Fier Fryslan vangt bedreigde meisjes en vrouwen uit het hele land op. Deze krant kijkt mee achter de scher men van dit blijf-van-mijn-lijfhuis. Vandaag deel één van een tweeluik: Asja, de afdeling voor loverboy- slachtoffers. De meisjes komen steeds jonger binnen. 10 VERDIEPING BLIJF-VAN-MIJN-LIJFHUIS ie in Leeuwar den de weg naar Fier Fryslan vraagt krijgt een opvallende reac tie. Iedereen weet de route naar het blijf-van-m'n-lijfhuis direct uit te leggen. Opvallend, omdat dit soort schuil plaatsen van oudsher op geheime locaties gevestigd is. In Leeuwarden wapperen bui ten echter duidelijk zichtbaar de vlaggen van Fier. En het adres is ook gewoon open baar. Het blijf-van-m'n-lijfhuis boet deson danks niets aan veiligheid in, benadrukt teamleider Jan Dick Slop. „Ook bij ons geldt dat de meisjes die voor het eerst bin nenkomen niemand vertellen waar ze heengaan. Zodat ze rust kunnen vinden. Maar wij willen de traditionele gedachte, dat slachtoffers zich volledig voor de bui tenwereld verborgen zouden moeten hou den, omkeren. Onze meiden hoeven zich niet alleen maar te verschuilen. We zijn een erkend, bekend behandelcentrum. Ie dereen mag weten dat we er zijn." Fier Fryslan is permanent beveiligd. Dat is nodig, want er hangen wel eens ongure ty pes rond het pand. Op zoek naar een meis je dat binnen zit. „Pas als basale veiligheid gegarandeerd is, kun je goed naar de proble men kijken en het trauma van zo'n meisje behandelen." De bewoonsters kunnen op termijn ge woon naar buiten, legt de teamleider van de afdelingen 'Asja I, II en III' uit. Daar zit ten in totaal 27 meisjes en jonge vrouwen die slachtoffer zijn geworden of dreigen te worden van wat Slop 'binnenlandse men senhandel' noemt: ze hebben in de prosti tutie gewerkt, voor een loverboy of pooier. Of dat dreigde te gaan gebeuren. Ze vullen hun dag met op traumaverwerking gerich te therapie, scholing en sport. Ouders wor den nadrukkelijk betrokken bij de behande ling in de vorm van 'systeemtherapie', mits ze gemotiveerd zijn. De meiden die aankloppen - meestal op aangeven van de politie of een hulpverle ner - zijn de laatste jaren steeds jonger ge worden, merken ze bij Fier. „Daarom heb ben we een aparte groep opgericht. We pro beren ze weerbaar te maken en op die ma nier te voorkomen dat we ze binnen krij gen als ze al jaren aan het werk zijn in de seksbranche." Die jongste groep bestaat uit meiden van 12 tot 15 jaar, de oudste uit 19 tot 23-jarigen. Ze zijn uit het hele land afkomstig en zit ten er ongeveer een jaar. Bij binnenkomst moeten de meisjes aan privacy inboeten, er kent teamleider Slop. „Ze moeten hun mo biel inleveren, mogen niet op internet en alleen bellen met bijvoorbeeld ouders. En daarna screenen we samen met de politie of in hun vriendenkring mensen zitten die betrouwbaar zijn. Bellen gebeurt ook altijd onder toezicht van de mentoren op de luid spreker. Als dat goed gaat, kunnen ze lang zaam meer vrijheden verwerven." Het zijn maatregelen die niet voor niets zijn genomen. Loverboys hebben uitgebrei de netwerken en weten razendsnel een meisje te achterhalen, zegt Slop. Als voor beeld noemt hij een meisje dat intern op Asja zat en dat nadat ze meer vrijheden ge noot toch via sociale media bekend maakte dat ze in Leeuwarden verbleef. „In de su permarkt werd ze door wildvreemde jon gens aangesproken. Ze kenden haar naam." De daders zijn veelal twintigers. Vroeger stonden ze misschien bij de hamburger tent of het schoolplein dit soort meiden op te wachten, nu gebeurt het via internet. Slop: „Sociale media maken het makkelij ker om de kwetsbare meisjes te zoeken en te vinden." Zo had een meisje uit de jong ste groep van Asja via sociale media con tact met een man en diezelfde avond werd ze elders in het land al als prostituee aan het werk gezet. Slop: „Gelukkig is dat gelijk opgepakt door de politie en is ze snel bij Fier geplaatst." De slachtoffers kunnen meiden uit sociaal zwakkere milieus zijn, maar ze komen vol gens de Asja-teamleider net zo goed uit keurige gezinnen waarbij niemand het ver moedde. „Het komt voor dat ouders allebei een goed betaalde baan hebben, een groot landgoed, een villa en bedrijf aan huis, maar waar het kind ook in handen van loverboys is gevallen. Globaal zijn het de kwetsbare meiden die verstandelijk enigs zins beperkt zijn. Als ze heel dom zijn, vin den pooiers ze niet interessant, als ze heel slim zijn ook niet. Zij zijn naïef, makkelijk te paaien en goed van vertrouwen. Meisjes die bijvoorbeeld in de klas al opvielen door terughoudend gedrag en verlegenheid. Als die doorgroeien en er aantrekkelijk uit gaan zien, zijn loverboys daarop gespitst. Alsof ze het ruiken." Ze palmen de meiden in met cadeautjes en complimenten. „Maar wat we tegenwoordig ook zien is dat een loverboy zegt: jij gaat voor me werken. En dat er al snel met een wapen gedreigd wordt." Ook grooming is een bekend fenomeen. Meisjes, soms nog maar net 12 jaar, worden afgeperst met compromitterende beelden die van ze zijn gemaakt. Volgens Slop zijn sommige zaken die de meiden beweren moeilijk te bewijzen. „Niet altijd is het mo gelijk om aangifte te doen, puur en alleen omdat het haar tegen zijn verhaal is. Maar wij gaan ervan uit dat wat een meisje zegt niet uit de lucht komt vallen. En als er din gen niet kloppen, komt dat vanzelf tijdens de behandeling naar boven drijven." Als ze heel dom zijn, vinden pooiers ze niet interessant Als ze slim zijn ook niet mmm Misbruikt, vernederd door Niki van der Naald foto's Laurens Aaij/HH w Het laatste deel van dit tweeluik verschijnt komende week. Teamleider Jan Dick Slop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12