Special: Ondernemer Bouw en BOG ACTI6 VOOft ZATERDAG 19 APRIL 2014 Veel onroerend goed bezitters zien noch nut noch noodzaak om leegstand te voorkomen en zo verpaupering tegen te gaan. Maar er bestaat ook zoiets als 'goed huisvaderschap' m.a.w. verant woording dragen over de staat van je eigen bezit. Een leegstaand of verpauperd pand middenin een dorpskern of winkelstraat heeft al snel een negatief effect op de omgeving. Andere winkeliers, bedrijven en bewoners zijn daar dan de dupe van. Vooral bij parti culiere eigenaren is de financiële nood kennelijk niet hoog genoeg en voelt men weinig van de maat schappelijke druk. Tekst: Annet van de Ree Foto's: Hollandse Hoogte Leegstaande boerderij in het Zeeuwse landschap vergroot de kans op verpaupering en verloedering. "Veel eigenaren zitten zelf niet eens in de buurt en zien dus ook de gevol gen niet," vertelt Pedro/van de Velde, oprichter van WB Wonen, een stich ting die zich richt op verantwoord be heer van leegstaand onroerend goed. Van de Velde heeft een flinke dosis er varing in deze wereld en ontwikkelde enkele, juridisch afgedekte, concep ten voor de tijdelijke verhuur en ge bruik van leegstaande panden. Voor heen werd dit type bedrijf vooral 'an- tikraak bureau' genoemd maar sinds het kraakverbod is dit vervangen door bemiddeling in tijdelijke ver huur en tijdelijk wonen en werken. Naast het organiseren van bewoning en gebruik, zorgt VVB Wonen ook voor beheer en onderhoud, zodat het onroerend goed er acceptabel blijft u 11 zien en van buitenaf niet onbe woond overkomt. "We hangen be wust geen grote posters en borden op. Dan schreeuw je juist naar ieder- n de aanval tegen verpauperin een dat het pand leeg staat. Dat no digt de verkeerde soort bezoekers uit," filosofeert Van de Velde. "Het is overigens niet altijd mogelijk om be woning of gebruik te realiseren; b: voorbeeld in slepende erfeniskwes ties. Ook in deze situaties worden wij ingezet voor beheer en onderhoud, zodat een pand geen kwijnend be staan gaat leiden en sterk in waarde daalt." Logischerwijze is het doel van veel in- Zo'n bouwwerk verziekt een compleet buitengebied. Dit soort lege panden zijn een ramp voor een binnenstad. stellingen en particulieren in eerste in stantie de verkoop. Maar in de huidi ge tijd en de toekomstperspectieven is de kans dat dit op korte termijn ge beurt ijdele hoop. En na een jaar ,of vijf leegstand is een pand niet echt aantrekkelijk meer zonder eerst te in vesteren in renovatie of verbouwing. De vraag naar flexibele werkruimte groeit momenteel enorm. Een groot aantal starters en ZZP-ers heeft be hoefte aan betaalbare en laagdrernpeli- ge werkruimte. Huurcontracten van 2 jaar of langer zijn voor deze groep niet interessant. Datzelfde geldt overi gens ook voor huurders van winkel panden. Deze panden worden daar om in /gn. 23 maanden contracten verhuurd aan de bekende outlet sto res, etc. met een opzegtermijn van 1 maand. Na 24 maanden heeft de huur der nl. rechten en kan de verhuurder het pand veel minder makkelijk ver kopen. oor de Verhuur aan particu lieren geldt overigens een opzegter- mijn van 3 maanden. Daar moeten tij delijke huurders uiteraard wel reke ning mee houden. "Vaak plaatsen we solide huurders door naar een nieuw pand, dat heb ik zelf ook jarenlang op deze manier gedaan in de Randstad. Soms bewoonde ik een villa met zwembad dan weer een kantine van een voormalige gemeentelijk kan toor. Een zee van ruimte en van alle gemakken voorzien. Ik kon luxe le ven op deze manier. Een zwembad in de tuin went snel hoor, maar je moet het aantal persoonlijke spullen be perkt houden." grapt Van de Velde. Overigens worden mensen alleen op basis van een persoonlijk gesprek toe gelaten als tijdelijke huurders van een. pand: 'We willen uiteraard nette ge bruikers bewoners. Die gesprekken voer ik overigens zelf; veel rnensen- k: nnis telt bij de beoordeling zwaar mee en op dat vlak ben ik degene die dat het meeste heeft op basis van erva ring." VVB Wonen is overigens het enige bureau in onroerend goed beheer dat een vestiging heeft in Zeeland, terwijl er landelijk wel zo'n 30 a 40 bureaus actief zijn. "De krimp zal in deze re gio veel impact hebben. Het aanbod in bedrijfsonroerend goed overstijgt de vraag ruimschoots en het is een il lusie om te denken dat veel mensen nog tijd en energie hebben om oude pandjes op te knappen. Sanering van oude woningen en bedrijfspanden is dan onvermijdelijk. Dit feit begint nu goed door te dringen in onze provin cie," meent Van de Velde. In Zeeuws-Vl i mderen zijn ze al verder. Daar wordt de urgentie' echt gevoeld en zijn er initiatieven ontwikkeld via woningbouwcorporaties en is het pro ject UpGrade opgestart, gericht op particulier bezit." Bij v oningbouwcorporaties en grote instellingen dringen nieuwe inzichten langzaam door. In Yerseke bijvoor beeld wordt een oud verzorgingste huis nu zowel verhuurd voor bewo ning als bedrijfsruimte om te voorko men dat er ongenode gasten hun gang gaan. Gemeenten In ken daaren tegen nog niet altijd bewust van de ge volgen voor de leefbaarheid en het aanzien in de kleine kernen. "Op ba sis van de bouwregelgeving kunnen gemeenten met een aanschrijving wel degelijk onderh. ad en antiverpaupe ring afdwingen," v. eet Van de Velde. "Er mag zelfs een dwangsom worden opgelegd of kan 'uitvoering van ge- rentewege' plaatsvinden. Veel ge nre enten laten dit drukmiddel liever achterwege. Het is een langdurig en kostbaar proces en het is nog maar de vraag of de kosten op de eigenaar kun nen worden verhaald. Gemeenten zien wel in dat zij zelf het goede voor beeld kunnen geven door nieuwe in vulling te geven aan de eigen panden; Zo praten we o.a. over een nieuwe vorm van gebruik van dorps- en buurthuizen in overleg met de huidi ge gebruikers of in de vorm van een particuliere eigenaar, die zelf onder houd en verhuur gaat regelen. Wij, zien in de toekomst veel nieuwe con structies voor verhuur- en gebruik ontstaan, waarmee langdurige leeg stand voorkomen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 135