behoud van cultureel erf MIDDELBURG -De gemeente Vlis- singen vroeg vijfjaar geleden aan de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van In dustrieel Erfgoed om de aanbesteding voor de cascorestauratie en herbestem ming van de uit 1914 daterende Tim merfabriek op het voormalige Schel- deterrein te begeleiden. De Timmerfa briek is een i ijksmonument en eigen dom van de gemeente Vlissingen, die voor de restauratie 3,4 miljoen euro subsidie kreeg van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. De feite lijke casco restauratie van de beton constructie en de kozijnen was in 2010 afgerond, waarna in 2011 nog wat aanvullende werkzaamheden wer den uitgevoerd. De plannen voor de nieuwbouw van een zorgcomplex in de Zware Plaatwerkerij op het oude Scheldeterrein zijn begin dit jaar ge presenteerd. Het provinciebestuur zal 2,3 miljoen euro bijdragen aan de bouwkosten. De architect heeft veel moeten passen en meten om een ont werp te maken dat ook bruikbaar en leefbaar is. Aan de kant van het Dok is het gebouw goed, de grote raampar- tijen blijven ook intact, maar de uit golfplaten bestaande achterkant wordt grotendeels vernieuwd. Hoewel de gemeentelijke monumentencommis sie over de schouder meekijkt, is de plaatwerkerij geen Rijksmonument, waardoor onderdelen nuk keiijker ver vangen kunnen worden. „Net als bij de restauratie van de oude Timmerfa briek, zijn wij met Bouwteam ook be trokken bij de renovatie van de Zwa re Plaatwerkerij. Het is een fantastisch project, ten behoeve van de Stichting Werk voor Ouderen. De Zware Plaat werkerij had ook gesloopt kunnen worden, maar dan ben je cultureel erf goed kwijt. Het pand is nu gered van de sloop. De feitelijke bouw zal nog dit jaar starten", aldus Ron Flipse van Bouwgroep Peters. Dit bedrijf houdt zich regelmatig be zig met restauratie of renovatie van oude- of monumentale panden in het kader van herbestemming. Eind 2013 is men, dankzij een subsidie van 750.000 euro van de Provincie Zee land, kunnen beginnen met de restau ratie van het stadhuis aan de Markt in Veere. De oplevering is eind 2014. Het stadhuis is gebouwd in de perio de 1474-1477 in de laat Gotische stijl in opdracht van Hendrik IV van Bor- sele. De toren werd in 1591 afgebro ken en vervangen door de huidige to ren. „De restauratie bestaat in hoofd zaak uit het vervangen van de leibe dekking op de daken, het saneren, van hei hou trot in houten draagconstruc ties en het herstellen van de beelden in de voorgevel. OokJhet carillon krijgt een fikse onderhoudsbeurt. Pas tijdens de restauratie bleek dat span ten en muurplaten ernstig aangetast zijn door de bonte knaagkever, waar door de torenspits grotendeels moet worden vervangen. De gemeente Veere gaat het monumentale stadhuis benutten voor bruiloften en andere >f- ficiële gelegenheden. De grootschalige verbouwing van de Kloveniersdoelen is medio 2013 afge rond. In het uit 1607 daterende Mid delburgse monument zijn onder ande re een filmzaal, grand café en verga derruimtes gerealiseerd. Ook in de tuin van het oude pand worden (cul turele) evenementen georganiseerd. „Wij geloven in de Kloveniersdoe len. Het gebouw spreekt enorm tot de verbeelding. Het concept van hore ca en cultuur werkt. We verbreden onze boekhandelsactiviteiten met an dere culturele ai riviteiten. In de Drvk- kery zijn boeken de culturele drager, in de Kloveniersdoelen de filmzaal", memoreerde Anja de Groene tijdens Bedrijventerrein "de Zompe" tel. 0118-592821 06-51270067 www.wervehhOve.nl info@wervenhovenl 1 BOUWBEDRIJF MbWmwÉwImI naaat NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD - MACHINAAL TIMMERWERK Dorpsdijk 14, 4354 AC Vrouwenpolder T: +31 (0)118 - 591320. F: +31 (0)118 - 593274 info@geertse.nl www.geertse.nl Duurzame herbestemming van historische panden is een maat schappelijke trend. Op het oude Scheldeterrein in Vlissingen wordt na de Timmerfabriek ook de Zware Plaatwerkerij in ere hersteld. Tekst en foto's: Henk van de Voorde ZATERDAG 19 APRIL 2014 Muziek. De zolder is in gebruik geble ven door de Middelburgse schietver eniging 'De Kloveniers'. Het karakteristieke kantoorpand van Rothuizen architecten, in de oude Graansilo op bedrijventerrein Rams- burg, is eveneens een goed voorbeeld van duurzame herbestemming. Het cultuurhistorische gebouw is na een ingrijpende renovatie sinds anderhalf jaar de huisvesting van de architecten en stedenbouwkundigen. „Wij zijn vooral at tief in de utiliteitsbouw en hebben tevens een restauratiepoot. We prefereren de Bouwmeesterpro- methode. Op deze manier zijn wij vanaf de allereerste start van een pro ject tot en met de oplevering verant woordelijk voor het ontwerp, de engi neering, de prijsvorming en de uitvoe ring. We voeren deze werkzaamhe den risicodragend uit en zorgen er voor dat de uitvoerende partijen al in de ontwerpfase worden betrokken bij een bepaald project. Zo kunnen ze in een vroeg stadium hun technische en materialenkennis inbrengen", aldus ar chitect Ben Westenburger. de officiële opening. De familie An- beek-de Groene exploiteert het grand café, de zalen en de tuin, de Stichting Cinema Middelburg de filmzaal met 95 zitplaatsen. De Kloveniersdoelen is in het begin van de zestiende eeuw gebouwd in de Vlaamse Renaissance- ujl. De Doe len was de oefenruimte van de kloven iers, de schutters ter verdediging van de stad. Van 1795 tot 1960 deed het gebouw dienst als militair hospitaal. Van 1975 tot 1984 was in de Kloven iersdoelen de Provinciale Muziekbi bliotheek gehuisvest, van 1984 tot 2004 was het pand het onderkomen van de Stichting Centrum Nieuwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 139