Special: 21 £>dernemer Wie Gino van Driessche Wat Directeur AM Zeeland Wie Ruud de Baar Wat Directeur Marsaki ZATERDAG 19 APRIL 2014 zoals voorde crisis Als we precies willen weten hoe het gaat met de bouwsector en uitgelegd willen zien hoe de toekomst er uit ziet, moeten we dat vragen aan de mensen die daar verstand van hebben: de mensen uit de bouw. Eric van Ruijsscher, voorzitter van Bouwend Zeeland, heeft hier op meerdere plaatsen al uitgelegd hoe de aannemers er voor staan. In deze special over bouw en bedrijfs onroerend goed zijn we te rade gegaan bij projectontwikkelaar Gino van Driessche van AM Zeeland, makelaar Paul Fermont van Faasse&Fermont, Ruud de Baar van Marsaki Project ontwikkeling en aannemer Ron Flipse van Peters Bouwgroep. Zij geven hieronder hun visie over hoe het nu verder moet in de bouw. Hoe bent u de afgelopen crisisperiode doorgekomen? We zijn de crisis periode doorgeko men door onze productie af te stem men op de t1 a aderende vraag vanuit de markt en de klant. Nog meer dan anders hebben we vraaggestuurd ont wikkeld: wat de klant vraagt, daar voe gen wij onze professionaliteit aan toe en dat maken wij. Dit heeft onder meer geresulteerd in een aantal nieu we concepten, zoals bijvoorbeeld het grondgebonden appartementeen eenpersoonswoning en villa M. Daar naast hebben we onze consumenten oplossingen geboden die het voor hem of haar mogelijk maken om een koopbeslissing te kunnen nemen: denk maar aan bv. het inruilen van een bestaande woning. Kopen zonder zorgen noemen wij dat. Heeft u nu veel in portefeuille? Van oudsher zijn wij een bedrijf dat een grote spreiding van haar projec ten kent. Zo hebben wij door heel Zeeland projecten: groot en klein, in, de stad en in het dorp. Dit is nog steeds het geval. Binnen onze projec ten zijn we op zoek gegaan naar een zo groot mogelijk diversiteit aan pro ducten, zodat we elke klant optimaal kunnen bedienen in een voor hem of haar passende woning. Wanneer krabbelt de bouwmarkt weer op? We merken nu al dat de markt, zij het voorzichtig, weer aantrekt. Ook vorig jaar presteerden wij beter dan de jaren daarvoor. We zien vooral een toenemende belangstelling voor onze proiecten en woningen en we merken dat onze klant minder zorgen heeft met betrekking tot de verkoop van zijn 'haar bestaande woning. Dat geeft onze klant vertrouwen en zorgt dat'hij weer beslissingen kan en wil nemen. Wat voor concrete plannen heeft u voor de komende jaren? We gaan onverminderd voort om voor al onze projecten (ö.a. Mortiere Middelburg, Bestevaer Vlissingen, Othene Terneuzen, Oversprong, St. Jansteen en Noorderpolder Zierik- zee) onze consument optimaal blijven te bedienen. Dit doen we bij voor keur samen met de klant in de vorm van co-creatie: samen mtwerpen en ontwikkelen we de woning. De klant teit: oplossen van de leegstand of nieuwbouw? Ik denk dat er een wezenlijk verband ligt tussen deze 2: waarom is er leeg- stand? Kennelijk omdat het leegstaan de product niet meer voldoet aan de wensen van de consument. Met nieuwbouw kunnen deze wensen van de consument weer worden inge vuld. Er zal dus gesloopt moeten wor den wat niet meer voldoet aan de wensen van de consument en er zal nieuwbouw nodig zijn om aan de (veranderende) vraag invulling te ge ven. Komt het allemaal n og goed met de bouw? In aansluiting op mijn antwoord op de vorige vraag, ben ik van mening dat door de veranderende vraag van uit de consument behoefte blijft aan nieuwe woningen. Kijk maar naar de demografische ontwikkelingen, het aantal huishoudens waarvan men ver wacht dat in Zeeland nog zal toene men, maar ook de vraag naar meer duurzaamheid en energiezuinigheid zullen er uiteindelijk toe bijdragen dat er gebouwd zal blijven worden. Hoeveel en hoe snel is van heel veel factoren afhankelijk. is bij ons Keizer. Doet de overheid voldoende om die markt weer op peil te krijgen?. Iedereen is zoekende in een verande rende markt: marktpartijen en overhe den. De weg ligt open voor nieuwe samenwerkingsvarianten. Het gaat niet meer om wie heeft de macht, maar hoe vinden we de juiste kracht met elkaar om de volkshuisvestelijke verandering vorm te geven. De over heid vindt in ons een betrouwbare sa menwerkingspartner die op basis van ervaring, kennis en kunde (toegevoeg de waarde) deze veranderingen vorm kan en wil geven. Wat heeft de absolute priori- Gino van Driessche, projectontwikkelaar in Zeeland. Ruud de Baar, de man van Marsaki. Hoe bent u de afgelopen crisisperiode doorgekomen? De crisis in de bouwsector hfeeft er he laas toe geleid dat ons personeelsbe stand fors is gekrompen; van 34 naar 17 personeelsleden. Oit/e opdrachten portefeuille is fors gekrompen omdat woningcorporaties minder kunnen in vesteren en projecten met koopwo ningen niet worden verkocht. De cri sis leidt ook tot nieuwe inzie hten en creativiteit. Daarmee kunnen we nieu we klanten bedienen en nieuwe dien sten ontwikkelen. Heeft u nu veel in portefeuille? De, portefeuille voor 2014 en 2015 is redelijk goed gevuld. Verder vooruit kijken is in de huidige markt niet mo gelijk. Opvallend is wel dat het aantal grote projecten flink is afgenomen. Wanneer krabbelt de bouwmarkt weer op? Als de bouwma: ft in 2015 gaat op krabbelen moet er aan de voorkant van het bouwproces, de projectont wikkeling, nu al een vooruitgang te zien zijn. Wij zijn vooral actief in de initiatieffase van het bouwproces, maar zien nog geen toename van nieuwe initiatieven. Voor 2014 ver wacht ik nog geen verbetering, en ook 2015 wordt nog een jaar van voorzichtig herstel. y **Wat voor concrete plannen heeft u voor de komende jaren? De verbreding van de dienstverlening en het uitbreiden van de klantenkring heeft prioriteit. We zijn niet meer al leen actiefin de ontwikkeling van nieuwbouwplannen, maar ook bij re novatie en het beheer van vastgoed. Doelstelling is om in alle fases van de levenscyclus van vastgoed een be trouwbare en deskundige partner te zijn. **Doet de overheid voldoende om die markt weer op peil te krijgen. Op dit moment worden investerin gen in vastgoed door de overheid vooral afgeremd. De heffing waarmee woningcorporaties worden geconfron teerd hebben tot gevolg dat er fors minder wordt gebouwd. Beperking van hypotheekmogelijkheden treffen de markt voor koopwoningen. Over heden zouden juist nu bouwplannen moeten stimuleren, omdat de markt er dringend om vraagt en de bouw prijzen zich op een dieptepunt bevin den. **Denkt u dat er nog veel vraag is naar grote bedrijfsgebouwen? Of er na 2015 nog een vraag is naar bedrijfsgebouwen is vooral afhanke lijk van de mate van economisch her stel. Bedrijven blijven vernieuwen en innoveren en hebben behoefte aan passende huisvesting. De vraag naar nieuwe bedrijfshuisvesting trekt zeker weer aan, maar een veel groter pro bleem is wat te doen met de gebou wen die deze bedrijven achterlaten. Wat heeft de absolute prioriteit: oplossen van de leegstand of nieuwbouw? Deze vraag is lastig te beantwoorden. Leegstand vindt vooral plaats in vast goed met geen of weinig toekon ge waarde. Het gaat met meer om een kwantitatieve vraag maar vooral om een kwalitatieve vraag. Er is genoeg, maar niet van de gewenste kwaliteit. We hebben wellicht woningen ge noeg, maar voldoen deze nog aan de vraag van de klant Het antwoord op die vraag is ook het an two i >rd op het dilemma. We moeten enerzijds vast goed uit de markt halen wat niet meer aan de behoefte voldoet, en an derzijds vastgoed toevoegen wat toe- komstbestendig is. Komt het allemaal nog goed met de bouw? Voor mij is duidelijk dat het nooit meer wordt zoals het voor de crisis was. De vraag is of dit te betreuren is. De tijd dat we woonproducten kon den ontwikkelen die toch wel wer den verkocht, zonder voldoende in zicht in de wensen van de klant, is voorbij. Het gaat er nu om eerst een goed inzicht te krijgen in de wensen van klanten en potentiële klanten, die klanten te betrekken bij de ontwikke ling van je plan, en pas dan het plan definitief te maken. Dat is een extra uitdaging die ons vak fileen maar leu ker maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 137