20 Wie Ron Flipse Wat 1 Directeur Bouwgroep Peters Wie Paul Fermont Wat Directeur Faase&Fermont makelaars Het wordt nooit meer Ron Flipse, directeur van Bouwgroep Peters. Wat doet de crisis in de bouw met uw bedrijf? Ons bedrijf heeft tot op heden weinig te lijden gehad van de crisis. De oor zaak hiervan was een aantal grote re novatieprojecten (Engelse Wijk, Nieuw-Middelburg, Edelstenen- buurt) welke loskwamen ten gevolge van de 6% BTW-maatregel op ar beid. Tevens hadden wij het geluk dat een aantal nieuwbouwprojecten tot uitvoering kwamen die wij al ja ren geleden hadden aangenomen. De prijzen kwamen echter wel onder druk te staan ten gevolge van de cri sis. De concurrentie wasdoor het ge ringe aanbod modrdend. Projecten 'werden met verlies aangenomen. Dit voorgecalcüleerde verlies moest tij dens de bouw worden beperkt door het scherp inkopen van diensten bij onderaannemers en materialen bij le veranciers. Met als gevolg dat deze on deraannemers en leveranciers met een lagere prijs genoegen moesten nemen dan eigenlijk voor een gezonde be drijfsvoering noodzakelijk was. De verwachting is dat de bouwmarkt dit jaar haar absolute dieptepunt bereikt. Wat betekent dat voor u? De gevolgen gaan ook wij nu mer ken. Veel onderhanden werken wor den eind maart 2014 opgeleverd. Er zijn onvoldoende nieuwe orders bin nengehaald ter compensatie. Het ge volg is dat wij in de periode januari 2014 t/m eind maart 2014 afscheid hebben of zullen moeten nemen van ongeveer een 40-tal ingeleende men sen. Ook het aantal leerlingen is gehal veerd. De tijdelijke contracten van ei gen medewerkers, meestal jongeren die veelal hun opleiding binnen ons bedrijf hebben genoten, worden niet verlengd. Deze terugloop qua werkge legenheid heeft natuurlijk gevolgen voor onze omzet en rendement. Niet alleen bij ons bedrijf maar ook bij on ze (vaste) onderaannemers en leveran ciers. In 2015, zijn de voorspellin gen, gaat het beter. Kunt u dat al ergens uit opmaken? Nee. Het aanbod van vooral grotere werken is minimaal. Een bedrijf als het onze met een omzet van circa 40 miljoen per jaar is afhankelijk van jaar lijks een aantal grote projecten 5 miljoen). Wat moet er allemaal gebeuren wil de bouwmarkt er weer bovenop komen? De particuliere woningmarkt moet weer op gang komen. De consument moet weer vertrouwen krijgen, waar door ze hun opgepotte geld, weer wil len investeren in een nieuwe woning. Hierdoor ontstaat weer doorstro ming. De doorstromers gaan hun nieuw verworven woning weer ver bouwen. Starters kunnen weer ge bruik maken van de huizen die de doorstromers weer hebben verlaten. Voorwaarden hiervoor zijn: a. b inken moeten weer hypotheken gaan verstrekken en als de banken dit niet kunnen/willen/mogen, moet hun plaats worden ingenomen door de pensioenfondsen. Deze pensioen fondsen konden voorheen hun geld beter in het buitenland beleggen dan te concurreren met de "qlles-was-mo- gelijk-banken". Deze markt ligt nu weer open; b. zekerheid m.b.t. de fiscale aftrek van rente; c. het gesloten woonakkoord moet op de helling. Huurdersheffing moet omgezet worden in. een verplichting van woningcorporaties tot het doen van investeringen in bestaande en nieuwe woningen. Woningcorpora ties moeten weer de mogelijkheid krijgen te investeren in koopwonin gen, duurdere huurwoningen en maatschappelijke gebouwen. Het oude niveau voor 2008 zal niet meer gehaald worden. Zeker niet in Zeeland. De bouw van woningen zal plaats vinden vooral in en rond Am sterdam. Daarna de grote steden en wellicht, als de werkgelegenheid in Zeeland weer toeneemt, volgt de rest vanzelf. De komst van de marinierska zerne zou de komende jaren wel eens de aanjager kunnen zijn voor een op leving van de bouw in Zeeland. Voor waarde is dan wel dat de Zeeuwse Bouw zich verenigt en de bouw van de marinierskazerne en de spin-off hiervan gaat realiseren. Wij vrezen dat de grote bouwbedrijven uit de top-10 de voorkeur krijgen in Den Haag. Komt het allemaal nog goed met de bouw? Ja en nee. Nee, in Zeeland wordt de situatie niet meer vergelijkbaar met de situatie voor de crisis of pas over 3 of 5 jaar. De Provincie heeft onvol doende geld en met de gemeenten is het al niet veel beter gesteld. Woning corporaties mogen alleen nog wonin gen bouwen voor de sociale huur markt. De Zeeuwse kusten staan vol met recreatiewoningen en de Zeeuw se bevolking vergrijsd en neemt af. Ja, want bouwen is en blijft een eerste levensbehoefte. Maar de consument stelt steeds hogere eisen. De jonge (toekomstige) consument heeft een andere kijk op leven en wonen dan vorige generaties. De markt en de W Paul Fermont van Faase&Fermont. l$V **Merkt u dat de markt de laatste maanden aantrekt? Het aantal verkopen van zowel nieuwbouw als bestaande woningen vertoont al enige tijd een stijgende lijn. Met name in de prijsklasse tot 200.000 euro zagen wij een flink her stel van de markt. Dit resulteerde voor ons kantoor in 2013 in een om zetstijging van 20% t.o.v. 2012. Dat is echter net bij alle kantoren in onze re gio het geval. Voor ons kantoor was de tweede helft van 2013 vergelijk baar met de tweede helft van 2008. Dit was het jaar waarin de neerwaart se trend zich inzetten. Een kantteke ning is op zijn plaats. Wij spreken van een voorzichtig, herstel. Er is iets meer vraag naar woningen maar de verhouding tussen vraag en aanbod is nog steeds zoek met als gevolg dat de prijzen stabiliseren en zeker nog geen stijgende lijn vertonen. In de laatste maanden van 2013 en de eerste twee maanden van 2014 zijn meer woningen verkocht dan in de zelfde periode een jaar eerder. Het lijkt ons echter nog te vroeg om daar aan nu meteen de conclusie te verbin den, dat het definitief omslagpunt is bereikt. Om hiervan te spreken, dient er sprake te zijn van een langere con stante periode waarin de verkopen aantoonbaar een stijgende lijn laten zien cn dat is dus nog even afwach ten. De tekenen van herstel zijn naar onze mening zichtbaar Prijzen stabi liseren, consumentenvertrouwen neemt voorzichtig toe en er is sprake van gewenning aan de nieuwe regel geving voor het afsluiten van hypothe ken. Kortom de ingrediënten voor herstel zijn aanv. ezig, doch er zijn ook regionaal grote verschillen. Het vertrouwen in de economie is erg broos en kan door negatieve bericht geving (ontslagen, extra bezuinigin gen, etc.) op korte termijn opnieuw een negatief effect hebben op de wo ningmarkt. Vooralsnog zijn er in het aantal verkopen maandelijks behoorlij ke verschillen en is er nog geen spra ke van stabiliteit. **Wanneer denkt u dat we weer kunnen spreken over een gezonde woningbouwmarkt? Om tot een gezonde woningmarkt te komen moet eerst het evenwicht tus sen vraag en aanbod hersteld worden. Er zijn grote regionale verschillen. Waar de consument iri sommige ge bieden in Nederland kan kiezen uit ca. 10 geschikte woningen, heeft men in onze regio keus uit ca. 30 wonin gen. Wij denken dat er sprake is van een voorzichtig herstel en dat het nog wel tot 2016 zal duren voordat we kunnen spreken van een gezonde wo ningmarkt. Een gezonde marktsitua tie ontstaat wanneer het aantal aange boden woningen per woningzoeken de. In Zeeland ligt het aantal aangebo den woningen per zoeker nog altijd hoog, zo rond de 30 woningen, ter wijl dit aantal in de "betere" gebie den onder de 10 ligt. Daar ligt het marktevenwicht tussen vraag en aan bod dichter bij elkaar en is er sprake van een gezondere marktsituatie. De verkooptransacties worden mo menteel veelal behaald binnen het prijssegment tot 225.000 euro. De verkoop van woningen boven dit seg ment is nog altijd moeizaam. Herstel hiervan zal nog wel enkele jaren in be slag nemen, waardoor er tevens weer een gezonde doorstroming in de markt zal ontstaan. **Doet de overheid voldoende om die markt weer op peil te krijgen. In Zeeland is de stimulering zeer lo kaal georganiseerd. De overall visie is er niet en vanuit de Provincie ervaart men, behalve de tijdelijke subsidies van starten van de bouw een aantal ja ren geleden, geen bijzondere stimule rende maatregelen. Hoe staat het met de leegstand en wat kunt u daaraan doen? Voor bedrijfshuisvesting loopt deze te rug. Vöor de detailhandel loopt dit wat op. Met name huurprijsdalingen zullen zorgen voor een nadere invul ling. Kantoorruimten worden weer wat meer opgenomen, zij het voor scherpere prijzen en kortere contrac ten of meer flexibiliteit. Om pand sneller in te vullen, is een scherpere prijs vanuit verhuurder noodzakelijk, alsmede liquiditeit voor een initiële in vestering ten behoeve van huurder. Is er nog ruimte voor nieuwbouw? De ruimte voor nieuwbouw is be perkt, omdat de bestaande objecten scherp in prijs liggen. Er wordt nog nieuw gebouwd door eigenaar-ge bruikers en partijen die een efïicien- cy-slag willenmaken, doordat het 'oude' pand gedateerd is, te klein, te groot ofte gedateerd is. Komt het allemaal nog goed met de bouw? De tijd van voor de crisis komt voor lopig niet meer terug. De huidige markt vraagt n.iar meer slimme oplos singen voor bouwen en invulling van ruimte. Gezien de staat van sommige bedrijventerreinen, is het ook goed om te kijken herinvulling hiervan en niet alleen maar naar uitbreiding te kij ken. Dat is goed voor de (nieuw)bouw en zorgt ervoor dat ter reinen zich revitaliseren. Dit stimu leert ook anderen tot investering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 136